Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






  • Сервис онлайн-записи на собственном Telegram-боте
    Тот, кто работает в сфере услуг, знает — без ведения записи клиентов никуда. Мало того, что нужно видеть свое расписание, но и напоминать клиентам о визитах тоже. Нашли самый бюджетный и оптимальный вариант: сервис VisitTime.
    Для новых пользователей первый месяц бесплатно.
    Чат-бот для мастеров и специалистов, который упрощает ведение записей:
    Сам записывает клиентов и напоминает им о визите;
    Персонализирует скидки, чаевые, кэшбэк и предоплаты;
    Увеличивает доходимость и помогает больше зарабатывать;
    Начать пользоваться сервисом
  • Математика. Сабақтың тақырыбы: Есепті әртүрлі тәсілмен шығару






    Сабақ тың тақ ырыбы: Есепті ә ртү рлі тә сілмен шығ ару

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: есепті ә ртү рлі тә сілмен шығ аруды ү йрету;

    дамытушылық: тең деу шешу дағ дыларын дамыту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу.

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеру

    Кө ркем жазу; 46 47

    47 46

    Тірек білім, білік, дағ дыларды жетілдіру. Зейіндерін дамыту ү шін

    мынадай есеп тү рін ұ сынуғ а болады: «Цифрларының қ осындысы қ атарында қ арамен жазылғ ан санғ а еселік болатын сандарды ғ ана жазу керек».

    18 17 21 6 8 19 2

    32 11 15 18 13 24 3

    45 50 15 14 37 41 5

     

    Есептерді шығ ару.

    № 1- 2. Ауызша орындалады

    № 3

    Ә р қ орапша – 12(қ) Ш: 5*4=20 20*12=240

    Ә р қ атар – 5 қ орап- 4қ атар (5*4)*20=240

    Барлығ ы -? Ж: барлығ ы 240 қ арындаш

    Ә)

    Сынып – 3 Ш: 3*15=45 45*4=180(м)

    1 кө йлек – 4м 3*15*4=180(м)

    Ә р сынып – 15қ ыз Ж: барлығ ы 180 метр

    Мата -? м

     

    № 4

    4*3*2=24(куб/м)

    4*2=8(м)

    4*3=12(м) 2*3=6(м)

    24+8+12+6=50(м)

     

    № 5. Ө ткен тақ ырыппен жұ мыс

    (45+45)*8=720 (70+8): 26=3

    1000-(45+45)*8=208 (70+8): 26*25=75

    1000-(45+45)*8+20=260 850-(70+8): 26*25=775

    № 7 Ө здік жұ мыс

    1см жартысы – 5мм

    1 тоннаның 4/1 бө лігі – 250кг

    1 сағ 3/1 бө лігі – 20 мин

    1км жартысы – 500 м

    1 дм 5/1 бө лігі – 2 см

    1 л 5/1 бө лігі – 200см

     

    Сабақ ты қ орытындылау. Ү й тапсырмасы: №6. (68-бет)

     

    108. Математика

    Сабақ тың тақ ырыбы: Тең деулерді шешу

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: жай жә не қ ұ рылымы кү рделі тең деулерді

    шығ ару дағ дыларын жетілдіру;

    дамытушылық: арифметикалық амалдар

    компоненттерінің ө зара байланысы туралы білімдерін

    бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылар назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 48 49

    49 48

    Тірек білім, білік, дағ дыларын жетілдіру.

    «Артық сө зді тап» ойынын ұ йымдастыру:

     

    Қ ОСУ АЗАЙТҚ ЫШ АЙЫРМА Қ ОСЫЛҒ ЫШ БӨ ЛГІШ КӨ БЕЙТКІШ АЙЫРМА БӨ ЛУ БӨ ЛІНГІШ АЗАЙТҚ ЫШ БӨ ЛІНГІШ БӨ ЛІМІ КӨ БЕЙТУ БӨ ЛІНДІ БӨ ЛГІШ Қ ОСЫНДЫ АЙЫРМА АЛЫМЫ

     

    Жаң а материалмен танысу

    № 1. Ауызша орындалады

    № 2

    Х*30=210 х*30=200+10

    Х=210: 30 х*30=210

    Х=7 х=201: 30

    7*30=210 х=7

    Ережемен жұ мыс

     

    № 3

    У+260=650+350 600-х=3*90 6*х=30+330 810: у=30+30+30

    У+260=1000 600-х=270 6*х=390 810: у=90

    У=1000-260 х=600-270 х=390: 6 у=810: 90

    У=740 х=330 х=65 у=9

     

    № 4

    1-ші кү ні – 12-ден 3 – Ш: 12*3+14*2=64

    2-ші кү ні – 14-тен 2 - - - - -? Ж: 64

     

    № 5

    95*8=760 2*95=190

     

     

    Ө здік жұ мыс.

    Ө здік жұ мыс ү шін №6 тапсырманы ұ сынуғ а болады.

    Сабақ ты қ орытындылау.

    Ү йге тапсырма: №7.

     

    109. Математика

    Сабақ тың тақ ырыбы: Есеп бойынша тең деу қ ұ ру

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: оқ ушыларды есепті шығ арудың жаң а тә сілімен - тең деу қ ұ ру арқ ылы шешумен таныстыру; дамытушылық: тең деу қ ұ ру дағ дыларын арттыру; қ ұ рылымы кү рделірек тең деулерді шешу біліктіліктерін арттыру; талдау жә не қ орытындылау дағ дыларын дамыту.

    Тә ртібі: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 50 51

    51 50

    Тірек білім, білік, дағ дыларын жетілдіру.

    Тең деу жазуғ а берілген тапсырмалар:

    а) «Мен бір сан ойладым, оны 20 есе арттырып, 220 санын алдым. Мен қ андай сан ойладым?»

    ә) «Мен бір сан ойладым, оны 20 есе арттырып, 100-ді қ осқ анда, 220 саны шық ты. Мен қ андай сан ойладым?»

    Ө рнек жазуғ а берілген тапсырмалар:

    а) 11 санын 20 есе арттыр.

    ә) 11 мен 20 сандарының кө бейтіндісін 100-ге арттыр.

    Осы жазулар тақ тағ а жазылғ аннан кейін, мұ ғ алім оң жаң тағ ы жә не сол жақ тағ ы жазулардың қ алай аталатынын сұ райды. Олардың ү ұ састығ ы мен айырмашылығ ын табады. Балалар осылайша «ө рнек» жә не «тең деу» деген терминдерге анық тама береді.

    Ә ң гімені сұ рақ -жауап тү рінде де ұ йымдастыруғ а болады:

    Жазулардың қ айсысын тең деу деп атауғ а болады?

    Тең деу деген не?

    Тең деуді шешу деген не?

    Тең деудің тү бірі деген не?

    Жаң а тақ ырыппен жұ мыс.

    № 1 ауызша орындалады

    № 2

    Х*30=1000-160 54+х=720: 6 880: у=535-491

    Х*30=840 54+х=120 880: у=44

    Х=840: 30 х=120-54 у=880: 44

    Х=28 х=66 у=20

     

    У-85=580: 20 а-45=389-254 300+а=45*20

    У-85=29 а-45=135 300+а=900

    У=85+29 а=135+45 а=900-300

    У=114 а=90 а=600

     

    №3 (а) тапсырмағ а ұ қ сас есепті шығ ару ұ сынылады. Есепті тең деу қ ұ рып шығ аруғ а болады. «Бір кү нде 100 мм қ ар тү сті. Егер екі кү нде 300 мм қ ар тү скен болса, екінші кү ні қ анша қ ар жауды?»

    Ары қ арай мұ ғ алім есепті тең деу қ ұ рып шығ ару кезінде есептің сұ рағ ын анық тап, белгісіз санды табу керек екенін айтады. Екінші кү ні тү скен қ ардың мө лшерін х деп белгілейік. Сонда мынадай тең деу қ ұ руғ а болады: 100 + х = 300.

    Тең деуді шешіп, есептің сұ рағ ына жауап береміз. Тақ тағ а мынадай жазу жазуғ а болады:

     

     

    1-тә сіл Амалдар бойынша немесе ө рнек арқ ылы 2-тә сіл Тең деудің кө мегімен
    1-куні - 100 мм 300 мм 2-кү ні -? мм
    300 - 100 = 200 (мм)   х мм қ ар тү сті дейік. Тең деу қ ұ руғ а болады: 100 + х = 300 х = 300 - 100 х = 200 (мм)
    Жауабы: екінші кү ні 200 мм қ ар тү сті.

    Ә)

    Барлығ ы – 45(б) Ш: 45-х=14

    Ер бала – 14 х=45-14

    Қ алғ аны қ ыз б -? х=31

     

    № 4

    920: 2=460 42*20=840 96: 3=32

    960: 30=32 120*4=480 50: 2=25

    700: 20=35 210: 2=105 170*2=340

     

    Ш.т:

    Есептің сызбасы бойынша тең деу ң ү растыру. Таң тағ а есептің сызбасы ілінеді немесе сызылады. Бірінші сабақ та белгісіз қ осылғ ыш, азайғ ыш, азайтқ ыштары бар тең деулер қ ұ растыруғ а болатын есептің сызбаларымен шектеуге болады. Ары қ арай келесі сабақ тарда белгісіз кө бейткіш, бө лгіш, бө лінгіш тең деулер қ ұ растыруғ а болатын есептермен жұ мыс жү ргізіледі. Сызбаның ү лгілері:

    Есептің ү лгілері:

    Велосипедшілер 2 кү нде 110 км-ді жү ріп ө туі керек. Егер оларғ а екінші кү ні ә лі 60 км жү ру керек болса, бірінші кү ні қ анша километр жү рген?

    Туристер 40 км жолды жү ріп ө ткеннен кейін, ө лі жү рілмеген 80 км жол қ алды. Оларғ а барлығ ы қ анша километр жолды жү рулері керек?

    Х+60=110 х-40=80

    Х=110-60 х=80+40

    Х=50 х=120

    Оқ ушылар есепті ә ртү рлі тә сілмен шығ аруғ а болатындығ ы туралы қ орытындығ а келулері керек.

     

    № 5

    Тү рлі-тү сті – 120 Ш: (120+210): 3=110

    Ақ -қ ара тү с – 210 Ж: 110-нан бө лінді

    Бө лінді – 3

    Ә р залғ а -?

     

    № 6

    (150+60): 3=70 (54+22): 2=38

     

    № 8 логикалық тапсырма

     

    Ү йге тапсырма: № 7 (73-бет)

     

    110. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Қ алдық пен бө лу жә не оны тексеру

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө лу жә не оны тексеру тә сілдері туралы тү сінік беру;

    дамытушылық: ө тілген масса бірліктері жә не олардың арақ атынасы туралы білімдерін қ айталау; екі таң балы санды екі таң балы санғ а бө лу дағ дыларын бекіту.

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 41 42

    42 41

    Тірек білім, білік, дағ дыларын белсендіру.

      32 96  
      23 115  
      48?  
      56 112  
      ? 126  
      95: 19?  
      63: 7 99  

     

    Мұ ғ алім екі санның бір-бірімен байланысын қ ұ руды ұ сынады жә не сұ рақ тардың орнына сандар жазып немесе сағ ат тілінің суретін салады. Кестелік кө бейту жә не бө лу дағ дыларын қ айталау ү шін бұ рынғ ы айтылып жү рген дидактикалық ойындар ұ йымдастырылады.

    Жаң а сабақ ты тү сіндіру.

    Жаң а сабақ ты тү сіндіруді практикалық жұ мыс жә не демонстрациялық ә діс негізінде жү ргізіледі. Тақ тағ а шақ ырылғ ан оқ ушыларғ а 3 дә птерден алдымен 6 дә птерді, содан кейін 12 дә птерді тарату (шешуі тақ тағ а жазылып отырады), одан соң 7 дә птерді тарату тапсырылады (3 дә птерден таратқ анда 1 дә птер қ алып қ оятыны белгілі болады). Тақ тағ а жазылады: 7: 3 = 2 (қ алдық 1).

    №1

    Барлығ ы – 18 Ш: 18: 6=3

    Ә р қ орап – 6 Ж: 3к

    Қ орап -?

    Ә)

    Барлығ ы – 18 Ш: 18: 4=4(2қ алдық)

    Ә р қ орап – 4 Ж: 4 (2қ алдық)

    Қ орап -?

    «18-ді 4-ке бө лсек, 4 жә не 2 қ алдық шығ ады немесе бө лінгіш - 18, бө лгіш - 4, бө ліндінің мә ні - 4 жә не 2 қ алдық».

    Б)

    4*4+2=18(бә ліш)

    № 2

    12: 2=6 12: 3=4 12: 5=2(2к)

    № 3

    13: 6=2(1к) 15: 6=2(3) 19: 6=3(1к) 22: 6=3(3к) 23: 6=3(4к)

    №5 тапсырма масса бірліктерінің арақ атынасын қ айталауғ а арналады. Оны орындар алдында келесі сұ рақ тар қ ойылады:

    • Қ андай масса бірліктерін білесің?

    • Қ андай ең ү лкен масса бірлігін білесің дер?

    • Тоннада неше килограмм бар?

    • Массаның ең кіші ө лшем бірлігін ата?;

    • 1 кг-да неше грамм бар?

    • 1 центнерде неше килограмм бар?

    • 1 тоннада неше центнер бар?

    459кг=4ц 59кг 502кг=5ц 2кг 900кг=9ц

    600кг=6ц 180кг=1ц 80кг 904кг=9ц 4кг

    850кг=8ц 50кг 509кг=5ц 9кг 121кг=1ц 21кг

    №6

    Жү зу к/к – 60км Ш: х+15=60

    Жү зді – 15км х=60-15

    Қ алды -? км х=45

    №7

    50*35*15=26250

    №8 тапсырма ауызша орындалады.

    Сабақ ты қ орытындылау. Ү й тапсырмасы: № 4 (74-бет)

     

    111.Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Қ алдық пен бө лу жә не тексеру. Бекіту

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө лу жә не оны тексеру тә сілдері

    туралы білімдерін бекіту;

    дамытушылық: кө пбұ рыштың ауданы мен периметрін

    табуғ а ү йрету.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша орындалады

    Кө ркем жазу: 53 54

    54 53

    Ар.д:

    5: 2; 7: 3; 13: 6; 15: 4; 12*3; 24*2; 93: 3; 500: 2; 600: 3

     

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 1.Ауызша

    19: 8=2(3) 34: 8=4(2)

    25: 8=3(1) 42: 8=5(2)

     

    № 2

    28: 3=9(1) 28: 5=5(3) 28: 6=4(4)

    3*9+1=28 5*5+3=28 6*4+4=28

    30: 4=7(2) 30: 4=7(2) 30: 7=4(2)

    4*7+2=30 4*7+2=30 7*4+2=30

    34: 4=8(2) 19: 4=4(3) 15: 2=7(1)

    4*8+2=34 4*4+3=19 7*2+1=15

     

    № 3

    50: 12=4(2) 48: 5=9(3)

    12*4+2=50 5*9+3=48

    69: 5=13(4) 76: 9=8(4)

    5*13+4=69 8*9+4=76

     

    № 4

    Барлығ ы – 29 Ш: 29: 4=7(1)

    Бө лінді – 4 4*7+1=29

    Ә р себетте -? Ж: 7алма 1калдык

    Қ алды -?

     

     

    Ә)

    Барлығ ы – 17 Ш: 17: 3=15(2)

    Бө лінді – 3 3*15+2=17

    Ә р себетке -? Ж: 15 алма 2 калдык

    Қ алды -?

     

    № 5

    Конфет – 400кг Ш: 400: х=20

    Бір қ орапта – 20кг х=400: 20

    Қ орап -? (х) х=20

     

    № 6 Аузша

    № 7

    12*5=60 4*2=8 5*2=10 8+10=18 60-18=42

     

    Сабақ ты қ орыту:

    № 8

    Логикалық тапсырма

    Ү йге тапсырма: № 2(3-бағ ан) №3(б) (78-бет)

     

     

    112. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Қ алдық пен бө лу жә не тексеру. Бекіту

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө лу жә не оны тексеру тә сілдері

    туралы білімдерін бекіту;

    дамытушылық: кө пбұ рыштың ауданы мен периметрін табуғ а ү йрету.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас

     

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша орындалады

    Кө ркем жазу: 56 57

    57 56

    Ар.д:

    13: 6; 17: 8; 23: 2; 25: 2; 27: 4; 11: 3

     

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 1. Ауызша

    23: 5=4(3) 57: 7=8(1) 45: 6=7(3)

    19: 4=4(3) 80: 9=8(8)

     

    № 2

    Х*3=100-73 у*5=283+167 а*4=200-164

    Х*3=27 у*5=450 а*4=36

    Х=27: 3 у=450: 5 а=36: 4

    Х=9 у=90 а=9

     

    104+х=700-443 у: 8=120: 60 30*а=500-230

    104+х=257 у: 8=2 30*а=270

    х=257-104 у=8*2 а=270: 30

    х=153 у=16 а=9

     

    № 3

    24: 8=3 150: 3=50

    12*3=36 36+12=48

    12: 3=4 12+4=16

     

    № 4

    401г+31г+112г=544(г) 225г+140г+47г=412(г)

    507г+53г+309г=869(г) 84г+199г+122г=405(г)

     

     

    № 5

    9*8=72 2*1=2 72-2=70

    8*5=40 3*3=9 40-9=31

     

    № 6(а)

    4*4=4кв=16 10*10=10кв=20 30*30=30кв=900 5*5=5кв=25

    8*8=8кв=64 3*3=3кв=9 20*20=20кв=400 6*6=6кв=36

     

    Ә)

    8*8+20=84 10*10-34=66

    7*7+455=504 290-10*10=190

     

    № 7

    670см=67дм 89дм=890см

    907см=9м 7см 7м 9дм 8см=798см

    428см=42дм 8см 43дм =430см

    554см=5м 5дм 4см 435см= 43дм 5см

     

    № 8 логикалық тапсырма

    Ү йге тапсырма: №4(а) 79-бет

     

     

    113. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Қ алдық пен бө луге берілген есептер шығ ару

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө луге берілген есептерді

    шығ ару тә сілдері туралы білімдерін қ алыптастыру;

    дамытушылық: 2—3 амалды ө рнектерді қ ұ растыру,

    шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 58 59

    59 58

     

    М.д:
    72: 12 52: 13 52: 2 75: 5 12 • 8

    64: 4 45 • 2 34 • 2 18 • 519 • 6

    63: 3 60: 5 210: 10 55: 5 36: 12

    Жаң а сабақ ты тү сіндіру.

    №1

    40+30=70 100-70=30

     

    № 2

    5: 6=0(5) 0*6+5=5

     

    № 3

    29: 7=4(1) 46: 5=9(1) 130: 60=2(10) 35: 40=0(35)

    85: 9=9(4) 680: 80=8(40) 3: 4=0(3) 6: 7=0(6)

    19: 2=9(1) 88: 99(7) 52: 5=10(2) 8: 7=0(8)

     

    № 4

    Барлығ ы – 35 Ш: 35: 4=8(3) 8*4+3=35

    Ә р бетіне – 4 Ж: 8 (3)

    Қ алды -?

    Ә)

    49: 5=9(4) 52: 7=7(3)

    9*5+4=49 7*7+3=52

     

    № 5

    100: 30=3(10) 90: 30=3 80: 30=2(20)

    3*30+10=100 30*3=90 30*2+20=80

     

    № 7

    17*2=34 550: 5=110 75: 5=15 84: 6=14

    65*2=130 800: 40=20 60*8=480 960: 6=160

     

    Ө ткен тақ ырыппен жұ мыс.

    №8 логикалық тапсырманы орындау ү шін сағ атта кө рсетілген уақ ытты ретімен жазу керек: 9.30, 11.00, 12.00, 12.30. Одан кейін неше сағ ат қ алып қ оятынын жә не неше сағ ат озып кеткенін анық тау керек. Екі сағ ат қ алып қ оятынын, ал бір сағ ат озып кететіні анық талғ аннан кейін ү шінші сағ аттың дұ рыс жү ретінін (12.00) білуге болады. Тексеріп кө рейік: егер дұ рыс сағ ат 12.00 болса, 30 минутқ а озып кететін сағ ат - 12.30, енді 1 сағ атқ а қ алып қ оятын сағ ат - 11.00 болады, екі жарым сағ атқ а қ алып қ оятын сағ ат - 9.30 болып тұ р.

    Сабақ ты қ орытындылау. Ү й жұ мысы: №6. (82-бет)

     

     

     

    114.Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Ө ткенді пысық тау

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө луге берілген есептерді

    шығ ару тә сілдері туралы білімдерін қ алыптастыру;

    дамытушылық: 2—3 амалды ө рнектерді қ ұ растыру,

    шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

     

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 60 61

    61 60

    М.д:

    • 3 қ ыз бала 10 жаң ғ ақ ты тең дей етіп бө ліп алды. Ә р қ ыз бала неше жаң ғ ақ тан алды жә не неше жаң ғ ақ қ алды?

    • Тігіншіде 42 тү йме бар. Бір кө йлекке 5 тү йме кетеді. Тү йме неше кө йлекке жетеді жә не неше тү йме қ алады?

    • 66 дә птерді 20 оқ ушығ а тең бө ліп беру керек. Ә р оқ ушы неше дә птерден алады жә не неше дә птер қ алады?

    • 19 раушан гү лінен 6 гү лшоғ ын жасады. Ә р гү лшоғ ында неше гү л болады жә не неше гү л қ алады?

    Оқ улық пен жұ мыс:

    № 1 Ауызша

    № 2

    58: 5=11(3) 65: 6=10(5) 47: 7=6(5)

    29: 3=9(2) 49: 6=8(1) 47: 5=9(2)

    88: 9=9(7) 18: 7=2(4) 47: 6=7(5)

    № 3

    Барлығ ы – 85 Ш: 85: 12=7(1)

    Ә р қ орап – 12 Ж: 7қ орап; 1қ арындаш қ алды

    Қ орап -?

    Қ алды -?

    № 4

    Дә птер – 50 – 12 Ш: 50*12+25*7=775

    Қ алың д – 25 – 7 Ж: 775 дә птер

    Барлығ ы -? Д сат/ы

    № 5

    Қ иылды – 159см Ш: х-159=841

    Қ алды – 841см х=159+841

    Бастапқ ыда -? см х=1000

     

     

    № 6

    8*8=64см 3*3=9см 64-9=55см

    9*4=36см 2*1=2см 36-2=34см

     

    № 7(ә)

    1мин=60с 60: 3=20с 8*60=480+20=500с

    Б)

    100: 4=25м

     

    № 8

    10: 2=5г 5*4=20*30=600г

    Ү йге тапсырма: № 7 (а) (84-бет)

     

     

    114. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Ө ткенді пысық тау. Білімді тексеру

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: қ алдық пен бө луді орындау дағ дылары мен

    білімдерін бекіту;

    дамытушылық: тең деудің кү рделірек тү рін шешуге

    ү йрету; логикалық ойлау қ абілеттерін дамыту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың тү рі: аралас сабақ

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 62 63

    63 62

    М.д:

    300: 6; 480: 6; 540: 6; 280: 7; 140: 7; 630: 7; 720: 8; 640: 8; 400: 8

     

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 3

    Р=6*1=6(см) Р=5*2=10(см) Р=2*2+3+1=8(см)

    № 4

    Машина – 20 – 8(к) Ш: 20*8=160 (160+200): 6=60

    Ә скер -?; 200арт 6 бө лін Ж: 60 к

    № 5

    60: 9=6(6) 360: 5=72 70: 28=2(14) 480: 30=16

    75: 8=9(3) 570: 9=63(3) 62: 16=3(14) 560: 60=9(20)

    9: 10=0(9) 850: 9=94(4) 64: 25=2(14) 820: 70=11(50)

    50: 7=7(1) 104: 10=10(4) 78: 15=5(3) 950: 90=10(50)

    5: 7=0(5) 10: 20=0(10) 4: 8=0(4) 50: 60=0(50)

    № 6

    42: 14=3 80: 16=5 57: 19=3

    90: 45=2 82: 41=2 72: 18=4

    № 7

    Х*60=900-420 900: у=50*6 45+х=45+98+100

    Х*60=480 900: у=300 45+х=243

    Х=480: 60 у=900: 300 х=243-45

    Х=8 у=3 х=198

     

    А+160=900-652 у-65=56+345 1000-у=60+35+85

    А+160=248 у-65=401 100+у=180

    А=248-160 у=401+65 у=180-100

    А=88 у=467 у=80

    № 8 логикалық тапсырма

    Ү йге тапсырма: № 2 (85-бет)

     

    115. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: 204 • 2, 408: 2 тү ріндегі ауызша кө бейту жә не

    бө лу тә сілдері

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: ү ш таң балы сандарды бір таң балы санғ а кө бенету жә не бө лу туралы білімдерін қ алыптастыру; 3-4 амалмен орындалатын қ ұ рама есептерді шығ аруғ а ү йрету; дамытушылық: қ ұ рылымы кү рделірек тең деулерді шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік:: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і.

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 64 65

    65 64

    Ар.д:

    «Иә -жоқ» математикалық диктант

    • 29 бен 3-тің кө бейтіндісі 87-ге тең.

    • 5 санын 19 есе арттырғ анда 85 шығ ады. (95)

    • 17 мен 5 сандарының қ осындысын 4 есе арттырғ анда 98 шық ты. (88)

    • 56-ның жетіден бір бө лігін 12-ге арттырғ анда 96 болады. (20)

    • Бірінші кө бейткіш 25-тің бестен бір бө лігіне тең, екінші кө бейткіш 11-ге тең. Кө бейтіндінің мә ні 55.

    • 12 мен 8-дің кө бейтіндісі 100-ден кіші. (96)

    • 57-ні 4 есе арттырғ анда 90 шық ты. (228)

    • Бө лінгіш 72, бө лгіш 20 мен 11-дің айырмасы. Бө ліндінің мә ні 9-ғ а тең. (8)

    • Бірінші кө бейткіш 37 мен 4 сандарының қ осындысына тең. Екінші кө бейткіш 2-ге тең. Кө бейтіндінің мә ні 82-ге тең.

    Жаң а сабақ.

    № 1 Ауызша

     

    № 2

    (200+4)*2=200*2+4*2=208 204*2=208

    (400+8): 2=400: 2+8: 2=204 408: 2=204

     

    № 3

    304*2=608 204*4=816 604: 2=302 804: 4=201

    102*5=510 102*2=204 505: 5=101 802: 2=401

    404*2=808 301*3=603 404: 2=202 906: 3=302

     

     

    № 4 76

    Барлығ ы – 130 Ш: 130-(5*8+4*9)=54

    5кү н – 8 б 76-54=22

    4кү н – 9 б 54: 6=9

    Қ алды -?

     

    № 5

    Барлығ ы – 408км Ш: 408: 4=102км 102*2=204км

    Пойыз -? 4/1 408-(102+204)=102км

    Автобус -? 2 есе арт Ж: калды 102 км

    Қ алды -? км

     

    № 6

    600: 30< 23*4 654+23< 900: 3

    65: 5= 564-551 100-8< 78*2

     

    № 7 ө здігінен жұ мыс

    Сабақ ты қ орытындылау. Ү й жұ мысы: № 3 (3-бағ ан) (87бет)

     

    116. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Ө ткенді пысық тау

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: кестеден тыс кө бейту жә не бө лу, есептің

    ө тілген тү рлерін шығ ару;

    дамытушылық: қ алдық пен бө луді орындау

    дағ дыларын бекіту; тексеру жү ргізу;

    тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың тү рі: аралас

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі

    Кө ркем жазу: 67 68

    68 67

    Ар.д.

    45*2=90; 480*2=960; 55*2=110; 18*3=54; 105*3=315; 24*3=72

    31*4=124; 60*4=240; 25*4=100.

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 2

    101*4=404 103*2=206 906: 3=302 808: 4=202

    202*3=606 201*3=603 804: 4=201 402: 2=201

    303*2=606 302*2=604 408: 2=204 603: 3=301

     

    № 3

    Барлығ ы – 200 Ш: 200-12*6=128 128: 4=32

    Қ ызыл – 12-6 Ж: 32-4

    Кө гілдір -? -4

     

    № 4

    100: 4=25 350: 10=35

    25+35=60 25*3+2*35=145

     

    № 5

    80: 7=11(3) 27: 5=5(2)

    92: 9=10(2) 18: 4=4(2)

    35: 4=8(3) 31: 3=10(1)

    № 7. Ө здігінен жұ мыс

    № 8

    20*19=380 23*9=207

    20*20=400-20=380 23*10=230-23=207

     

    Бағ алау:

    Сабақ ты қ орыту:

    Ү йге тапсырма: № 6 (90-бет)

    117. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: 242 • 2 жә не 484: 2 тү ріндегі кө бейту мен

    бө лудің ауызша тә сілдері

    Сабақ тың мақ саты: білімділік: ү ш таң балы сандарды бір таң балы санғ а

    кө бейту жә не бө лу туралы білімдерін қ алыптастыру; 3-

    4 амалмен орындалатын қ ұ рама есептерді шығ аруғ а

    ү йрету;

    дамытушылық: қ ұ рылымы кү рделірек тең деулерді

    шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Ү й тапсырмасын тексеру

    Кө ркем жазу: 69 70

    70 69

    Ар.д:

    25*30=750; 14*30=420; 23*30=690; 41*20=820; 23*20=460; 35*20=700; 21*40=840; 12*40=480; 16*40=640

     

    Жаң а сабақ

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 2

    (200+40+2)*2=200*2+40*2+2*2=484 242*2=

    (400+80+4): 2=400: 2+80: 2+4: 2=242 484: 2=

    № 3

    314*2=628 221*4=884 884: 4=221 963: 3=321

    111*5=555 132*2=264 842: 2=421 396: 3=132

    414*2=828 321*3=963 936: 3=312 486: 2=243

    № 4(а)

    Барлығ ы – 50 Ш: 50-8*6=2

    Ә р алаң ғ а – 8 Ж: 2 кө шет

    6 алаң ғ а -?

    Ә)

    1 кү н – 950т Ш: 950: 300=3(50)

    Машина- 300т Ж: 3машина қ алады 50т

    Қ ажет-? м

    Қ алады -? т

    Б)

    Вагон – 60т Ш: 910: 60=15(10)

    910т -? вагон Ж: 15 вагон қ алады 10т

    Қ алады -?

    № 5

    49: 12=4(1) 88: 6=13(10)

    75: 9=8(3) 49: 7=6(1)

     

    № 7-8. Ауызша орындалады

    Ү йге тапсырма: № 6 (92-бет)

    118. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Пысық тау

    Сабақ тың мақ саты: білімділігі: ү ш таң балы сандарды бір таң балы санғ а кө бейту жә не бө лу туралы білімдерін қ алыптастыру; 3-4 амалмен орындалатын қ ұ рама есептерді шығ аруғ а ү йрету; дамытушылық: қ ұ рылымы кү рделірек тең деулерді шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасын тексеру

    Кө ркем жазу; 61 62

    62 61

    «Иә -жоқ» математикалық диктант

    • 25 пен 3-тің кө бейтіндісі 85-ке тең. (75)
    • 5 санын 10 есе арттырғ анда 15 шығ ады. (50)

    12 мен 5 сандарының қ осындысын 4 есе арттырғ анда 68 шық ты. (68)

    • 50-дің бестен бір бө лігін 12-ге арттырғ анда 130 болады. (22)

    • Бірінші кө бейткіш 25-тің бестен бір бө лігіне тең, екінші кө бейткіш 12-ге тең. Кө бейтіндінің мә ні 60-қ а тең.

    • 11 мен 9-дың кө бейтіндісі 100-ден кіші. (99)

    • 67 мен 37-нің айырмасын 4 есе арттырғ анда 100 шық ты.(120)

    • Бө лінгіш 72, бө лгіш 20 мен 11-дің айырмасы. Бө ліндінің мә ні 9-ғ а тең.(8)

    • Бірінші кө бейткіш 37 мен 4 сандарының қ осындысына тең. Екінші кө бейткіш 2-ге тең. Кө бейтіндінің мә ні 82.

    Жаң а сабақ.

    № 1Ауызша орындалады

    № 2

    59: 6=9(5) 70: 9=7(7)

    23: 4=5(3) 30: 4=7(2)

    47: 5=9(2) 5: 8=0(5)

    № 3

    Асқ ар – 350тг? Ш: (350+280): 70=9

    Бектас – 280тг Ж: 9 батарея

    1 батарея – 70тг

    № 4

    Тіс сық па – 6 - 420тг Ш: 420: 6=70 630: 70=9

    630тг -? тіс сық па Ж: 9 тіс сық па

    № 5

    306: 2=153

    Р=(306+153)*2=918см=9м 18см

    Сабақ ты қ орытындылау.

    Бағ алау: Ү й жұ мысы: №6 (93-бет).

     

    119. Математика.

    Сабақ тың тақ ырыбы: Пысық тау

    Сабақ тың мақ саты: білімділігі: ү ш таң балы сандарды бір таң балы санғ а кө бейту жә не бө лу туралы білімдерін қ алыптастыру; 3-4 амалмен орындалатын қ ұ рама есептерді шығ аруғ а ү йрету; дамытушылық: қ ұ рылымы кү рделірек тең деулерді шығ ару дағ дыларын бекіту.

    Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу

    Сабақ тың кө рнекілігі: кесте

    Сабақ тың тү рі: аралас

    Сабақ тың барысы

    Ұ йымдастыру кезең і

    Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару

    Ү й тапсырмасын тексеру

    Кө ркем жазу; 61 62

    62 61

    Ар.д:

    32*3=96; 11*3=33; 25*3=75; 35*4=140; 40*4=160; 60*4=240

    930: 3=310; 303: 3=101; 210: 3=70

    Оқ улық пен жұ мыс

    № 2

    103*3=309 603: 3=201

    205: 5=41 600: 5=120

    123*3=369 600: 3=200

     

    № 3

    Барлығ ы – 500 Ш: 27*3=81 500-81=419 419-81=338

    Бос – 27 – 3 қ? кем Ж: 338 кем

    Бос емес -?

     

    Ә)

    7қ – 14орын Ш: 7*14=98 98+502=600

    Бос – 502 Ж: 600 орын

    Барлығ ы -?

     

    № 4

    У-165=620+173 а: 15=54: 18 800-х=870-610 у+420=600-56

    У-165=793 а: 15=3 800-х=260 у+420=544

    У=793+165 а=15*3 х=800-260 у=544-420

    У=958 а=45 х=540 у=124

     

    № 5 Ауызша орындалады

     

    № 6

    600-х=200 Ә) Х-400=200

    Х=600-200 х=400+200

    Х=400 х=600

     

    № 7

    90: 18=5 40+50=90

    100-18*4=28 12*4=48 28*4=112

     

    № 8 Ауызша логикалық

    Бағ алау:

     

    Ү йге тапсырма: № 2 (3-4-бағ ан); № 4 (3-бағ ан) 95-бет

     

     






    © 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
    Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
    Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.