Главная страница Случайная страница Разделы сайта АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Математика 4 страница
Шаршының ауданы 20м. Шаршының қ абырғ асының ө зындығ ын тап. Тік тө ртбұ рыштың Р=16дм, ені 3дм. Тік тө ртбұ рыштың ұ зындығ ын тап. Бағ алау: Ү йге тапсырма: № 5 (34-бет) 95.Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: 70: 2, 700: 2, 700: 20 тү ріндегі бө лу тә сілдері. Сабақ тың мақ саты: білімділік: шамаларды салыстыра білуге ү йрету Дамытушылық: кестеден тыс бө лудің кө рсетілген тү рін орындау дағ дыларын қ алыптастыру; тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың ә дісі: сұ рақ – жауап, тү сіндіру Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы аузша тексеріледі Кө ркем жазу: 24 25 25 24 А.д: • 63 пен 7-нің бө ліндісі 9-ғ а тең. • 56-ның жетіден бір бө лігі 9-ғ а тең. • 9 санын 7 есе арттырғ анда 63 шық ты. • 49 санын 7 есе кеміткенде 63 шық ты. • 56 мен 7-нің қ осындысын 9 есе кеміткенде 5 шық ты. • 63 санын 27 мен 3-тің бө ліндісіне бө лгенде 7 шық ты. • Бір жә шікте 8 кг алма бар. Осындай 7 жә шікте 56 кг алма бар. • Бір қ орапта 7 қ арындаш бар. 6 қ орапта 42 қ арындаш бар. Жаң а сабақ ты тү сіндіру. (60+10): 2=60: 2+10: 2=35 70: 2=60: 2+10: 2=35 (600+100): 2=600: 2+100: 2=350 700: 2=600: 2+100: 2=350 (600+100): 20=600: 20+100: 20=35 700: 20=600: 20+100: 20=35 № 2 Ауызша № 3 Қ ыз бала – 40 2бө лді Ш: (40+30): 2=35 Ұ л бала – 30 Ж: 35 баладан Ә р автобус -? Бала № 4 2 кун – 45 мин? уакыт Ш: 2*45+3*90=360=6 саг 3 кун – 90 мин Ж: 6 саг окиды № 6 80: 10=8 50: 10=5 140: 10=14 160: 10=16 № 7 14саг 15мин + 2саг 15мин = 16саг 30 мин 15саг 20 мин + 2саг 15 мин = 17саг 35 мин 16 саг 25 мин + 2 саг 15 мин = 18 саг 40 мин 17саг 30 мин + 2 саг 15 мин = 19 саг 45 мин
№ 8 логикалық тапсырма Бағ алау Ү йге тапсырма: № 5 (36-бет)
96. Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: шамаларды салыстыра білуге ү йрету Дамытушылық: кестеден тыс бө лудің кө рсетілген тү рін орындау дағ дыларын қ алыптастыру; тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекіл ігі: кесте Сабақ тың ә дісі: сұ рақ – жауап, тү сіндіру Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы аузша тексеріледі Кө ркем жазу: 26 27 27 26 Ар.д: Разрядтық қ осырғ ыш ретінде жаз 267; 12; 157; 1237 Тік тө ртбұ рыштың Р=28 м ені 3м. Фигураның ауданын тап. Шаршының S=16 см. Шаршының ауданын тап. Тік тө ртбұ рыштың Р=12дм, ұ зындығ ы 5 дм. Фигураның ауданын тап. Ө ткен сабақ ты қ айталау №1 Ауызша № 2
360: 4=90 90*7=630 № 3 60*4=240 25*2=50 № 4 17*3=51 4*14=56 280*2=560 680: 2=340 13*5=65 24: 4=6 3*270=810 800: 2=400 4*19=76 930: 3=310 600: 5=120 480: 40=12 № 5 450: 5+720: 9=170 480-390+240: 80=93 640-70*8+241=321 580-810: 9+210=700 12*3+60: 4=51 70: 5+25*2=64 № 6 36: 4=9 S=9*4=36 (см) 1000: 50=20 Р=(50+20)*2=140(м) № 8 логикалык тапсырма Бағ алау Ү йге тапсырма: № 7 (39-бет)
97. математика. Сабақ тың тақ ырыбы: 58: 2, 580: 2, 580: 20 тү ріндегі бө лу. Сабақ тың мақ саты: білімділігі: кестеден тыс кө бейту жә не бө лу дағ дыларын қ алыптастыру; дамытушылық: есептің ө тілген тү рлерін шығ ару. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың ә дісі: сұ рақ – жауап, тү сң ндіру Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару. Ү й тапсырмасы ауызша орындалады Кө ркем жазу: 28 29 29 28 Тірек білім, білік, дағ дыларын белсендіру. Есептеу дағ дыларын жетілдіру мақ сатында «Математикалық домино» ойыны ұ йымдастырылады. Оқ ушыларғ а сол жағ ында жауап, оң жағ ында мысал жазылғ ан карточкалар таратылады. Оқ ушы бір ө рнекті оқ иды, жауабы кімнің карточкасында болса, жауабын айтып, келесі ө рнекті оқ иды, т.с.с. Балалар ү шін мынадай карточкалар дайындалады:
Жаң а сабақ ты тү сіндіру. № 1Тү сіндіріле отырып орындалады
№ 2 56: 2=28 560: 2=280 560: 20=28 42: 3=14 420: 3=140 420: 30=14 78: 6=13 780: 6=130 780: 60=13
№ 3(а) Дү кен – 3 Ш: (300+150): 3=150(кг) Қ ызанық – 300(кг) Ж: 150 кг жеміс Қ ияр – 150(кг) Ә р дү кенге -? (кг)
(ә) Асхана – 4 Ш: (400+240): 4=160(кг) Карамель – 400(кг) Ж: 160 кг конфет Шоколад – 240(кг) Ә р асханағ а -? (кг)
№ 4 9м – 18 орам? Ш: 9*18+11*8=250(м) 11м – 8 орам Ж: барлыгы 250 м
№ 5 132+203+65=400 31+600+15=646 604-68=536 641+63+109=813 47+312+90=449 741-99=642
№ 7 623=500+100+20+2+1 347=200+100+20+20+5+2 182=100+50+20+10+2 1000=500+500 720=500+200+20 250=200+50
Бағ алау Ү йге тапсырма: № 6 (40-бет)
98.Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: кестеден тыс кө бейту жә не бө лу дағ дыларын бекіту; дамытушылық: логикалық ойлау қ абілеттерін дамыту. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың ә дісі: сұ рақ – жауап, тү сң ндіру Сабақ тың кө рнекілігі: кесте
Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару. Ү й тапсырмасы ауызша орындалады Кө ркем жазу: 30 31 31 30
Тірек білім, білік, дағ дыларын белсендіру:
Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1Ауызша № 2 40 киім – 200м Ш: 200: 40=5(м) 600: 5=120 600м -? киім Ж: 120 киім (ә) Ерлер-40киім-200(м) Ш: 200: 40=5(м) 5-3=2(м) Бала-1киім-? (м)-3м кем Ж: 2 метр
№ 3 1ор – 120(м)? Ш: (120+60): 4=45 2 ор – 60(м) кресло Ж: 45 кресло 1 крес – 4(м)
№ 4 84: 3=28 52: 2=26 15*5=75 620: 20=31 760: 4=190 18*40=720 27*3=81 570: 3=190 290*3=870
№ 5 723-237=486 864-486=378 873-378=495 954-495=459
№ 7 Ө здігінен жұ мыс
Бағ алау Ү йге тапсырма: № 6 (43-бет)
99. Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Екі таң балы санды екі таң балы санғ а бө лу тә сілі. 36: 12 (таң дау тә сілі) Сабақ тың мақ саты: білімділік: екі таң балы санды екі таң балы санғ а таң дап алу арқ ылы бө лу тә сілімен таныстыру; дамытушылық: есепті ө рнек тү рінде шығ ару дағ дыларын қ алыптастыру; тең деудің кү рделірек тү рін шығ ару тә сілдерін бекіту. Тірбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралас сабақ Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы аузша тексеріледі Кө ркем жазу: 32 33 33 32
Тірек білім, білік, дағ дыларын жетілдіру. Есептеу дағ дыларын жетілдіру мақ сатында «Математикалық домино» ойыны ұ йымдастырылады. Оқ ушыларғ а сол жағ ында жауап, оң жағ ында мысал жазылғ ан карточкалар таратылады. Оқ ушы бір ө рнекті оқ иды, жауабы кімнің карточкасында болса, жауабын айтып, келесі ө рнекті оқ иды, т.с.с. Балалар ү шін мынадай карточкалар дайындалады: 16: 2 36 9-5 64 5-6 30 5 • 5 54 8-7 8 25: 5 25 18: 3 9 6 • 6 56 7-6 63 8-8 5 18: 2 6 9 • 6 42 3-3 9 24: 6 45 7-7 49 9 • 9 81 9-7 4 18: 9 2 7-4 28 7 • 3 21 4-4 16 5-7 85 32: 4 8 8 • 5 40 21: 3 7 7-9 63 13-10 130 9 • 0
Жаң а сабақ ты тү сіндіру. 36: 12 2*12=24. 2 саны келмейді 3*12=36 36: 12=3 Ережемен жұ мыс
№ 1 68: 17=4 75: 25=3 64: 16=4 92: 23=4 50: 25=2 85: 17=5 78: 13=6 84: 21=4 78: 26=3
№ 2 95: 19=5 138: 6=23 23*9=207 22*3=66 22+66=88 22*2=44 22+44=66
№ 4 12*2+310=334 900-45*2=810 30*20+45*2=690 80*9-500=220 810: 9+30: 2=105 660+40-300=400 520+24*4=616 1000-60*12=280 160+70*5=510 650-50*7=300
№ 5-6 Ауызша № 7 Ө здігінен жұ мыс № 8 логикалық тапсырма
Сабақ ты қ орыту Бағ алау Ү йге тапсырма: № 3 (45-бет)
100.Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Ө ткенді пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: екі таң балы сандарды екі таң балы сандарғ а бө лу тә сілін; сурет бойынша есеп қ ұ растыру; дамытушылық: қ ұ рылымы кү рделірек тең деудің тү рлерін шеше білу дағ дыларын бекіту. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралас сабақ Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы аузша тексеріледі Кө ркем жазу: 34 35 35 34
Ар.д: 45*2=90 20*30=600 10*10=100 40*5=200 30*3=90 300*2=600 50*2=100 100*2=200 Тірек білім, білік, дағ дыларын жетілдіру № 2 90: 15=6 84: 12=7 72: 18=4 69: 23=3 6*15=90 12*7=84 18*4=72 23*3=69 100: 25=4 63: 21=3 96: 32=3 96: 48=2 4*25=100 21*3=63 3*32=96 2*48=96
№ 3 ауызша есептеу № 4 Х*30=900 у: 4=70 х: 6=45 х-562=652-348 Х=900: 30 у=70*4 х=45*6 х-562=304 Х=30 у=280 х=270 х=562+304=866
№ 5 Ауызша № 7 Сұ лтан: 18*2=36 Айдар: 37
Сабақ ты қ орыту Ү йге тапсырма: № 6 (48-бет)
101. Математика. Сабактың такырыбы: Ө ткенді пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: екі таң балы сандарды екі таң балы сандарғ а бө лу тә сілін ү йрету; дамытушылық: сурет бойынша есеп қ ұ растыру; қ ұ рылымы кү рделірек тең деудің тү рлерін шеше білу дағ дыларын бекіту. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралас сабақ Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы аузша тексеріледі Кө ркем жазу: 36 37 37 36
М.д: • Даниярда 6 қ арындаш бар, ал Дианада одан 2 есе артық. Дианада неше қ арындаш бар? • Салтанатта 12 фломастер бар, ал Қ арлығ ашта одан 4 қ арындашқ а кем. Қ арлығ ашта неше фломастер бар? • Айдарда 250 тең ге болды, ол 200 тең геге кітап сатып алды. Айдарда қ анша ақ ша қ алды? • Қ ү лпынайдан 24 кг тосап, қ араө ріктен 8 кг тосап қ айнатылды. Қ араө ріктен қ ұ лпынайғ а қ арағ анда неше есе кем қ айнатты? • Бір тү йеде 2 ө ркеш бар. 6 тү йеде барлығ ы неше ө ркеш бар? • 10 алманы балаларғ а 2 алмадан таратты. Неше бала алма алды? • 12 қ алам сатып алынды, ал қ арындаш одан 3 есе кем. Неше қ арындаш сатып алынды?
Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1Ауызша
№ 2 8қ арындаш – 15бума? Ш: 8*15+18*9=282 18қ арындаш – 9бума Ж: барлығ ы 282
№ 3 12бө лшек – 3рет Ш: 12*3+21*2+48=126 21бө лшектен – 2рет? Ж: барлығ ы 126 бө лшек Қ алды – 48
№ 4 78: 13+3*65=201 1000-84: 21=996 530+68: 17=534 60*3-360: 4=90 21*20+85: 17=425 250*3-78: 26=747 92: 23+25*3=79 250+350-750: 25=570 61*2+50: 25=124 900-50-64: 16=846
№ 6 120-70=50+50=100(м)
№ 7 Аузыша
№ 8 12+18=30 21+9=30 30
Бағ алау Ү йге тапсырма: № 5 (50-бет)
102.Матеметика Сабақ тың тақ ырыбы: Тіктө ртбұ рышты параллелепипед жә не текше. Санның кубы Сабақ тың мақ саты: білімділік: оқ ушыларда тіктө ртбұ рышты параллелепипед жә не текше туралы тү сініктерін қ алыптастыру; санның кубын есептеуді ү йрету. Дамытушылық: екі таң балы сандарды екі таң балы сандарғ а бө лу дағ дыларын қ алыптастыру тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралас Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 38 39 39 38
Жаң а сабақ ты тү сіндіру. Жаң а кө лемді денелермен таныстыру ү шін мұ ғ алім параллелепипед пен текшенің қ атырмақ ағ аздан жасалғ ан ү лгісін кө рсетеді. Оқ улық пен жұ мыс: №1 жә не тақ тадағ ы тапсырмалар орындалады. - Берілген фигураларды қ андай 2 топқ а бө луге болады?
№ 2 Тіктө ртбұ рышты паралллелепипедтің ө лшемдері – ұ зындығ ы, ені, биіктігі. Фигуралармен таныстыру.
№ 3(а) 4=2кв 49=7кв 25=5кв 36=6кв 81=9кв 64=8кв 9=3кв (ә) 4*4*4=64 64=4куб 2*2*2=8 8=2куб (б) 3кв=9 6кв=36 8кв=64 9кв=81 7кв=49 5кв=25 2кв=4 4куб=64 2куб=8 5куб=125 8куб=512 3куб=27
№ 4 Қ ызыл – 2(м) Ш: (2+3)*20=100 Сары – 3(м)? м Ж: 100 метр Кө йлек - 20 (ә) Барлығ ы – 20 қ Ш: 30*20+20*20=1000 Ә дебиет – 30? кітап Ж: 1000 к Оқ улық - 20
№ 6 430: 10=43 1000: 5=200 1000: 500=2 1000: 50=20 500*2=1000 70*3=210 560: 8=70 90*5=450 1000: 200=5 90*9=810 800: 4=200 800: 400=2 810: 90=9 630: 7=90 70*6=420 800: 10=80 600: 2=300 600: 300=2 900: 100=9 1000: 10=100
№ 7 (359-59): 50=6 630: 9+(450+90)=610 450: 9+720: 90=58 30*5+(456-400)=206 800: (957-917)=20 1000: (67+33)*5=50 (456+440: 10)*2=250 5*(567-507): 100=3 900: 30+5*(680-640)=203 360: 6-(590-530)=0
№8 тапсырманың орындалуы тексеріледі (таразының бір табағ ына 8 кг жә не 3 кг кір тасы, ал екіншісіне 5 кг кір тасы жә не табақ тар тең ескенше жарма қ ұ йылады. Сабақ ты қ орытындылау. Ү й тапсырмасы: №5 (54-бет)
103. Математика. Сабақ ытың тық ырыбы: Кө бейтудің терімділік қ асиеті Сабақ тың мақ саты: білімділік: оқ ушыларды кө бейтудің терімділік қ асиетімен таныстыру, бұ л қ асиетті есептеуде қ олдана білуге ү йрету; дамытушылық есептеу дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралыс сабақ
Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша орындалады Кө ркем жазу: 40 41 41 40
Тірек білімдерін белсендіру. Шаршылар «сиқ ырлы кейіпке» ену ү шін бос торларды толтырың дар:
№1 Ауызша Жаң а сабақ ты тү сіндіру. № 2 6*(4*2)=6*8=48 (6*4)*2=24*2=48 Ережемен жұ мыс а*(б*с)=(а*б)*с
№ 3 3 сө ре – 8 қ? қ ұ ты Ш: (3*8)*6=24*6=144 Ә р қ орап – 6 қ ұ ты 3*(8*6)=3*48=144 Ж: 144 қ ұ ты (ә) 3под – 10пә тер Ш: (3*10)*4=30*4=120 Ә р пә тер – 4 терез 3*(10*4)=3*40=120 Барлығ ы -? терез Ж: 120 терезе
№ 4 4куб=4*4*4=64 8куб=8*8*8=512 9куб=9*9*9=729 5куб=5*5*5=125 2куб=2*2*2=8
Ө ткен тақ ырыппен жұ мыс. № 5 тапсырманы орындамас бұ рын масса бірліктері арасындағ ы қ атынасты қ айталау керек. • 1 тоннада неше килограмм бар? • 1 тоннада неше центнер бар? • Центнерде неше килограмм бар? • Тонна центнерден неше есе артық? • Центнер килограмнан неше есе кем? • 5 ц 6 кг-да неше килограмм бар? 6ц-200кг = 800кг: 2 900кг-3ц > 800кг-3ц 200кг = 2ц 1000кг-5ц > 500кг 1т = 10ц 500кг*2 = 8ц+2ц 1т > 4ц+5ц 1000кг-3ц = 700кг
№ 6 1ц – 9кг Ш: 1ц=100кг=9кг 1т=10ц*9=90кг 1т -? кг Ж: 1т=90кг ірімшік (ә) Барлығ ы – 3ц 60кг Ш: 3ц 60кг=360(кг) 360: 4=90(кг) 4/1-ә р жә ш – 10кг 90: 10=9(ж) 360-90=270(кг) Жә шік -? Ж: 9 жә шік 270кг Қ алды -? кг
№ 7 Ө здік жұ мыс 39: 13+3*30=93 56: 14+9*50=454 3*200+54: 18=603 96: 32+450: 5=93 70: 14+90: 15=11 № 8 логикалық тапсырма ауызша орындалады (жауабы: банкіге 6 стақ ан су сыяды). Сабақ ты қ орытындылау: Ү й жұ мысы: №7 (ә) (57-бет)
104. Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Дене кө лемі Сабақ тың мақ саты: білімділік: денелер кө лемі жә не кө лемді ө лшеу бірліктері туралы тү сініктерін қ алыптастыру; Дамытушылық: есептеу дағ дыларын жетілдіру; интеллектуалдық қ иындық тарды жең е білуге баулу. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың тү рі: аралас сабақ Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 42 43 43 42
М.д: Разрядтық қ осылғ ыштар тү рінде жаз 565, 1215, 646, 78, Сабағ ымыздың тақ ырыбын оқ ың дар. Ө рнектерді шешіп, жауаптарды кему тә ртібімен жазың дар. Сабақ тың тақ ырыбын қ ұ рың дар.
Оқ у материалымен бастапқ ы танысу. Мұ ғ алім артық фигураны табуды тапсырады. Тақ тағ а суреті ілінеді.
Неге параллелепипед артық? (Барлық фигуралар жазық, ал параллелепипед кө лемді). Қ ай фигуралар туралы айтылғ ан: • Ң алай айналдырсаң да барлық жағ ы бірдей. • Тө менгі жағ ы дө ң гелек, тө бесі ү шкір. • Екі жағ ы да дө ң гелек. • Тө рт ү шбұ рыш, бә рі бір шаршығ а қ арайды. • Алты жағ ы бар, бірақ текше болып шық пайды.
Оқ улық пен жұ мыс № 1 Кө лем куб сантиметрмен ө лшенеді 1куб/см - бұ л қ абырғ алары 1 см-ге тең текше № 2 5 * 4 = 20 5*3*4=60 20< 60
№ 3 180: 6=30 300: 30=10 150: 5=30 5*3=15
№ 4 Бала – 3 Ш: (4+5)*3=27 Картоп – 4? Ж: 27 самса Ет қ осқ ан - 5 (ә) 5 тү рі – 3сө ре Ш: 5*3*25=375 Ә р тү рі – 25 қ орап Ж: барлығ ы 375 қ орап Барлығ ы -?
№ 5 1жыл = 12ай 8+6=14=1жыл 2ай 2001жылы 15 наурызда
№ 7 39: 13=3 56: 14=4 54: 18=3 54: 18=3 70: 14=5 44: 11=4 84: 12=7 96: 32=3 72: 24=3 90: 15=6
№ 8 8*3*2=48см Ү й тапсырмасы: №6 (59-бет)
|