Главная страница Случайная страница Разделы сайта АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Математика 1 страница
Сабақ тың тақ ырыбы: 8-бен 9-ғ а кө бейту жә не бө лу. Сабақ тың мақ саты: білімділік: 8-бен 9-ғ а сандарын кө бейту жә не бө лу амалдары туралы білімдерін қ алыптастыру; дамытушылық кестені қ ұ растыруда кө бейтудің ауыстырымдылық қ асиетін қ олдана білу; арифметикалық амалдардың компоненттерінің ө зара байланысы негізінде тең деулерді шешу. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу
Сабақ тың кө рнекілігі: кесте
Сабақ тың барысы 1. Ұ йымдастыру кезең Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 19 20 20 19
«Сендердің алдарың да сандар қ атары тұ р. Сендер осы сандарғ а мұ қ ият қ арап, берілген тә ртіппен есте сақ тауғ а тырысың дар, содан кейін бірқ атар сұ рақ тарғ а жауап берің дер». Сандарды қ арауғ а 30 секундтай уақ ыт беріледі, содан кейін бетін жауып қ ояды. 5 2 3 10 14 4 6 • Қ ай сандардың қ осындысы 5-ті береді? • Неше жұ п сан бар? • Қ андай сандар кө п — бір таң балы ма, ә лде екі таң балы ма? • Неше сан 3-ке бө лінеді? • Неше сан 2-ге бө лінеді? Жаң а сабақ ты тү сіндіру. Кестемен жұ мыс Оқ улық пен жұ мыс № 1 Ауызша
№ 2 А) Апельсин – 8кг – 5ж Ш: 9*9-8*5=41 Лимон – 9кг – 9ж? кг артық Ж: 41кг арт Ә) Жиналды – 9кг – 8ш Ш: 9*8-50=22 Сатылды – 50кг Ж: 22кг калды Калды -? кг
№ 3 11+22+33+44+66+77+88+99=440 (450+20+50)+(450-20-50)=140 (45+12+95)-(91+42+19)=0 (350+105+250)-(111+28+459)=107
№ 4 Ауызша № 5 Ө здігінен жұ мыс
№ 6 8/2; 9/3; 4/1; 6/2
№ 7 659-167=492 481+369=850 601-45=556 501-328=173 491+276=767 27+156=183 1000-459=541 98+685=783 405-165=240
Бекіту. Сандардың орналасу заң дылығ ын анық тап, шең бердің ішіне тө менгі қ атардың сандары шығ у ү шін жоғ арғ ы сандар қ атарын неше есе арттыру керек екенін жазады, ал екінші шең бердің ішіне бірінші қ атардың сандары шығ у ү шін қ андай амал керек жә не қ андай сан жазу керектігін анық тайды жә не кестені толтырады:
№ 9
Пайымдау мынадай ү лгіде қ ұ рылады: мен Мә лікті кеше де, бү гін де кө рдім, яғ ни сол ғ ана 9 жаста болады, егер Мә лік 9 жаста болса, онда ол 8 жаста да, 10 жаста да бола алмайды. Лаураны мен бү гін кө рдім, яғ ни ол 10 жаста, сонда Қ арлығ аш 8 жаста болады. Қ осымша материал: 9 санын саусақ пен кө бейту кестесі. Екі алақ андарың ды тө мен қ аратып ү стел ү стіне қ ойың дар. Сол қ олдағ ы ең кіші саусақ - кішкентай бө бек бірінші, шылдыр шү мек - екінші, ортан терек - ү шінші, т.с.с. оң қ олдың бас бармағ ы - алтыншы, осылайша кете береді де, оң қ олдағ ы кішкентай бө бек - оныншы болады. Бұ л саусақ тар мү дірмес санағ ыштар болады. Мысалы: 1) 9 • 5 = 45. Мұ ны саусақ пен есептеу ү шін бесінші саусақ тан сол жақ қ а қ арай нешеу жә не оң жақ қ а қ арай нешеу екенін қ арау керек: сол жақ қ а 4 саусақ - бұ л 4 ондық, ал оң жақ қ а 5 - бұ л 5 бірлік, яғ ни жауап 45 болады. 2) 9 • 9 = 81. 9-шы саусақ тан сол жаң ң а 8, оң жақ қ а 1, яғ ни 81. 3) 9 • 1 = 9. 1-ші саусақ тан сол жақ қ а бірде-бір саусақ жоқ, яғ ни жауапта ондық болмайды, оң жақ қ а 9 саусақ - 9 бірлік. 9-ғ а кө бейту кестесінде не қ ызық бар? 1 • 9 = 9 2 • 9 = 18 3 • 9 = 27 жә не т.б. Ә р кө бейтіндінің цифрларының қ осындысы 9-ғ а тең 2 • 9 = 18 (1 + 8 = 9) 3 • 9 = 27 (2 + 7 = 9) Бағ алау:
Ү йге тапсырма: №6 (152-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: Ө ткенді пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: 8 бен 9 сандарын кө бейту жә не бө лу кестесі туралы білімдерін бекіту; Дамытушылық: есептеу дағ дыларын жетілдіру; тең деу қ ұ растыру жә не шешуге ү йрету. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы: Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша таксеріледі Кө ркем жазу: 22 23 23 22 Ар.д: 2*7; 8*9; 4*6; 3*5; 9*5; 7*6; 4*8; 9*7; 7*7; 8*8; 9*9; 8*7; 9*6; 7*8 Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1 Ауызша
№ 2 8*6-9=39 72: 8+25=34 8*8+36=100 64: 8-8=0 8*9+28=100 48+48: 8=54 16: 2*8=64 100-56: 8=93
№ 3 6*8> 6*? 3*8=8* 3 7*5< 5*? 8*6=8*5+ 8 24: 3> 24:? 5*4+5=5* 5 9кв< 9+? 8кв+6кв< 9кв+ 19
№ 4 6п – 5ж Ш: 6*5+9*9=111 9п – 9ж? к Ж: 111 кагаз
Жумсады – 5п Ш: 2*3+5=11 Калды – 2 к; к; ж Ж: 11 кагаз Болды -?
№ 5 S=9*6=54кв/дм S=8*6=48кв/дм S=3*4=12кв/дм S=2*4=8кв/дм 54кв/дм - 12кв/дм=42кв/дм 48кв/дм-8кв/дм=40кв/дм № 7 7*5=35(мм) 15: 3=5(м)
Жулдыз г-9 Ш: 9*5=45 Бакыт г-? 5есе арт Ж: 45 б
Алмурт – 35 Ш: 35: 7=5 Алма – 7? есе кем Ж: 5 есе кем
Бекіту № 8 а) Бізде 3 тиын бар. Тиынның ү шеуін таразығ а тартамыз, нә тижесінде екі жауап шығ уы мү мкін. 1) тиындар тең тү седі, яғ ни олар - тү пнұ сқ а, ал ү шінші тиын - жасанды. 2) бір тиын жең ілдеу, яғ ни сол тиын - жалғ ан. ә) Егер тиынның саны 4 болса, 2 рет таразығ а тарту керек. Кез келген екі тиынды таразығ а тартудан жалғ ан ақ ша анық талмаса, жалғ ан ақ ша екінші жұ пта қ алғ ан, онда қ алғ ан тиындар ө лшенеді. Қ айсысы жең іл - сол жалғ ан ақ ша.
Ш.т: Есеп ауызша шығ арылады. • Сенде 100 тең ге болды. Сен 25 тең геге балмұ здақ сатып алдың. Сенде қ анша ақ ша қ алды? • Болат 80 тең геге кока-кола жә не 50 тең геге қ ытырлақ картоп сатып алды. Ол қ анша ақ ша тө леді? • Айсә уле 9 тең геден 3 қ арындаш сатып алды. Айсауле неше тең ге тө леді? •Арман 5 дә птерге 45 тең ге тө леді. Бір дә птердің бағ асы қ анша? Альбом - 45 тең ге. Қ арындаш -? тг, 9 тең геден 3 дана.)? тең ге
Бағ алау:
Ү йге тапсырма: № 6 (155-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: Есептер шығ ару. Бағ асы. Саны. Қ ұ ны Сабақ тың мақ саты: білімділік: 8-бен 9-ғ а кө бейту жә не бө лу кестесі туралы білімдерін бекіту; дамытушылық есептеу дағ дыларын жетілдіру; заттың бағ асы, саны, қ ұ нын табуғ а арналғ ан есептер шығ ару дағ дыларын бекіту. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушыларың назарынсабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі
Кө ркем жазу: 22 23 23 22 Ар.д: Балалар тұ жырыммен келіссе «плюс», келіспесе «минус» таң басын қ ояды. • 6 мен 8 сандарының кө бейтіндісі 56-ғ а тең. •81 мен 9 сандарының бө ліндісі 8-ге тең. •6 санын 9 есе арттырсақ, 34 шығ ады. • 6 санын 9-ғ а арттырсақ, 15 шығ ады. • 54-ті 9-ғ а бө лсең, 7 шығ ады. • 72-ні 8 есе кемітсең, 9 шығ ады. • 36: 6 = 6 • 3-ті 7-ге арттырсақ, 10-ғ а тең. • 3-ті 3 есе арттырсақ, 9-ғ а тең.
Жаң а сабақ Кестемен жұ мыс Оқ улық пен жұ мыс № 1 Ауызша
№ 2 5д – 35тг Ш: 35: 5=7 8*7=56 8д -? тг Ж: 56тг
№ 3 5д – 40тг Ш: 40: 5=8 72: 8=9 72тг -? д Ж: 9 д
№ 4 9ж – 54кг Ш: 54: 9=6 6*3=18 3ж -? кг Ж: 18кг
№ 5 8ы – 40л Ш: 40: 8=5 30: 5=6 30л -? ы Ж: 6 ыдыс
№ 6 А) P=4*4=16(м) S=4*4=16(кв/м) P=(6+4)*2=20(м) S=6*4=24(кв/м)
Ә) P=(7+2)*2=18(м) S=7*2=14(кв/м) P=(3+5)*2=16(м) S=3*5=15(кв/м)
№ 7 (234-225)*(9-9)=0 (240-200): 8=5 9*(543-540)=27 Сабақ ты бекіту:
Ү йге тапсырма: № 7(2 бағ ан) (159-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: Пысық тау Сабақ тың мақ саты: біліміділік: кө бейту мен бө лудің кестелік жағ дайы туралы білімдерін бекіту; дамытушылық: 2—3 амалмен орындалатын ө рнектерді шығ ара алу дағ дыларын дамыту; есептердің ә р тү рлерін шығ ару дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 23 24 24 23 Ар.д: • Талғ ат 36 тең геге 6 кә мпит сатып алды. 1 кә мпиттің бағ асы қ анша? • Темірлан 54 тең геге 6 тү йме сатып алды. 1 тү йменің бағ асы қ анша? •Айгү л 48 тең геге 6 тоқ аш сатып алды, Тоқ аштың бағ асы қ анша? • Тігінші 8 бірдей кө йлекке 48 тү ймені қ адады. Бір кө йлекке неше тү йме қ адалды? • Сауыншы 12 л сү тті 4 бірдей қ ұ мырағ а қ ұ йды. Бір қ ұ мырағ а неше литр сү т сыяды? • Анам 45 қ араө рікті 5 тә релкеге тең бө ліп салды. Бір тә релкеде неше қ араө ріктен? • Атқ а бір аптада 56 кг сұ лы береді. Бір кү нде неше килограмм сұ лы береді? Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1 Ауызша № 3 45-(5+2)*3=24 100-35: (5+2)= 95 35: 7+63: 9=12 9+(3+6)*9=100 9*8+54: 9= 78 45: 9*6=30
№ 4 Бары – 72кг Ш: 72: 8=9 Бауырсак – 8/1 Ж: 9кг Калды -?
35гул – 5гул Ш: 35: 5=7 56: 7=8 56гул -? г Ж: 8гул
6туйме – 30тг Ш: 30: 6=5 50: 5=10 ? туйме – 50тг Ж: 10 туйме
№ 5 Ауызша № 6 Ауызша № 7 Барлык – 80л Ш: 80: 10=8 Бө лді – 10л Ж: 8 ыдыс Ыдыс -?
Ә р ыдыс – 9л Ш: 9*8=72 Ыдыс – 8 Ж: 72л Канша -?
№ 8Ауызша № 9 ауызша
ү йге тапсырма: № 2 (160-бет)
Математика АУЫЗША (КЕСТЕДЕН ТЫС) КӨ БЕЙТУ ЖӘ НЕ БӨ ЛУ
Сабақ тың тақ ырыбы: 10-ғ а, 100-ге кө бейту бө лу Сабақ тың мақ саты: 340: 10, 34 • 10, 800: 100, 4 • 100 тү ріндегі кө бейту жә не бө лу тә сілдері туралы білімдерін қ алыптастыру; санның ү лесін, ү лес бойынша санды табу дағ дыларын жетілдіру. Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Кө ркем жазу: математикалық диктант алынады. • Егер жартысы 8-ге тең болса, сан нешеге тең? • Санның тө рттен бір бө лігі 6-ғ а тең. Бұ л қ андай сан? • Барлық алманың сегізден бір бө лігі 3 алманы қ ұ райды. Барлық алма неше? • Кесіндінің тө рттен бір бө лігі 4 дм. Кесіндінің барлық ұ зындығ ы неше? • Егер алтыдан бір бө лігі 4 бет болса, альбомда неше бет бар? • Жартысы 6-ғ а тең болатын санды тап? Жаң а сабақ ты тү сіндіру. Кестемен жұ мыс Оқ улық пен жұ мыс № 1 1*10=10 4*10=40 10*10=100 10*1=10 10*4=40 10: 10=1 40: 40=4 100: 10=10 Ә) Ауызша № 2 Ауызша № 3 Ережелерді еске тү сіру 2*10=20 7*10=70 230: 10=23 10*34=340 340: 10=34 20: 10=2 70: 10=7 570: 10=57 10*8=80 400: 10=40 2*100=200 7*100=700 83*10=830 80*10=800 750: 10=75 200: 100=2 700: 100=7 45*10=450 10*70=700 1000: 100=10 200: 10=20 700: 10=70 10*7=70 600: 100=6 1000: 10=100 № 5 20: 5=4 6*4=24 20-5=15 4*2=8 8*5=40 № 6 Автобус – 10 Ш: 10*(15+23)=380 Бала – 15 - 23 Ж: 380 бала Барлы -?
Бағ алау: Ү й жұ мысы: № 7 (164-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: 10 • 9, 90: 9, 100 • 7, 700: 7 тү ріндегі есептеу тә сілдері Сабақ тың мақ саты: білімділік; 10 • 9, 90: 9, 100 • 7, 700: 7 тү ріндегі кө бейту жә не бө лу жағ дайлары; дамытушылық; санның ү лесін, ү лес бойынша санды табу дағ дыларын жетілдіру. тә рбиелік; оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 24 25 25 2 математикалық диктант алынады 10 • 8, 600: 6, 32: 8, 500: 100, 4 • 10, 40 + 480, 54: 6, 100 • 7, 650: 10, 800: 8, 420: 1, 81: 9. Жаң а сабақ № 1 ауызша
№ 2 9*10=90 7*100=700 24*10=240 6*100=600 10*9=900 100*7=700 10*24=240 100*6=600 90: 9=10 700: 7=100 240: 24=10 600: 6=100 90: 10=9 700: 100=7 240: 10=24 600: 100=6
30*2=60 200*3=600 50*2=100 500*2=1000 2*30=60 3*200=600 2*50=100 2*500=1000 60: 2=30 600: 3=200 100: 2=50 1000: 2=500 60: 30=2 600: 200=3 100: 50=2 1000: 500=2
№ 4 1жолак – 3м Ш: 3*5=15(м) 2жолак -? 5есе арт Ж: 15м
1жолак –? 5есе кем Ш: 15: 5=3(м) 2жолак – 15м Ж: 3м
1жолак – 3м? есе арт Ш: 15: 3=5 2жолак – 15м кем Ж: 5 есе арт; кем
№ 5 S=10*50=500(кв/м) S=10*70=700(кв/м) Р=(10+50)*2=120(м) Р=(10+70)*2=160(м)
№ 6 (10*10+10*10): 2=100 5*5+9*9+8*8=170 9*9-(3*3+7*7)=23 (7*7+9*9)+290=420 500-(10*10+8*8)=336 (19+9*9)*7=700 6*6+(8*8-64)= 36 1*1+10*10: 20=6 10*(10*10-5*5)=750
№ 7 10*(77+23): 10=100 10*(32+68): 10=100 100*(2+6): 100=8 10*(888-880): 10=8 10*(45-40): 10=5 100*(4+5): 100=9
Бекіту: №8 Қ азақ тілі жасыл Математика қ ызыл Дү ниетану кө гілдір
Бағ алау Ү йге № 3 (166-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: Толық ондық тар мен жү здіктерді кө бейту жә не бө лу Сабақ тың мақ саты: білімділік: кестеден тыс кө бейту амалдарымен таныстыру; дамытушылық: есептеу дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 26 27 27 26
математикалық диктант алынады 7 • 10 - 9, 6 • 3 + 7, 90: 9 • 7, 54: 6 + 9, 900: 100 • 7, 24: 4 • 10, 81: 9 • 100, 35: 7 • 10, 63: 7 • 4, 28: 4 • 5, 42: 6 • 7, 700: 100 • 4, 540: 10: 9, 380: 10 + 4.
Жаң а сабақ 20*4 80: 4 200*4 800: 4 4*20 80: 20 4*200 800: 200
Оқ улық пен жұ мыс: № 1 ауызша № 2 аузша
№ 3 20*4=20+20+20+20=80 немесе 2онд. *4=8онд.=80 4*20=80 80: 4=20 80: 20=4 200*4=200+200+200+200=800 немесе 2 жузд. *4=8жузд.=800 4*200=800 800: 4=200 800: 200=4
№ 4 5*20=100 80: 2=40 100: 20=5 500*2=1000 4*200=800 800: 2=400 3*30=90 1000: 200=5 300*3=900 900: 300=3 200*3=600 30*2=60 500*2=1000 400: 2=200 600: 2=300 60: 3=200
№ 5 Ә) бар – 1000тг Ш: 1000 – 300*3=100(тг) 300тг-3корап Ж: 100тг калды Калды -?
Б) бар – 3-200тг Ш: 200*3=600(тг) 400*2=800(тг) 400тг – 2корап 800-600=200(тг) Жетпейд -? Ж: 200тг жетпейд
№ 6 ө здігінен жұ мыс
Бекіту № 7 Сурет бойынша ө рнек қ ұ ру
№ 8
Пайымдау мынадай ү лгіде жү ргізіледі: «Жазулардың дұ рыс емес екендігін ескеріп, 1-жә шікте ақ шар емес, 2-жә шікте жасыл да, ақ та емес, 3-жә шікте қ ызыл да, жасыл да емес, 4-жә шікте кө к те, жасыл да, қ ызыл да емес, демек, 4-жә шікте — ақ шар. Бұ дан бір де бір шар ақ бола алмайтынын біле отырып, 3-жә шікте қ ызыл да, жасыл да, ақ та емес деген қ орытынды жасаймыз, 3-жә шікте - кө к шар. 2-жә шікте жасыл да, ақ та, кө к те емес, демек, 2-жә шікте жасыл да, ақ та, кө к те емес, яғ ни, 2-жә шікте - қ ызыл шар, ал 1-жә шікте - жасыл шар.
Сабақ ты қ орытындылау. - Бү гінгі сабақ тағ ы негізгі мә селе не болды? - Сабақ та не қ ызық ты болды?
Ү йге тапсырма: №5 (а) (169-бет)
Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: 1000 кө лемінде кө бейту бө лу Сабақ тың мақ саты: білімділік: 40 • 7, 280: 7 тү ріндегі кестеден тыс кө бейту жә не бө лу тә сілдерін мең герту; дағ дыландыру: екі-ү ш амалды ө рнектерді шешу дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: оқ ушыларды ұ қ ыптылық қ а баулу Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі
Кө лкем жазу: 26 27 27 26 Кестелік кө бейту жә не бө луді орындауғ а дағ дыландыру ү шін келесідей «Дұ рыс жауаптарды қ ос» деген тапсырма беріледі:
Ар.д: • Ү ш жү йекке 60 қ ызғ алдақ тан отырғ ызылды. Барлығ ы неше қ ызғ алдақ отырғ ызылды? •6 жү йектен 10 кг-нан қ ұ лпынай жиналды. Барлығ ы неше килограмм қ ұ лпынай жиналды? • 5 автобуста 40 адамнан келе жатыр. Автобустарда барлығ ы неше адам? • 4 альбомғ а 200 тең ге тө ленді. Альбомның біреуі неше тең ге тұ рады? • 3 бірдей қ алам 180 тең ге тұ рады. Бір қ алам неше тең ге тұ рады?
Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1 ауызша
№ 2 80*9=720 6*70=420 9*80=720 70*6=420 720: 9=80 420: 6=70 720: 80=9 420: 70=6
№ 3 540: 9=60 630: 9=70 6*40=240 23*10=230 6*80=480 80*7=560 90*6=540 400: 10=40 50*6=300 480: 80=6 400: 80=5 700: 100=7 810: 9=90 450: 9=50 270: 9=30 10*40=400
№ 4 А) 6к – 180тг Ш: 180: 6=30 270: 30=9 270тг -? к Ж: 9 калам
Ә) 3вагон – 180 Ш: 180: 3=60 60*7=420 7 вагон -? Ж: 420 вагон
Б) 6кг – 3л Ш: 6: 3=2(л) 180: 2=90(л) 180кг -? л Ж: 90 литр
В) 100кг – 50кг Ш: 50*2=100(кг) 200кг -? кг Ж: 100кг
№ 5 (120+300): 7=60 (500-20): 60=8 7*(700-650)=350 1000-50*4=800
№ 6 S=16: 2+8=16(кв/см) S=16: 2+6=14(кв/см)
№ 7-8 ауызша
Сабақ ты қ орытындылау. Ү йге тапсырма беру. Ү йге №5 тапсырма (2, З-бағ ан) беріледі.
Математика. Сабақ тың тақ ырыбы: Ө тілген материалдарды пысық тау Сабақ тың мақ саты: білімділік: кестеден тыс кө бейту жә не бө лу тә сілдерін бекіту; дамытушылық: фигураның периметрі мен ауданын анық тау дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу. Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і. Оқ ушылыардың назарын сабақ қ а аудару Кө ркем жазу: 27 28 28 27
Ар.д: - 15 секунд сандар қ атарын мұ қ ият қ араң дар, берілген тә ртіп бойынша есте сақ тауғ а тырысың дар, содан кейін сұ рақ тар қ ойылады: 5 2 3 10 15 4 6 • Берілген қ ай сандардың қ осындысынан 5 саны шығ ады? • Неше жұ п сан бар? • Қ ай сандар кө п - бір таң балы ма, ә лде екі таң балы ма? • Соң ғ ы санның алдындағ ы сан 5 санының сол жағ ындағ ы кө ршісі ме? • Бірінші жә не екінші сандардың кө бейтіндісі қ анша? • Неше сан ө зіне-ө зі бө лінеді? • Бесінші тұ рғ ан саннан тө ртінші санды азайт.
Жаң а сабақ: Оқ улық пен жұ мыс № 1. Ауызша № 2. Ауызша
№ 3. 12: 3*2=8 40: 8*5=30 30: 6*8=40 54: 6+74=83 120: (10*5)=12 (24+6): 3=10 6*(24-4)=120 (600+30): 9=70
№ 4. 30*2+40=100 1000-(30*2+40)=900 1000-(30*2+40)=900 900: 100=9
№ 6 А) 36мм; 20мм; 14мм; 30мм; 14мм; 35мм; 25мм.
Ә) 2*7=14(м) 2*10=20(м) 10 есе 3*4=12(м) 3*10=30(м) 10 есе 4*3=12(м) 4*10=40(м) 10 есе
Б) 32: 4=8(см) Р=(4+8)*2=24(см) 12: 4=3(см) Р=(3+4)*2=14(см)
№ 7. Ө здігінен жұ мыс
Сабақ ты бекіту № 8 Санжарда 50 тенге боғ ан.
Бағ алау Ү йге тапсырма: № 5 (174-бет)
Математика Сабақ тың тақ ырыбы: Есептер шығ ару Сабақ тың мақ саты: білімділік: тү рлі есептер шығ аруды ү йрету дамытушылық: есептеу дағ дыларын жетілдіру. Тә рбиелік: ұ қ ыптылық қ а баулу Сабақ тың кө рнекілігі: кесте Сабақ тың ә дісі: сұ рақ -жауап, тү сіндіру Сабақ тың барысы Ұ йымдастыру кезең і Оқ ушылардың назарын сабақ қ а аудару Ү й тапсырмасы ауызша тексеріледі Кө ркем жазу: 28 29 29 28 Ар.д: 40 •8, 240: 6, 320: 8, 500: 100, 4 • 10, 40 + 480, 540: 6, 40 • 7, 650: 10, 400: 8, 420: 6, 720: 9 Жаң а сабақ Оқ улық пен жұ мыс № 1Ауызша № 2 А) Жумсалды – 3кг-6к Ш: 3*6+124=142(кг) Калды -124кг Ж: болды 142кг Болды -? кг
Болды – 142кг Ш: 142-3*6=124(кг) Жумсалды – 3кг-6к Ж: калды 124кг Калды -? кг
Ә) Бә ліш – 36 Ш: 36: 4=9 Торт -? 4есе кем Ж: 9 торт
Торт – 9 Ш: 9*4=36 Бә ліш -? 4есе арт Ж: 36 бә ліш
№ 3 500: 10+500=550
№ 5 Х: 40=6 а: 30=9
|