Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Роль однієї задачі розв’язаної різними способами у формувані логічного мислення учнів.






 

Сучасні вимоги щодо підвищення загального математичного рівня розвитку школярів молодших класів реалізується завдяки найважливішому із методів роботи - розв’язування задач різними арифметичними способами. Ця робота привчає дітей самостійно висувати гіпотези і перевіряти їх, порівнювати результати, доходити висновків, а головне, вона вчить мислити.

Вироблення звички шукати інший варіант розв’язування дуже важливе для майбутньої творчої, зокрема наукової діяльності, а саме вміння знаходити неординарні шляхи вирішення проблеми, і це забезпечує успіх у будь - якій справі.

Керівна роль вчителя під час пошуку інших варіантів розв’язання дуже важлива. Він сам повинен добре розв’язувати задачі, знати наперед, скількома способами можна знайти відповідь у кожній з них, ефективно використовувати при цьому час уроку.

Як правило, пошуки різних способів розв’язування дуже зацікавлюють учнів, особливо здібних до математики.

Поки вчитель розв’язує задачу одним способом з рештою класу, здібні до математики діти вже встигають знайти кілька інших способів.

Розв’язування задач різними способами веде до розвитку і вміння всебічно аналізувати задану задачу.

Пошук іншого способу розв’язування приводить до встановлення нових зв’язків між величинами або використання відомих зв’язків у нових умовах.

Психологи встановили, що рішення однієї задачі декількома способами приносить більше користі, ніж рішення підряд декількох стереотипних задач. Розгляд учнем різних варіантів рішення, уміння вибрати з них найбільш раціональні, прості, витончені свідчать про вміння учня мислити, розмірковувати, проводити правильні умовиводи. Різні варіанти вирішення одного завдання дають можливість учневі застосовувати весь арсенал його математичних знань. Таким чином, розгляд різних варіантів вирішення задачі виховує в учнів гнучкість мислення. Пошук раціонального варіанта рішення лише на перших порах вимагає додаткових витрат часу на вирішення завдання [29, с 288].

Слід наголосити, що розв’язання, які відрізняються між собою лише порядком дій, не є різними.

Завдання які пропонується розв’язати задачу різними способами доцільно використовувати також на уроках-практикумах.

Уроки-практикуми з розв’язування однієї задачі різними способами відіграють важливу роль у формувані логічного мислення дітей а особливо старшокласників.

Намагаючись знайти раціональний, оригінальний спосіб розв’язування задачі, учні згадують багато теоретичних фактів, вчаться аналізувати умову задачі, збагачують власний досвід застосування знань у різних ситуаціях. Усе це активізує навчально-пізнавальну діяльність учнів, розвиває їхні творчі здібності, стимулює активне мислення.

Для проведення уроку-практикуму з розв’язування однієї задачі різними способами доцільно клас розділити на групи, кожна з яких розв’язує задачу одним способом. Після завершення роботи учні обмінюються думками. Наведемо приклад такого уроку практикуму.

Алгебра і початки аналізу, 10 клас.

Тема: розв’язування тригонометричних рівнянь та нерівностей.

Мета:

навчальна: узагальнення та систематизація знань учнів щодо тригонометричних рівнянь та нерівностей, перевірка якості засвоєння учнями знань, умінь і навичок з даної теми.

розвивальна: розвиток уміння застосовувати одержані знання на практиці, формування вміння аналізувати та узагальнювати знання в процесі розв’язування тригонометричних рівнянь та нерівностей.

виховна: виховування пізнавального інтересу до предмету через пролонговану самостійну роботу, навичок самоконтролю, уваги, наполегливості, культури письма і усного мовлення.

Тип уроку: урок – практикум.(систематизація і узагальнення знань і вмінь)

Обладнання уроку:

- посібники, зроблені групою учнів згідно одержаного індивідуального завдання;

- мультимедійна презентація

- картки з завданням для самоконтролю;

- диференційовані картки в шести варіантах.

 

Структура уроку:

1. Організаційний етап.

2. Перевірка домашнього завдання

3. Узагальнення теоретичного матеріалу щодо розв’язання тригонометричних нерівностей

4. Практикум – диференційована самостійна робота в шести варіантах

5. Підсумки уроку.

6. Домашнє завдання.

 

 

Хід уроку:






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.