Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Заняття 25. програмовий зміст:продовжувати ознайомлювати дітей із життям і твор- чістю Тараса Шевченка, розвивати інтерес до поезії






тема. тарасові шляхи

програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати дітей із життям і твор- чістю Тараса Шевченка, розвивати інтерес до поезії, бажання слухати та вчи- ти напам’ять вірші великого поета та пісні на його слова; виховувати пат- ріотичні почуття, любов до рідної України, її людей, природи, прагнен- ня більше дізнатися про своїх видатних співвітчизників; сприяти розвитку зв’язного мовлення.

матеріал: портрет Т. Г. Шевченка; ілюстрації з його життя; його малюн- ки; вірші «Встала весна», «Тече вода з під явора», «Садок вишневий», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт».

 

Хід заняття

— Діти, скажіть, будь ласка, яких відомих поетів ви знаєте? (Тарас Шев- ченко, Леся Українка, Іван Франко.)

— Першим ви назвали великого поета Тараса Шевченка. А як іще його називають в Україні? (Кобзар.) Так, поета називають Кобзарем за назвою його першої книги віршів та поем. Погляньте на портрет цієї людини. Сьо- годні я розповім про його тяжке дитинство і складне життя. Воно було спов- неним страждань і водночас творчості й боротьби за щасливу долю рідного народу, вірним сином якого був поет.

Дуже важко жилося маленькому Тарасові, бо він був сільським хлопчи- ком-кріпаком, який рано втратив батьків.

Ось як він згадує дитячі роки:

Там матір добрую мою Ще молодою — у могилу Нужда і праця положила.

Там батько, плачучи з дітьми, Не витримав лихої долі — Умер на панщині.

В тій хаті мучивсь я колись, Мої тут сльози пролились, Найперші сльози.

— З дитинством у поета пов’язані дуже сумні й одночасно світлі спога- ди. Сумні — коли згадує, як йому тяжко жилося, і світлі — коли поет згадує природу своєї рідної Україні.

Вихователь декламує вірш.

Садок вишневий коло хати, Хрущі над вишнями гудуть, Плугатирі з плугами йдуть, Співають ідучи дівчата.


 

— Багато лиха довелося зазнати Тарасові. На літо його віддавали в пас- тухи, а взимку він працював у наймах. Він був допитливим хлопчиком і сам навчився читати, писати й малювати.

Робота з малюнками.

Запитання за змістом малюнків

— Що ви тут бачите на малюнку? (Відповіді дітей про дитинство Та- раса.)

— Ми вже вивчали раніше біографію Т. Г. Шевченка, а тепер давайте

пригадаємо основні події його життя.

— Як звали пана, якому прислужував Тарас? (Енгельгардт.)

— Як він ставився до хлопчика?

— За що карав? (За малювання.)

— На кого віддали вчитися? (На художника.)

— Як жилося хлопчикові у маляра Ширяєва. (Знущався, примушував тяж- ко працювати, а не малювати.)

— Та доля усміхнулася молодому Шевченкові, подарувавши зустрічі з кращими людьми того часу: його викупили з кріпацтва. Після цього він на- вчався в Академії мистецтв.

Тарас Шевченко увесь час сумував за Україною. Свої почуття і думи він передав у своїх поетичних творах.

Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»

Діти декламують вірші «Стала весна», «Тече вода з під явора», «Зацвіла в до- лині», «Зоре моя вечірняя».

— Багато часу Шевченко прожив на засланні.

Зараз ми живемо у вільній Україні. Український народ шанує пам’ять великого поета — пам’ятники йому споруджені у Каневі, в Києві, Харкові, відкриті музеї, названі на його честь міста.

підсумок

В и х о в а т е л ь. Діти, давайте прикрасимо портрет Великого Кобза- ря вишитим рушником і квітами.

 

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.