Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Тема: Гроші допомагають робити вибір.






Мета: закріпити уявлення дітей про гроші як універсаль­ний засіб обміну; познайомити з історією виникнення грошей; довести, що за гроші купуються дише товари та послуги; виховувати моральні якості - доброту, взаємодо­помогу.

Хід заняття: Запитання до дітей: що можна придбати за гроші, а що ні?

Вихователь називає слова: хліб, молоко, безпека, шуба, дружба, послуги перукаря, сонце, іграшки, повага товари­шів, тістечка, а діти повинні відповісти " так" чи " ні" і пояс­нити свою відповідь.

Розглядання малюнків із зображенням грошових оди­ниць різних країн Україна - гривня; СІЛА - долар; Росія - кар­бованець).

Малювання грошей для ігор " Магазин", " Ринок" і т. ін.

Обговорення з дітьми змісту прислів'я. Чому так кажуть:

" Не май сто карбованців, а май сто друзів"? Не у грошах щастя.


Тема: " Бартерний обмін" 1.

Мета: дати уявлення про одну з найстаріших форм натурального обміну - бартер; пояснити, що люди беруть участь в обміні тоді, коли чекають отримати від цього ко­ристь; показати незручність бартерного обміну; розширити уявлення дітей про життя людей у стародавні часи.

Хід заняття: Вихователь читає і обговорює з дітьми зміст казки " Півник і бобове зернятко".

Запитання: чому курочка обмінювалась різними речами? У якому порядку здійснювався обмін? Що потрібне було господині? Чому господар погодивсь обміняти траву на косу?

Пояснення вихователя сутності бартеру (обмін товарами чи послугами без допомоги грошей). Дітям пропонується розповісти про здійснення ними бартеру (обмін однієї речі на іншу) і пояснити, для чого вони це робили (задоволення потреби). Згадати героїв казок " Чарівна обручка", " Дудочка і глечик" В. Катаєва, а також виділити ситуації обміну. Запитання: для чого обмінювалися товарами герої казки? Що вони виграли в результаті обміну? Обговорення відпо­відей (акцентувати на взаємозацікавленості в обміні).

Тема: " Ціна. Що означає дорого чи дешево? " 2

Мета: познайомити з поняттям " ціна"; розширити уяв­лення дітей про ціни на різні товари; вміти зіставляти ціни (дешево - дорого).

Хід заняття: Бесіда з дітьми. Вихователь запитує, що означає слово " ціна", як діти його розуміють. Пояснює дітям, що ціна - це сума грошей, яку ми сплачуємо, коли купуємо товар. Наприклад: ціна олівця - 20 копійок, ціна зошита - 50 копійок, а книжки - 2 гривні.

Вихователь показує іграшки - ляльку-голиша і ляльку, одягнену в коштовне вбрання.

1 РЖадан, Г.Григоренко. Економічна освіта дітей старшого дошкільного
віку. - Запоріжжя: ЛІПС, 2006. - С. 46.

2 РЖадан, Г.Григоренко. Економічна освіта дітей старшого дошкільного
віку. - Запоріжжя: ЛІПС, 2006. - С. 65-66.


Алла Богуш, Наталія Г авриш


Методика ознайомлення дітей з довкіллям


 


Запитання до дітей: яка лялька і чому буде коштувати дорожче? Чому лялька-голиш коштує дешевше, ніж Барбі?

Розв'язання задачі: Лялька-голиш коштує 8 гривень, а Барбі - 10 гривень. На скільки дорожче Барбі, ніж лялька-голиш?

Гра " Визнач ціну". Вихователь приносить кошик з різ­ними речами, а ціни на них немає. Дітям пропонують самим її визначити (речі повинні бути подібними, але відрізнятися певними деталями. Наприклад: олівець з гумкою та без неї, лялька-голиш та лялька в одязі, книжка з малюнками та без них). Діти розглядають товари, аналізують ціни, які вони визначили, пояснюють причину їх різниці.

Робота з посібником " Дітям про економіку..." (С. 49-50).

Вихователь пропонує дітям побувати з батьками в магазині, поцікавитись цінами на різні товари (на хліб, цукор, ковбасу), порівняти ціни і відповісти на запитання: Чому різна ціна на ці продукти: шоколадні цукерки -карамель; хліб - торт тощо?

Тема: " Про бізнес та бізнесменів" 1.

Мета: дати уявлення про необхідність праці в житті кожної людини; ознайомити з поняттям " бізнес"; розвива­ти вміння міркувати, самостійно знаходити рішення; вихо­вувати інтерес до праці.

Хід заняття: Пояснення вихователем слова " бізнес: " Бізнес - це справа, якою займається одна людина чи група людей". Щоб займатися бізнесом, треба поєднати всі види ресурсів (природні, капітальні, трудові). Людина, яка почи­нає займатися бізнесом, наперед розраховує, що вона має виробляти і які ресурси для цього потрібні. Наприклад, для виробництва олівця потрібні такі ресурси - дерево, графіт, станки, помешкання, люди різних професій, машини.

Сюжетно-дидактична гра " Взаємодія ринків"

Мета: дати уявлення про взаємозв'язок усіх складових

'Там само. - С. 87-89. 392


економічної діяльності: грошей, ресурсів, ринків, виробни­ків, споживачів, бізнесу. Розвивати вміння розмірковува­ти, аналізувати, порівнювати. Виховувати повагу до людей праці.

Матеріал: схема кругообігу економічної діяльності, картки з позначеним іменем та зображенням певної роботи людей (малюнок), яку вони виконують.

Хід гри: Дітей поділяють на чотири підгрупи. Кожна з них виконує свою роль у кругообігу економічної діяльності. У кімнаті для кожного суб'єкта позначено своє місце:

 

  Ринок ресурсів  
Домогосподарство (сім'я)   Фірми (підприємства)
  Ринок товарів та послуг (магазини)  

Кожна з підгруп розподіляє ролі та складає свій сюжет. Наведемо складені дітьми сюжети.

Сюжет " Бізнесмени".

Сашко: Я господар молокозаводу. Мені потрібно було організувати роботу свого підприємства, щоб виробляти масло, сир, кефір, йогурти, сметану. Один я не міг впора­тись і взяв на роботу менеджера.

Петро: Я менеджер молокозаводу. Допомагаю своєму господарю у веденні справ. Домовився з постачальниками ресурсів. Молоко - це той ресурс, який нам потрібен як го­ловна сировина. Крім того, я повинен подбати про станки, обладнання для розфасовки, упаковки товару. До моїх обов'язків також входить найняти людей, які будуть пра-


Алла Богуш, Наталія Гавриш


Методика ознайомлення дітей з довкіллям


 



 

цювати на нашому обладнанні і виготовляти молочні продукти. Коли продукти будуть готові, ми їх відправимо на ринки товарів і послуг (магазини, супермаркети, базар, кіоск). Після продажу продукції ми отримаємо гроші.

Катя: Я господарка магазину молочних виробів. Мені постачають товар з молокозаводу. У продажу завжди свіже молоко, масло, сирки, сметана, кефір. Прошу всіх завітати до мого магазину і купити продукти. У моєму магазині працюють продавці, які добре знають свою справу, завжди ввічливо вас обслуговують. Крім продавців, є менеджер, касир, прибиральниця, охорона.

Сюжет " Домогосподарство"

Іван: Я фермер. У мене велика сім'я (Дружина Катери­на, сини Артем та Максим, доньки Галина та Оксана).

Хлопці вже дорослі, вони допомагають мені по госпо­дарству, а дівчата ще ходять до школи, але на канікулах теж допомагають: збирають овочі та фрукти, годують пти­цю, допомагають матері на кухні, прибирають у хаті. У мене господарство: три корови, свині, кури та гуси, а також сад та город. Без допомоги моїх дітей та дружини я би не впо­рався. Кожного дня ми доїмо наших корів, а молоко в нас купують і відправляють на молокозавод. Гроші, які ми от­римуємо за молоко, витрачаємо на їжу, одяг, взуття, книжки. Михайло, Віктор та Тарасик працюють на ринку ресурсів. Вони постачають обладнання, станки, сировину для фірм (підприємств).

Обговорення гри: Що постачають на ринок ресурсів до-могосподарства? (Молоко, м'ясо, овочі, яйця). Які ресурси необхідні для роботи фірми? Конкретно: молоко, обладнання, робітники. Чим торгують на ринках товарів? Що отримують бізнесмени за продані товари? Куди направляють вони ці гроші?


Обізнаність дітей з елементарною економічною гра­мотністю буде сприяти поступовому входженню дитини в соціальний світ " дорослих" економічних відносин.

Отже, дитину в довкіллі слід розглядати як цілісну осо­бистість (див. рис. 8.1), як результат впливу на неї таких загальних факторів, як природа, культура, соціум (світ до­рослих, світ дитини) та численних підпорядкованих факто­рів: сім'я, дошкільний заклад, дитяче товариство тощо.

знаю знаю

знаю приймаю

роблю ціную


Алла Богуш, Наталія Гавриш


ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ:

1. У чому, на ваш погляд, полягає специфіка патріотич­
ного виховання дошкільників у сучасних умовах?

2. Визначте найефективніші методи ознайомлення
дітей з рідним краєм і Батьківщиною.

3. Дайте визначення поняття " економічна грамотність" стосовно дітей дошкільного віку.

4. Розкрийте основні напрями економічного виховання дітей у дошкільному закладі.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ:

1. У процесі педагогічної практики зберіть зразки дитячої творчості (малюнки, оповіді, висловлювання дітей) й проаналі­зуйте їх з боку відображення у них уявлень про довкілля.

2. Доберіть літературні твори (не менше п'яти) для оз­найомлення дітей з національними символами України, продумайте зміст ознаиомлювальної бесіди за одним із текстів за вибором.

3. Складіть анотовану бібліографію методичних статей і розробок із часопису " Дошкільне виховання" з теми " Фор­мування в дітей основ економічної культури" (не менше 5 найменувань джерел).

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. Богуш А.М.. Методика навчання дітей української мови. - К.: Видавничий Дім " Слово", 2007.

2. Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному навчальному закладі. - К.: Вища школа, 2002.

3. Кононенко П.П. Українознавство. - К.: Заповіт, 1994.

4. Рященко Д. Герби на Україні // Дошкільне вихован­ня. - 1990. - №10.- С. ЗО.

5. Сухомлинська О.В. Концепція громадянського вихо­вання особистості в умовах розвитку української державнос­ті // Дошкільне виховання. - 2003. - №2. - С. 3-9.


Список використаних джерел

1. Абраменкова В.В. Детское сознание и проблеми демонизации // Вопр. психологии. - 2001. - №10.

2. Абраменкова В.В. Социальная психология детства: развитие отношений ребенка в детской субкультуре. -МОД9К, 2000.

3. Амонашвили ША. Размьішления о гуманной педа-гогике. - М.: Изд. дом Шалвьі Амоношвили, 1995.

4. Ананьев Б.Г. Развитие воли и характера в процессе дошкольного воспитания // Избр. психол. трудьі: В 2.т. -М., 1980.-Т. 2.

5. Ариес Ф. Возрастьі жизни // Философия и методоло-гия истории И.С.Кона. - М., 1977.

6. Артемова Л.В. Ознайомлення з навколишньою дійс­ністю — засіб збагачення ігор дітей, С. 11т12.

7. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні. - К.: " Дошкільне виховання", 1999.

8. Бацевич Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики. -К.: Академія, 2004.

9. Блудова Л. Природа в детях и дети в природе. - СПб: АНО " Агентство образовательного сотрудничества", 2007.

10. Богуш А.М. Діяльність. Активність. Мовлення. Дош­
кільна лінгводидактика. - Запоріжжя: Просвіта, 2000.


Алла Богуш, Наталія Гавриш


Методика ознайомлення дітей з довкіллям


 


11. Богуш А.М. Концепція " розуміння" Г.С.Костюка в контексті художньо-мовленнєвої діяльності. - 36: Педаго­гічні нотатки та роздуми. - Запоріжжя, 2001.

12. Богуш А.М. Моє довкілля. Програма ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з довкіллям. - К: Шкільний світ. - 2006.

13. Богуш А., Гавриш Н. Дошкільна лінгводидактика: Підручник для ВНЗ. - К.: Вища школа, 2007.

14. Богуш А.М. Дефініції " Дитинство", " Духовність" і " Довкілля" у педагогічній спадщині В.Сухомлинського // Педагогічні нотатки та роздуми. - Запоріжжя: ТОВ " ЛІПС", 2001.

15. Богуш А.М., Ільченко В.Р. Довкілля. - Для дітей дошкільного віку - у 2-х част. - Полтава, 2003; 2004.

16. Богуш А.М., Лисенко Н. Українська народознавство в дошкільному закладі. - К.: Вища школа, 2004.

 

17. Божович Л.И. Личность и ее формирование в детском возрасте. - М.: Просвещение, 1968.

18. Божович Л.И. Зтапьі формирования личности в онтогенезе // Вопр. психол. - 1978. - №3. - С. 48-52.

 

19. БородичА.М. Методика словарной работьі в детском саду. -М., 1968.

20. БородичА. М. Методика развития речидетей. -М., 1981.

 

21. Вентцель К.Н. Теория свободного воспитания и идеальньїй детский сад. - М., 1918.

22. Гавриш Н. Живі народні традиції. Свято-розвага " Закосичення" // Дошкільне виховання. - 1999. - №6. - С. 6-8.

23. Гавриш Н. Сучасне заняття в дошкільному закладі: Навчально-методичний посібник. - Луганськ: Альма-матер, 2007.

24. Гарбар Л. Азбука дорожнього руху // Дошкільне виховання. - 2003. - №2. - С. 16-18.

25. Гербова В.В. Занятия по развитию речи в младшей группе детского сада. - М., 1981.


 

26. Гніленко Н. Пожежники // Дошкільне виховання. -2007. -№10. -С. 21-22.

27. Грама Н.Г. Професійна підготовка педагога-вихова-теля дошкільного закладу до економічного виховання дітей. -Одеса, 2002.

28. Гураш Л. Розумна обережність - запорука безпеки // Дошкільне виховання. - 2003. - №7. - С. 10-12.

29. Демчук М. Планування нетрадиційних занять // Дошкільне виховання. Палітра педагога. - 2000. - №4. - С. 16-20.

30. Діти і соціум: Монографія / Заг. ред. А.М.Богуш. -Луганськ: Альма-матер, 2006.

31. Дидактические игрьі и упражнения по сенсорному воспитанию дошкольников / Под ред. Л.А.Венгера.— М.: Просвещение, 1978.

32. Дитина. Програма виховання і навчання дітей від З до 7 років. - К.: Богдана, 2003.

33. Дитина в дошкільні роки. Програма розвитку,
навчання та виховання дітей. - Запоріжжя: ЛІПС, 2004.

34. Дошкольное образование. Словарь терминов. - М.: АйрисПресс, 2005.

35. Зеленко И.І. Картини для розвитку дітей дошкіль­ного віку. - К.: Просвіта, 1976.

36. Зенковский В.В. Психология детства. - М.: Акаде­мія, 1996.

37. Жадан Р., Григоренко Г. Малятам про економіку // Дошкільне виховання. - 2003. - №7. - С. 15-18.

38. Жадан Р., Григоренко Г. " Економічна освіта дітей старшого дошкільного віку". - Запоріжжя: ЛІПС, 2006.

39. Житникова Л.М. Учите детей запоминать. - М., 1978.

40. Івашиніна М.Д. Про деякі прийоми ознайомлення старших дошкільників із художніми картинами. - К., 1963.

41. Ільченко В.Р., Туз К.Ж. Освітня програма " Довкіл-


Алла Богуш, Наталія Гавриш


Методика ознайомлення дітей з довкіллям


 


ля". Концептуальні засади. Інтеграція змісту природничо-наукової освіти. - К., - Полтава, 1999.

42. Каджаспирова Г.М., Каджаспиров А.Ю. Словарь по педагогике. - М.; Ростов-на-Дону: Март 2005.

43. Козлова СА., Куликова ТА. Дошкольная педагогика. -М.: Академия, 1998.

44. Кон И.С. Ребенок и общество: (Историко-зтногра-фическая перспектива) // Советская зтнография. - 1987. -№6. - С. 26-37.

 

45. Кононко О. Плекаймо у дітей життєдайне само-ставлення // Дошкільне виховання. - 2002. - №2. - С. 3-7.

46. Кононко О.Л. Про базову програму розвитку дош­кільника " Я у світі" // Дошк. виховання. - 2008. - №1. - С. 29.

47. Копейкина Е.Ю. Субкультура детства: Дис.... канд. культурол. наук. - М., 2000.

48. Костюк Г.С. Навчально-виховний процес і психіч­ний розвиток особистості. - К.: Рад. школа, 1989.

49. Котирло В.К. Завтра в школу. - К.: Рад. школа, 1977.

50. Котова И.Б., ІПиянов Е.Н. Социализация и воспи-тание. - Ростов-на Дону, 1997.

51. Кудрявцев В.Т., Алиева Т.И. Еще раз о природе детс-кой субкультурьі // Дошкольное воспитание. - 1997. - №4. -С. 18-21.

52. Кудрявцев В.Т. Дети в перевернутом мире // Дошк. воспитание. - 1996. - №1. - С. 57-60.

 

53. Кудрявцев В.Т. Психология развития человека. -Рига, 1999.

54. Лаврентьєва Г. Комп'ютерно-ігровий комплекс у дошкільному закладі // Дошкільне виховання. - 2003. -№1.-С. 10-13.

55. Леонтьев АА. Психология общения. - М.: Смьісл, 1997. - 254 с.

56. Леонтьев А.Н. Деятельность, сознание, личность. -М.: Педагогика, 1975.


 

57. Леонтьев А.Н. Проблеми развития психики. - М.: Мьісль, 1965.

58. Мид М. Культура и мир детства: Избранньїе произве-дения. - М.: Наука, 1988.

59. Логинова В.И. Знакомство со свойствами предметов // Дошкольное воспитание. - 1965. - №2. - С. 25-32.

60. Лохвицька Л. Формування пізнавальних інтересів у навчально-ігровому середовищі // Дошкільне виховання. -1999.-№10.-С. 8-11.

61. Луцан Н.І. Мовленнєво-ігрова діяльність дітей дош­кільного віку. - Одеса, 2005.

62. Моргун В.Ф. Психолого-педагогічні основи інтегра­ції та диференціації навчання на прикладі шкільного циклу природничих дисциплін. - Полтава, 1996.

63. Новий тлумачний словник Української мови. - т. 2. -К.: Аконит, 1999.

64. Овчарова Р.В. Технологии практического психолога. -М., 2000.

65. Ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з мистецтвом живопису. - Методичні рекомендації / Укл. Г.О.Шдкурганна. - К., 1991.

66. Организация пожарно-профилактической работьі в дошкольньїх учреждениях. - К., 1990.

67. ОрловА.Б. Психология личности и сущности человека: парадигми, проекции, практики. - М., 1995.

68. Пилюгина Е.С. Занятия по сенсорному воспитанию. -М., 1983.

69. Поніманська ТІ. Основи дошкільної педагогіки. -К.: Абрис, 1998.

70. Поніманська ТІ. Дошкільна педагогіка: Навчально-методичний посібник. - К.: Академвидав, 2004.

71. Прищепа Т. На воді, на суші, вдома - все безпечне, все знайоме // Дошкільне виховання. Палітра педагога. -2003.-№3.-С. 23-36.


 




Алла Богуш, Наталія Гавриш


Методика ознайомлення дітей з довкіллям


 


72. Провозюк Г.Г. Цікаві заняття для малят. - Тернопіль: Мальва - ОСО, 2006.

73. Програма розвитку дитини дошкільного віку. - К.: Світич, 2004.

74. Професійна освіта. Словник / За ред. Н.Г.Ничкало. -К.: Вища школа, 2000.

75. Рапацевич Е.С. Педагогика. Большая современная знциклопедия. - Минск: ИООО " Современное слово", 2005.

76. Репина ТА. Социально-психологическая характе­ристика группьі детского сада. - М.: Педагогика, 1988.

77. Рудик О. Будьмо на дорозі обережні // Дошкільне виховання. - 2005. - №5. - С. 16-17.

78. Русова С.Ф. Вибрані педагогічні твори: У 2 кн. / За ред. Е.І.Коваленко. - К.: Либідь, 2001.

79. РященкоД. Герби на Україні // Дошкільне вихован­ня. - 1990. -№10. - С. ЗО.

80. Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах. -К.: Магістр, 1997. - С. 138.

81. Сенько Ю.В., Фроловская М.Н. Педагогика понима-ния. - М.: Дрофа, 2007.

82. Стельмахович М.Г. Народна педагогіка. - К.: Рад. школа, 1985.

83. Стельмахович М.Г. Народне дитинознавство. - К.: Рад. школа, 1991.

84. Степаненкова Є.Я., Филенко М.Ф. Дошкольникам о правилах дорожного движения. - М., 1979.

85. Субботский Е.В. Ребенок открьівает мир. - М., 1991.

86. Сухомлинська О.В. Концепція громадянського вихо­вання особистості в умовах розвитку української дер­жавності // Дошкільне виховання. - 2003. - №2. - С. 3-9.

87. Сухомлинський В.О. Вибр. тв. у 5 ™ т. - Т. 3. - К.: Рад. школа, 1977.

88. Сухомлинський В.О. Батьківська педагогіка. - К.: Рад. школа, 1978.


 

89. Тихеева Е.И. Развитие речи детей. - М.: Просвеще-ние, 1967.

90. УсоваА.П. Обучение в детском саду. - М.: Просвеще-ние, 1981.

91. Ушинський КД. Збір, творів. - т. З - К.: Рад. школа, 1974.

92. Ушинський КД. Про наочне навчання // Вибр. пед. твори: У 6 т. - К., 1983. - Т. 2.

 

93. Фельдштейн Д.И. Детство как социально-психо-логический феномен и особое состояние развития // Вопро-сьі психологии. - 1998. - №2. - С. 31-37.

94. Философская знциклопедия. - М.: Сов. знциклопе­дия, 1962.

95. Хівренко Т. Академія маленьких пішоходів // Дош­кільне виховання. - 2005. - №9. - С. 20-21.

96. Хуторской А.В. Современная дидактика. - Спб.: Пи-тер, 2001.

 

97. Четверик АД. Розвиток естетичного сприймання старших дошкільників засобами образотворчого мистецтва. -Магістер. робота. - Миколаїв, 2007.

98. Чернишева А.М. Особенности вьібора детьми 4-6 лет живописного портрета // Дошкольное воспитание. XXVIII Герценовские чтения. - Л., 1976.

 

99. ІПапар В. Сучасний тлумачний психологічний словник. - Харків: Прапор, 2005.

100. Щеглова С.Н. Детство: методьі исследования. - М.: Социум, 1999.

 

101. Урунтаева ГА. Дошкольная психология. - М.: Академия, 1997. - С. 63.

102. Яришева Н. Цільові прогулянки до парків та скверів // Дошкільне виховання. - 2003. - №7. - С. 20-22.


 




Богуш Алла Михайлівна -

відомий український вчений, дійсний член Академії педагогічних наук України, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри теорії і методики дошкільної освіти Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського, автор понад 500 наукових публікацій, серед яких десятки книг, підручників і програм з методики розвитку мовлення дітей раннього і дошкільного віку, фундатор дошкільної галузі української лінгводидактики. Наукова школа -50 кандидатів, 5 докторів педагогічних нак.

Гавриш Наталія Василівна -

доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри дошкільної та початкової освіти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, науковий керівник експериментальних майданчиків, автор понад 160-ти наукових праць та науково-методичних розробок з різних аспектів дошкільної освіти.

питань придбання наших видань звертатися за адресою:

" Вилавничий лім " Слово",

вул. Олегівська, 36, оф. 310,

м. Київ






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.