Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 3. Клуб православной семьи: http://vk.com/club43902602






АКАФИСТ СВЯТОМУ ПРАВЕДНОМУ ИОАННУ, ПРЕСВИТЕРУ КРОНШТАДТСКОМУ, ЧУДОТВОРЦУ

Клуб православной семьи: https://vk.com/club43902602

 

Кондак 1

Избраннаго и вернаго во иереех Божиих восхваляем тя, богоносне отче Иоанне! Ты бо Евангельской Истине последуя, Христу всем сердцем сораспялся еси, струю чудес и исцелений всем верным источаеши и ко спасению их направляеши. Мы же, молитвами твоими в вере, надежде и любви укрепляеми, благодарно зовем ти: Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.

Икос 1

Ангела молитвы и проповедника покаяния ведаем тя, блаженне отче. Ходатайствуеши бо за нас у Престола Божия, да в разум истинный приидем и жизнь свою на путь спасения направим, взывая тебе:

Радуйся, благодати Божия сосуде избранный; радуйся, Премудрость Божию, яко млеко матери, сладостно впитавый.

Радуйся, Ангелу хранителю твоему, яко Товия древле, вседушевне последовавый; радуйся, боголюбивых родителей целомудренный плод чистоты непререкаемый.

Радуйся, в повиновении родителям своим благословение Божие стяжавый; радуйся, от юности твоея водительству Духа Святаго прилежавый.

Радуйся, всем сердцем твоим Бога возлюбивый; радуйся, в меру возраста Христова богомудренно возраставый.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.

Кондак 2

Предвидя, яко многия беды и соблазны грядут на Церковь Русскую и чада Божии в смятении будут, яко пастырь добрый, душу свою за паству свою готовый положити, глаголал еси людям: «Убойтесь соблазнов, стойте в вере Православной, мужайтесь, и крепитесь, и славьте Господа, взывая Ему: Аллилуиа».

Икос 2

Разумом Божественным просвещаемый, богословия струи животочныя источил еси, всеблаженне отче Иоанне, в посте и молитве словеса Божия со слезами в сердца верных сея, к свету истиннаго богопознания чад земли нашея призывал еси. Тии же, в любви Божии укрепляющеся, пояху тебе таковая:

Радуйся, Евангельския Истины пламенный ревнителю; радуйся, глаголов жизни вечныя неумолкаемый возвестителю.

Радуйся, равноангельным житием твоим достойно украшенный; радуйся, у Престола Божия о людях ходатаю верный.

Радуйся, от юности Церкви Христовой всем сердцем прилепивыйся; радуйся, Христу сораспятися о людях вседушевне возгоревыйся.

Радуйся, любовию Христовою сердце твое, аки ниву благоплодную, возделавый; радуйся, людям, в скорбех и печалех изнемогшим, состраданием и молитвою облегчение подававый.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.

Кондак 3

Силою Божественныя благодати, яко углем горящим у жертвенника Божия возжжен, светильниче многосветлый во граде Кронштадте просиял еси, отцев наших похвало, отче Иоанне. Сице бо во тьме греховней обуреваемых и соблазном богоборчества колеблемых зарею Божественнаго разума просветил еси и научил еси пети: Аллилуиа.

Икос 3

Имея любовь велию к людем, Кровию Сына Божия искупленным, потекл еси к неимущим благочестия, трезвения и страха Божия и отчаянием обуреваемым, пастырю добрый Иоанне, сих же кротостию и смиренномудрием покорив Христу, научил еси благодарно взывати тебе таковая:

Радуйся, сущих во тьме и сени смертней премудрый просветителю; радуйся, о спасении людей, в пучине греховней обуреваемых, благостный попечителю.

Радуйся, неведущих Бога и окамененных сердцем к покаянию пробуждаяй; радуйся, Божественною премудростию в писаниях твоих нас озаряяй.

Радуйся, сердец строптивых и злонравных благодатное умягчение; радуйся, ленивых и коснеющих совестию щедролюбивое обличение.

Радуйся, Слова Божия и правды Его проповедниче неустрашимый; радуйся, житием благонравным козни духов злобы поднебесных победивый.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.