Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 6. Проповедницы чудных деяний твоих, блаженне Иоанне, явишася мнози: богатии и нищии, старцы и юноши






Проповедницы чудных деяний твоих, блаженне Иоанне, явишася мнози: богатии и нищии, старцы и юноши. Ты бо всем любовь свою изливал еси. Темже не токмо православнии, но и иновернии силою молитв твоих милость Божию обретаху, поя Богу: Аллилуиа.

Икос 6

Возсиял еси житием твоим в Церкви Православней лучезарнее сияния севернаго, светом Евангелия Христова Отечество наше просвещал и от сетей вражиих чада ея ограждал. Темже и ныне молим Господа Сил, да любовь святая утвердится в сердцах наших, во еже ни скорбь, ни теснота, ни смерть не возмогут нас разлучить от любве Божия. И тако достигше сего, тебе воззовем:

Радуйся, яко Божиим смотрением грядущая на ны предвозвестивый; радуйся, тесным путем в заповедех Божиих ходити нас научивый.

Радуйся, в скорбех и печалех сущим источник радости в Бозе указавый; радуйся, оную радость, яко зеницу ока, свято хранити нам завещавый.

Радуйся, десницею и шуйцею оружие Правды Божия содержавый; радуйся, в словесе истины и любви нелицемерней Сыну Громову уподобивыйся.

Радуйся, порфирою покаяния всех облекаяй; радуйся, диадимою благодати славно увенчанный.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.

Кондак 7

Хотя Всеблагий Господь спасти люди земли нашея и, яко злато в горниле огненнем, очистити я, вложи в уста твоя, всеблаженне, дух премудрости и разум провидца, во еже чрез покаяние сердечное и сокрушение слезное преуготовити я, в вере непоколебимых, к жертвенному служению, да со всеми святыми, в земле Российстей просиявшими, ангельски вопиют Богу: Аллилуиа.

Икос 7

Новаго избранника Божия, всеблаженне Иоанне, ведяще тя у Алтаря Господня за всех молитвою слезною Христу сраспинающася, боголюбивии людие с верою к тебе притекаху и душевне и телесне исцеляхуся. Темже и мы, в немощи сущии, молим тя прилежно: воздвигни руце твои и не премолчи за ны ко Господу, якоже отец о чадех своих, да умножит Господь милость Свою на нас, приносящих ти сицевая:

Радуйся, у Престола Божия прилежный о нас печальниче и ходатаю; радуйся, покаяния слезнаго усердный глашатаю.

Радуйся, образе неусыпнаго делания, Христу Богу работати прилежно нас наставляеши; радуйся, яко на Божественней страже веры апостольския стояти нас утверждаеши.

Радуйся, образ воздержания и целомудрия добре показавый; радуйся, суеверия, ереси и злохуления от стада твоего отсекавый.

Радуйся, сущих во тьме неведения славный просветителю; радуйся, душ человеческих от суеты житейския мудрый восхитителю.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.