Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок №14






Тема. Вальтер Скотт. «Айвенго». Образи роману. Вплив історичних подій, соціального статусу, національності на характер людини.

Мета: продовжувати знайомство зі змістом роману, образами героїв; працювати над вдосконаленням уміння цілісно сприймати твір великого обсягу, вільно орієнтуватися в тексті; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; розвивати вміння швидко знаходити матеріал для відповіді за планом; виховувати культуру усної відпові­ді: логічність, послідовність, доказовість, вміння обсто­ювати власну думку.

Обладнання: портрет Вальтера Скотта, плакат «Правила роботи в групах», ілюстрації до роману «Айвенго», картки-путівники, картки-орієнтири.

Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

1. Мотивація навчальної діяльності

- Як ви гадаєте, що впливає на вдачу людини, на формування її особистос­ті, поведінку? Звичайно, час і місце, в якому вона живе.

- А якщо йдеться про людей, які живуть в один час і в одній країні? (Соціальний статус, фінансове становище, рід занять, національність)

2.Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів

- А в який час і де живуть герої історичного роману Вальтера Скотта «Айвенго»?

- Сьогодні ми будемо працювати над характеристикою образів роману, вдосконале­нням вміння вільно орієнтуватися в тексті великого обсягу, навичок текстологічного аналізу твору, вміння знаходити матеріал для відповіді за планом, будемо вчитися логічно, послідовно висловлювати свої думки. Ми спробуємо скласти детальну розповідь про деяких персонажів роману, щоб визначити, чому так, а не інакше склалася їхня доля. І хоч ми будемо говорити про середньовічну Англію, епіграфом до уроку є українське прислів’я “Стоїш високо - не будь гордим, стоїш низько – не гнися».

З.Надання необхідної інформації

- На минулому уроці ви об’єдналися в групи, кожна з яких отримала завдання зібрати матеріали про певного персонажа роману. Сьогодні ви представлятимете результати своєї діяльності. Але перед тим, як роз­почати працювати, давайте повторимо правила роботи в групах.

(Звернення до плаката)

- А працювати ми будемо так: кожна з груп по черзі займає місце за окремою партою, отримує картку-путівник, що містить питання, які треба розкрити, характеризуючи той чи інший образ роману, картку-орієнтир, яка зверне вашу увагу саме на ті епізоди роману, що допоможуть вам розкрити питання картки-путівника, бо містить назви цих епізодів, та ілюстрації до твору.

Таким чином ми зможемо перевірити знання змісту твору та його персо­нажів, вміння орієнтуватися в тексті і робити висновки.

4.Інтерактивна вправа «Акваріум»

- Перша група, яка готувала матеріали про Річарда Левове Серце, займає місце за партою. На виконання завдань дається 3 хвилини. А члени інших груп можуть перевірити свої знання, розв’язуючи кросворди, але відповіді групи мають уважно слухати і проаналізувати.

КАРТКА-ПУТІВНИК. РІЧАРД ЛЕВОВЕ СЕРЦЕ

1. Соціальний статус та походження.

2. Під якими іменами персонаж з’являється в романі? Чому?

3. Як поводиться король?

4. Чи можна назвати короля Річарда справжнім лицарем, взірцем сміливості та шляхетності?

5. Як король ставиться до нижчих верств населення?

6. Ставлення автора до героя.

КАРТКА-ОРІЄНТИР. РІЧАРД ЛЕВОВЕ СЕРЦЕ

1. Участь у хрестовому поході. Полон.

2. Чорний Лицар - обладунки.

Чорний Ледар - турнір в Ашбі.

Лицар висячого замка - збереження таємниці.

Левове Серце - штурм замку, ставлення до Айвенго.

3. Штурм замку. Обіцянка Седріка. На весіллі Айвенго і Ровени. Пробачення Джона.

4. Турнір в Ашбі. Штурм Торкілстона. Порятунок Айвенго.

5. Поведінка в лісі. Монах Тук.

КАРТКА-ПУТІВНИК. СЕДРІК САКС

1. Соціальний статус та походження.

2. Наявність великої мети та усталених принципів.

3. У чому виявляється справжній патріотизм Седріка?

4. Чи можемо ми говорити про наявність істинного лицарського духу і шляхетності у героя?

5. Чого більше у вчинках Седріка - людяності чи жорстокості?

6. Ставлення автора до героя.

КАРТКА-ОРІЄНТИР

СЕДРІК САКС

1. Знатність та багатство. Відкритий для гостей будинок. Нашийники на слугах.

2. Патріот Англії. Прихильність до рідної мови. Гордість за перемогу саксів. Прагнення розпорядитися чужою долею заради ідеї (Ровена та Ательстан). Віддаляє сина.

3. Прізвисько. Об’єднання сил і авторитету справжніх англійців коро­лівського походження.

4. У полоні. Під час спроби звільнити його. Штурм замку.

5. Ставлення до сина. Ісаак у домі Седріка. Свинопас Гурт. Обіцянка стрільцям Робіна Гуда.

КАРТКА-ПУТІВНИК

АТЕЛЬСТАН

1. Соціальний статус та походження.

2. Чи сповідує Ательстан такі самі стійкі принципи, що і його старший друг Седрік?

3. Чи можна стверджувати, що Ательстан сильний та шляхетний?

4. Ставлення до Ровени.

5. Стосунки з Седріком.

6. Ставлення автора до героя.

 

КАРТКА-ОРІЄНТИР

АТЕЛЬСТАН

1. Знатність та багатство. Походження від короля Едуарда Сповід­ника. Надії на одруження.

2. Турнір в Ашбі. Бій на боці норманів. У полоні.

3. Участь у бою після визволення із замку. Відмова від Ровени.

4. На власному похороні.

5. У полоні в замку Торкілстон. Відмова звільнитися замість Седріка

КАРТКА-ПУТІВНИК

ІСААК

1. Соціальний статус та походження.

2. Чому Ісаак у будь-якому суспільстві сприймається як пригноб­лений?

3. Як нижчі верстви населення ставляться до Ісаака?

4. Що є для цього персонажа найвищими цінностями?

5. Ставлення до доньки.

6. Ставлення автора до героя.

КАРТКА-ОРІЄНТИР

ІСААК

1. Єврей. Лихвар. Велике багатство. Страх усе втратити.

2. Національність. У домі Седріка. На турнірі.

3. За вечерею у Седріка.

4. Гроші та дочка. Гроші за обладунки. Тортури в замку.

Торгівля за викуп свого життя.

5. У підвалі для тортур. Пошук захисника для Ребекки.

КАРТКА-ПУТІВНИК. БРІАН ДЕ БУАГІЛЬБЕР

1. Соціальний статус і походження.

2. Що можна сказати про лицарські якості Буагільбера?

3. Чи шляхетний Буагільбер?

4. Бріан де Буагільбер - типовий образ рицаря-храмовника.

5. Чи є щось позитивне у поведінці цього негативного персонажа?

6. Ставлення автора до персонажа.

КАРТКА-ОРІЄНТИР. БРІАН ДЕ БУАГІЛЬБЕР

1. Знатність та багатство. Письменність. Вага в суспільстві.

2. Поведінка у домі Седріка. Під час оборони замку.

3. Ставлення до Ісаака. Домагання Ребекки.

4. Заклад храмовника проти закладу паломника. Прагнення слави та почестей.

5. Почуття до Ребекки. Останній поєдинок з Айвенго.

5. Підсумок уроку

Отже, історичні події, соціальний статус людини, її національність значно впливають на формування особистості, на долю людини. Ми до­вели це на прикладі персонажів роману Вальтера Скотта «Айвенго»: Рі­чарда Левове Серце, Седріка Сакса, Ательстана, Ісаака та Бріана де Буагільбера.

- А які ще фактори впливають на долю людини? (Сама людина)

Так, і від самої людини залежить її доля, людина теж може впливати на події.

- А хто з персонажів ілюструє цю думку? (Локслі, Вамба, Гурт)

- Отже, завжди треба враховувати активну життєву позицію самої лю­дини. І це притаманне не тільки особам високого походження та соці­ального і фінансового стану, але й простим людям. А найкращий по­штовх для активного втручання в події - це боротьба за справедливість, людяність, патріотизм.

6.Оцінювання

7. Домашнє завдання

Скласти сенкани та інформаційні грона до інших образів роману: Моріса де Брасі, Фрона де Брефа, Гурта, Вамби, Локслі.

 

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.