Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 29. Тема.Різноманітність і видозміна кореня.






Тема. Різноманітність і видозміна кореня.

Мета: продовжити формувати знання учнів про органи рослин; ознайомити з їхньою різноманітністю, взаємозв’язком та функціями; намагатися створити в учнів цілісні уявлення про рослину, як єдине ціле. З’ясувати особливості будови кореня як підземного вегетативного органа; ознайомити з його видами та кореневими системами; дати поняття “видозміни” кореня та їх різноманітність; розвивати уміння працювати із завданнями, уміння порівнювати, виділяти головне та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, охайно і чітко вести записи в зошитах.

Матеріали та обладнання: малюнки та фото різних кореневих систем, таблиця «Корінь. Видозміни кореня», гербарій, роздатковий матеріал: корені та видозміни коренів (коренеплоди, бульбокорені, пагони плюща), надрукований роздатковий матеріал для самостійної роботи учнів.

Основні поняття: корінь, коренева система, головний, бічні та додаткові корені, видозміни кореня

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
1. Бесіда:

- Пригадайте, на які дві групи (за будовою)можна поділити всі рослини?

- Чим вищі рослини відрізняються від нижчих?

- Які дві групи органів є у рослин?

- Які функції вони виконують?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Чи доводилося вам тримати за ручку розкриту парасолю, коли дме сильний вітер?

Це зробити дуже важко. Адже парасоля виривається з рук і летить за вітром. А якщо вже дуже міцно її тримати, вона може потягти і вас за собою. Крони багатьох дерев мають вигляд парасолі. А столітній дуб має крону у десятки разів більшу за парасолю. Яка ж величезна сила потрібна, щоб міцні дерева з товстими стовбурами та усіма гілками дерев втримати на місці під час вітру чи буревію? Звичай­на, потрібна сила могутнього велетня. Таку силу мають корені дерев. Ніби на стальних канатах, що розгалужені в усі боки, рослини тримаються на своїх коренях. Корені дуже міцні. Спробуйте розірвати корінь завтовшки з олівець. Це зробити досить важко. А корені велетенських дерев товстіші у десятки разів. У кожного дерева таких коренів дуже багато, і вони ростуть углиб та вшир.

Корінь - плетиво химерне.

П’є життєдайний сік землі,

Щоб в колосі тіснились зерна,

Щоб хліб духм’янивсь на столі.

Проблема: які є корені у рослин? Чим корінь відрізняється від інших органів? Чому деякі корені видозмінюються?

/Оголошення теми, мети уроку/

ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.

1. Корінь – осьовий підземний вегетативний орган.

Ознаки:

– необмежений ріст

– росте вниз

– не має листків

2. Функції кореня ( обговорення з учнями, викреслювання схеми на дошці)
- закріплює рослину в грунті;

- поглинає і транспортує воду та розчинені в ній мінеральні солі до інших органів;
- корені взаємопов’язані з мікроорганізмами і грибами;

- виділяє в грунт продукти обміну речовин;

- запасає поживні речовини.

 

3. Кореневі системи та їх характерні особливості:

Демонстрація коренів двух рослин - кукурудзи та петунії/

- Подивіться, корінь один у рослини?

Коренева система – сукупність усіх коренів рослини

1) Стрижнева коренева система має головний корінь, що галузиться за рахунок бічних.
2) Мичкувата коренева система не має головного кореня, а лише додаткові, що галузяться за рахунок бічних.

4. Видозміни кореня (робота учнів з роздатковим матеріалом, матеріалами і ілюстраціями підручника)

- Як ви гадаєте, чому в деяких рослин такі незвичайні корені?

Видозміни утворюються в процесі пристосування до певних умов існування. У зв’язку з цим вони можуть виконувати додаткові функції. До видозмін кореня належать:
- коренеплоди (демонстрація буряку, моркви)

- бульбокорені (жоржина)

- дихальні корені – пневматофори;

- ходульні корені (опорні);

- повітряні корені (орхідея);

- корені – присоски (гаусторії);

- корені – причіпки (плющ)

- грибокорені;

- корені з бульбочковими бактеріями (вологий препарат).

І V.Узагальнення та систематизація знань.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.