Главная страница Случайная страница Разделы сайта АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Урок №62
Тема. Групи грибів: симбіотичні – мікоризоутворюючі шапинкові гриби. Демонстрування їстівних, отруйних грибів. Лабораторне дослідження №15. Будова шапинкових грибів. «Інструктаж з БЖД». Мета: ознайомити учнів з особливостями будови шапкових грибів, способам живлення і розмноження, вказати на їх різноманітність, екологічне і практичне значення грибів; пояснити пристосування грибів до умов середовища, співіснування грибів з рослинами; розвивати вміння порівнювати плодові тіла їстівних та отруйних грибів і дотримуватись профілактичних заходів отруєння грибами; виховувати культуру збирання грибів. Обладнання і матеріали: колекція грибів, таблиці, малюнки, живі зразки шапкових грибів. Базові поняття і терміни: шапинкові гриби, їстівні, отруйні, міцелій. Тип уроку: комбінований.
Хід уроку І.Організаційний момент ІІ.Актуалізація опорних знань - Яка будова клітини гриба? - Що утворюють нитки грибниці? - Яка будова шапкових грибів? - Яка будова плодового тіла? - Наведіть приклади пластинчастих грибів. - Наведіть приклади трубчастих грибів. - Що таке мікориза? - Як розмножуються гриби?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Давай пригадаємо ліс восени. Коли ви входите до нього, одразу відчуваєте запах грибів і починаєте уважніше дивитися під ноги, шукаючи саме їх. Ідучи лісом, ви можете побачити багато грибів. А звідки вони з’являються? Тривалий час правильної відповіді на це запитання не було, і це породжувало різні забобони. Деякі гриби виростають, утворюючи правильне коло, у центрі якого висихає трава. «Відьмачими кільцями» називали їх у давнину. Німці вважали, що в цих місцях танцювали відьми, скандинави - ознакою зачарованих скарбів, а голландці – місцем, де чорти колотили масло. Що ж відбувається насправді? Щоб дати відповідь на запитання, треба ознайомитись з особливостями будови й розвитку шапкових грибів. IV. Вивчення нового матеріалу 1. Шапкові гриби, їх середовище існування.
Розповідь учителя з елементами бесіди Шапкові гриби – безхлорофільні живі організми. Поширені по всій земній кулі. Назва пов’язана з тим, що міцелій утворює плодові тіла, які мають вигляд шапки і ніжки. Ніжкою плодове тіло поєднується з міцелієм, а на шапці, з нижнього боку, утворюються спори. Гіфи міцелію – багатоклітинні. 2. Живлення та розмноження грибів. Гетеротрофний спосіб живлення (симбіонти). Утворюють мікоризу – взаємовигідне співіснування гриба з рослиною. Печериці та гнойовики живляться органічними речовинами грунту або гною (мікоризу не утворюють). 3. Особливості пластинчастих та трубчастих грибів. Залежно від будови нижнього боку шапки розрізняють пластинчасті й трубчасті гриби.
4. Розгляд схеми «їстівні, умовно їстівні, неїстівні й отруйні гриби». Наявність у грибах хімічних речовин обумовлює їхню придатність до вживання в їжу. За цією ознакою розрізняють їстівні, неїстівні й отруйні гриби. Їстівні гриби мають приємний смак, з них готують поживні страви, оскільки вони містять багато білків та інших корисних речовин. Проте їх харчова цінність незначна. Це тому, що хітинова клітинна стінка перешкоджає перетравленню грибів у кишечнику. Тому добре засвоюються організмом дрібно пошатковані гриби, а краще – грибний порошок із сухих грибів. Особливо цінується білий гриб, який не змінює кольору свого плодового тіла ні при термічній обробці ні при сушінні. З таких грибів, як лисичка, рижик, печериця, підберезник, підосичник, готують різні страви, їх солять, маринують, сушать. Також відомі деякі цілющі властивості грибів, білий гриб і печериці зарекомендували себе, як чудові антисептики. Антибіотики, наприклад, стрептоміцин, також виділяють із грибів.
5. Лабораторне дослідження № 15 «Будова шапинкових грибів». Мета: вивчити особливості будови грибів, на прикладі печериці. Обладнання: таблиця «Шапкові гриби», плодове тіло печериці, лупа Хід роботи 1. Розгляньте плодове тіло шапкового гриба. Замалюйте побачене й підпишіть шапку, ніжку і грибницю 2. Відділіть шапку від ніжки та розгляньте будову пластинок з нижнього боку. З допомогою лупи знайдіть спори 3. Розгляньте запропоновані зразки грибів, визначте їх назви й особливості будови шапки 4. Заповніть таблицю та зробіть висновки про особливості будови шапкових грибів
1. Вегетативне тіло грибів називається ______________. 2. На поверхні міцелію утворюється _______________. 3. Плодовите тіло шапкового гриба складається з _________________________________. 4. Ніжкою гриб поєднується з ____________. 5. На нижньому боці шапки є_____________ або ____________. 6. На пластинках і трубочках утворюється _____________. 7. Шапкові гриби розмножуються ____________________. 6.Профілактичні заходи отруєнь грибами. -Збирати для вживання в їжу можна тільки добре відомі їстівні гриби. -Всі гриби потрібно добре промивати і кипятити 7 – 10 хв. у підсоленій воді, відвар зілляти і промити чистою водою. -У старих їстівних грибах можуть накопичуватись отруйні речовини. -Гриби здатні накопичувати солі важких металів і радіонукліди, тому не можна збирати поблизу великих магістралей. -Кулінарній обробці піддавати в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута. -В разі отруєнь звернутись до лікаря. V. Узагальнення і систематизація знань Серед запропонованих грибів знайдіть зайвий і поясніть свій вибір. 1.Лисичка, підосичник, мухомор, опеньок, боровик.(зайвий мухомор, тому що це отруйний гриб). 2. Підберезник, маслюк, опеньок, лисичка. (зайвий опеньок, тому що він за способом живлення – гриб-паразит) 3. Печериця, маслюк, сироїжка, білий гриб. (печериця зайва тому що вона не утворює мікоризи). 4.Білий гриб, підберезник, маслюк, підосичник, рижик. (зайвий рижик тому що це пластинчастий гриб). VI. Домашнє завдання Вивчити відповідний параграф підручника.
|