Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 4






Ирмос: Услышах, Господи, | слух Твой и убояхся, / разумех дела Твоя, | и дивихся, и возопих: || слава силе Твоей, Господи. Не в худей и не в неведомей земли / услышан бысть слух Твой, Господи, но в Русстей, / в нейже Крещением неверие искоренися, / и ныне ведома и слышима есть всеми концы земли.Новое имя приемши Русь Крещением, / имже написася в книге жизни, Русь Святая. / И по всей земли ныне слышится: / слава силе Твоей, Господи.

Песнь 5

Ирмос: Просвещение во тьме лежащих, / спасение отчаянных, Христе, Спасе мой, / к Тебе утреннюю Царю мира, / просвети мя сиянием Твоим, / иного бо, разве Тебе, бога не знаю.Солнце, красующеся, к высоте восходит / и, радующеся, землю согревает, / взыде бо нам в Крещении Руси Праведное Солнце, Христос, / и всех, верующих в Него, спасает.Бывшим нам слепым и Истиннаго Света неведящим, / посла Господь свет заповедей Своих, по пророчеству: / реку не людем Моим: людие Мои есте, - / и тии рекут: Господь Бог наш Ты еси, / иного разве Тебе не знаем.

Песнь 6

Ирмос: В бездне греховней валяяся, / неизследную милосердия Твоего призываю бездну: / от тли, Боже, мя возведи. Совлечеся Русь риз ветхих, / сложи одежды тленныя, отрясе прах неверия / и, вшедши во святую купель, родися от воды и Духа. / Мы же, в бездне греховней валяющеся, / токмо покаянием и милосердием Божиим к Жизни Вечней возводимся.Иже во Христа крестихомся, / не от крове, ни от похоти плотския, / но от Бога родихомся Святым Духом во святей купели, / аще же, согрешающе, умерщвляемся, / покаянием паки милосердие Божие и жизнь обретаем.

Кондак, глас 3.
Подобен: Дева днесь:

Днесь земля Русская предстоит Богу / и плод святаго Крещения Ему приносит, / Ангели, радующеся, славословят, / и вси святии с Богородицею, ликующе, поют: / Христос воцарися, Христос прославися./ Велий еси, Господи, и чудна дела Твоя, // Боже наш, слава Тебе.

Икос:

Во едино время вся земля Русская / возслави Христа, со Отцем и Святым Духом, / тогда начат мрак идольский от нас отходити / и заря Православия явися: / тьма бесовскаго служения погибает / и солнце евангельское землю нашу осиявает, / капища разрушаются, и церкви поставляются, / идоли сокрушаются, и святыя иконы являются, / беси убегают, и Крест грады освящает, / и пастырне словесных овец Христовых / Безкровную Жертву возносят, / Апостольская труба и евангельский гром / вся грады оглашает, / и фимиам, Богу возносимь, воздух освящает. / Монастыри на горах поставляются, / и черноризцы являются, / людие церкви наполняют и, ликующе, поют: / Христос воцарися, Христос прославися. / Велий еси, Господи, и чудна дела Твоя, // Боже наш, слава Тебе.

Песнь 7

Ирмос: Трие отроцы в пещи Троицу прообразивше, / Царя и Господа проповедаша / и прелесть идольскую упраздниша, вопиюще: / благословен еси, Боже отец наших.Благословен Господь Бог наш, / Иже не попусти до конца людем Своим идольским мраком одержимым быти, / но Сыном Своим вся языки спасе, / Крещением обновляя в Вечную Жизнь.Вся земля Русская крестися во Имя Отца и Сына и Святаго Духа, / и во всех градех и весех славится Святая Троица, / малии и велицыи прославляют Бога, якоже рече пророк: / уведят Мя от мала и до велика.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.