Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Правопис закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини






Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Встали, діти, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70)

— Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чоловічого роду з основою на -р?

— Хто такий муляр?

— Чим займається маляр?

2. Гра «Я — тобі, ти — мені»

Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини.

Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор.

3. Каліграфічна хвилинка

— Запишіть каліграфічно.

І барвінком, і рутою,

і рястом квітчає

весна землю, мов дівчину,

в зеленому гаю.

— Підкресліть іменники в орудному відмінку однини.

— Випишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.

— Запишіть до них звукові схеми.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, не всі вміють користуватися. Знання цієї закономірності та її дотримання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим. А будемо ми працювати над давальним і місцевим відмінками однини іменників чоловічого роду.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 137 (с. 71)

Читання тексту учнями, добирання заголовка

— Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь.

— Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення.

— На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини.

2. Ознайомлення з правилом (с. 71)

3. Первинне закріплення. Вправа 138 (с. 71)

— Прочитайте виразно вірш.

— Про що розповідає цей вірш?

— Які емоції він у вас викликає?

— Поясніть значення виділеного слова.

— Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил)

— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

— Користуючись правилом на с. 72, поясніть правопис закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання вправи 139 (с. 72)

- Порівняння сполучень іменників у двох колонках.

- Визначення спільного і відмінного в цих записах.

- Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух.

- Ознайомлення з правилом (с. 73).

2. Письмо з коментуванням

— Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місцевому відмінку однини.

Дбалому (хом’як) зима не страшна.

Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється.

Гарна дівчина, як калина (луг).

По (одяг) зустрічають, по (розум) проводжають.

— Поясніть зміст прислів’їв.

3. Поетична хвилинка

В хату з магазину

Я приніс торбину,

А торбина дуже свіжа,

Зараз я її розріжу.

Дам я мамі й татові,

І малому братові,

Дідові й бабусі,

І сестрі Катрусі.

— Визначте відмінок іменників чоловічого роду.

— Поясніть правопис закінчень у цих іменниках.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вчилися робити на уроці?

— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини?

— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини?

— Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках?

— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?

— Як училися їх долати?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 140, с. 73.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.