Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Жазамын.




2. Бірліктерді қосамын (азайтамын)

3. Ондықтарды қосамын (азайтамын).

4. Жауабын оқимын.

1-тәсіл 2-тәсіл: Баған бойынша түсіндіру.

32+45=77 77-45=32

45+32= 77 77-32=45

32 77

45 45

77 32

3-тәсіл: Баған түрінде есептеу:

5дм 3см 53см 7дм 9см 79см

3дм 2см 32см 2дм 6см 26см

8дм 5см 85см 5дм 3см 53см

Әртүрлі өлшем бірліктерінде өрнектелген шамаларды қосу және азайту кезінде оларды ең кіші бірдей өлшем бірліктерге айналдырып алып, амалды орындаған тиімді.

III.Тақтамен жұмыс:

№2 есеп.Есептеп дұрыстығын тексер.

IV. Өзіндік жұмыс: №3 есеп. Есепті әртүрлі тәсілмен шығару.

Ш: 36-(14+12)= 10 36-14-12= 10 (36-12)-14 =10

V.Сергіту сәті.

Қандай жылы күн шуақ,

Балапандар жүр шулап.

Қызығына қараймын

1,2,3 деп санаймын.

 

4–тапсырма. Есеп бойынша өрнек жаз.

Ш: (с+d)-m (c+d)-b

 

. №6 Тиімді тәсілмен шығар

(64+16)+(8+12) =20

№7. Тізбектеу арқылы есептеп шығар.

«Қызықты математика» тапсырмаларын орындау.

V.Қорытынды:

№8 есеп. « Сиқырлы шаршы»

-Деңгейлік тапсырмалар:

VI.Үйге тапсырма: 162 бет.№5 есеп

VII. Бағалау:

 

Математика Күні––––––

Сабақ-86.

Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды пысықтау.

Сабақтың мақсаты: Білімділік:Бірінші қосылғыштардың ондықтар мен біріліктерге жіктеу немесе топтау әдістерін талдау.

Дамытушылық: шығармашылық тапсырмаларды жүйелі орындауға жетелеу. Өзіндік жұмыстарды орындау дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік мәні: достыққа берік болуға және ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: алған білімді қайталау, пысықтау.

Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын, сұрақ-жауап,топтық жұмыс, сауалама.

Көрнекілік: сандар, кестелер, суреттер, үлестірмелер, ойыншықтар, тірек сызбалар,қосымша тапсырмалар т.б.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) Психологиялық дайындық.

Оқып, білім аламыз,

Біздер зерек баламыз.

Математика пәнінде

Тапқыр, алғыр боламыз.

II. Үй тапсырмасын тексеру,бағалау.



III. Алған білімді қайталау, пысықтау.

163 бет,№1. Меңзердің бағытымен қосуды орында.

9+1+5=15 9+3+6=18 9+10+20=39

3+10+0=13 1+10+2=13 6+10+5=21

7+4+6=17 7+3+5=15 7+2+9=18

3+2+3=8 4+2+1=7 6+2+5=13

5+1+9=15 6+3+9=18

Бет.№2

75 98 67 44 59 43 32 78 56 39

32 65 36 42 45 24 43 4 5 9


107 33 31 86 14 67 75 74 51 30

 

- өлшем бірліктерімен сызу арқылы есептеуге төселту:

- Геометриялық фигуралардың көмегі арқылы толық ондықтарды қосу және азайтуға есептер ойлап көр:

IV. Бекіту: Өзіндік жұмыс. №5.

163бет.№3 есеп: Тақтамен жұмыс, салыстыру қабілетін байқау.

V. Пысықтау:

Шығармашылық тапсырмалар беру:

№6.Сұрақтарға жауап бере отырып өрнек құру.

90, 15, 30.

№ 4. 163 бет. « Кем »; « Артық »

VII.Қорытынды: «Ойлан , тап»№8

VIII. Үйге тапсырма.164-бет.№7.

Бағалау.

Математика Күні ––––––––

87-сабақ

Сабақтың тақырыбы:46+4, 50-4, 46+14,50-14 түріндегі қосу, азайтудың жазбаша есептеу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:толық ондықтарға дейін бірліктерді қосу (толық ондықтан азайту) негізінде жазбаша қосу және азайту тәсілімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау, оларды есеп шығаруда қолдана білуге үйрену.



Дамытушылық:есеп шығару дағдысын қалыптастыру,есепке деген қызығушылығын арттыру, ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік мәні:логикалық тұрғыдан ойлана отырып орындауға, зейінқойып тыңдауға тәрбиелеу.

Түрі:жаңа сабақ.

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру,логикалық тапсырма, есептер,жұмбақ.

Көрнекілігі:сызба, суреттер,

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) психологиялық дайындық.

Математика –толған тамаша заңдылық сән,
Математика- толған тәртіп, мағына мән.
Математика- толып жатқан терең сыр,
Шетсіз, шексіз дариядай бейне бір.

II. Үй тапсырмасын тексеру. 164 №7

III. Білімдерін жетілдіру.

1. 100 көлемінде ауызша есептеу.

Тақтаға 3 тапсырма жазылады;

9-ға кеміт,8-ге арттыр, 6-ға кеміт.

12 14 11 18 10 12 16 13 14 11 15 13

2. Ауызша жай есептер шығару.

IV. Жаңа сабақты игеру.

Есептеуді түсіндіру. №1

1 .

+ 46 – 50

4 4

50 46

...жазамын. Бірліктерді қосамын: 6+4 =10 немесе 1 ондық, о бірлік. 0-ді бірліктердің астына жазамын, 1 ондықты ондықтарға қосамын. Ондықтарды қосамын: 4 онд.+1 онд.= 5 онд. 5 ондықты ондықтардың астына жазамын. Жауабы: қосындының мәні...тең. ...жазамын. Бірліктерді азайтамын: 0-ден 4-ті азайта алмаймын, 5 ондықтың 1 ондығын аламын. 1 онд.= 10бірл. 10-4= 6. Шыққан мәнді бірліктердің астына жазамын. Ондықтарды азайтамын: 4 онд. қалды. Жауабы: айырманың мәні...тең.

.

Есептеуді түсіндір:

1 .

+ 46 – 60

14 14

60 46

V.Тақтамен жұмыс. Баған түрінде жаз. 2-тапсырма.


mylektsii.ru - Мои Лекции - 2015-2018 год. (0.01 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал