Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 59






Тема. Особливості будови грибів: грибна клітина, грибниця, плодове тіло.

Лабораторне дослідження №16 Будова шапинкових грибів

Мета. Сформувати поняття про гриби як особливе царство живих організмів, пояснити відмінності і спільні риси грибів з рослинами і тваринами.

Основні поняття і терміни: гіфи, міцелій або грибниця, спори, плодове тіло, гетеротрофний спосіб живлення, сапротрофи, паразити, симбіоз, хітин, глікоген.

Обладнання: зображення плодових тіл різних грибів, а також збільшених мікроскопом зображень, муляжі грибів.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (підготовча, контрольно-перевірна), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); практичні (виконання завдань практикуму).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Ігрове завдання. Учні діляться на групи і кожна група отримує завдання: Назвіть відомі вам гриби. Що ви знаєте про ці організми? Пригадайте загадки, приказки і прикмети, пов'язані з грибами. (Час підготовки — 10 хвилин). Після цього кожна група доповідає про результати своєї роботи. Перемагає група, яка змогла пригадати найбільшу кількість прикладів.

 

 

В нашої сімейки ніжки тоненькі,

Шиї, мов цівки, круглі голівки.
І на пні, і коло пня Нас велика рідня.
(Опеньки)

Ми — грибочки невеличкі,
Маємо жовтенькі личка,
Не червиві, дуже чисті,
Не ховаємося в листі.
(Лисички)

Я куцоногий, блідолиций,
Але витримую фасон.
Французьку гарну назву маю
І звуся, діти, шампіньйон,
А хто гриби всі гарно знає,
українську назву відгадає.
(Печериця)

Ми не маєм шапки й ніжки,
В тісті любим жити трішки.
І рум'яний та пахучий
Хліб пекти людей ми учим.
(Дріжджі)

Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо загальну характеристику царства Гриби, чому ці організми виділили в окреме царство.

Загальна характеристика вищих грибів

Клітини грибів мають ядра, в клітинах бактерій ядра відсутні.

Гриби можуть бути багатоклітинними і одноклітинними, бактерії є виключно одноклітинними організмами.

Бактерії опанували всі середовища існування, на відміну від грибів.

Гриби не здатні до активного руху, серед бактерій є види, що мають джгутики. Гриби є гетеротрофами, бактерії використовують усі відомі на сьогодні способи отримання життєвої енергії. Бактерії мають вищий рівень виживання і можливості поширення по планеті, ніж гриби.

Грибна клітина багато в чому відрізняються від рослин. У них є риси і рослин, і тварин. Як рослини, гриби ростуть і розмножуються, мають подібну будову клітин і статевих органів, осмотрофний тип живлення. Але від рослин гриби відрізняються відсутністю пластид з хлоропластами, вони споживають готову органічну масу, в процесі обміну речовин у них знаходять глікоген і сечовину, клітинні оболонки більшості грибів складаються з хітину, що наближує їх до тварин. За певними ознаками гриби виділяють в окреме царство.

Гриб — розмовно-побутова назва плодових тіл грибів. Тісне переплетення гіфів над поверхнею ґрунту утворює плодове тіло, яке складається ніжки й шапки (сироїжки, опеньки, мухомори, білий гриб, підберезники тощо). Плодове тіло гриба є структурою, де розвиваються органи спороношення та утворюються спори.

 

 

Особливе місце серед грибів займають вищі гриби. Вони мають певні особливості будови, дуже різноманітні й відіграють важливу роль у природі та житті людини.

Вищі гриби мають багатоклітинний, дуже розвинений міцелій. Важливою ознакою вищих грибів є здатність утворювати специфічні для певних груп плодові тіла, що розвиваються з вегетативного міцелію. В одних груп - це вмістилища спороносних органів, в інших - утвори різної форми (в численних видів - шапинка на ніжці, іноді сидяча), на поверхні яких чи на певних ділянках їх розвиваються спороносні органи.

До цієї групи належать усі шапинкові гриби, дріжджі та значна кількість паразитичних грибів, такі як іржасті та сажкові гриби. Також часто серед вищих грибів трапляються і дереворуйнучі гриби. У ній групі можна спостерігати різні ступені пристосування грибів до паразитизму: від грибів, що руйнують тільки мертву деревину, до грибів, що паразитують на живих деревах.

 

Шапинкові гриби

Розповідь з елементами бесіди. Шапинкові гриби названі так, тому що вони утворюють плодове тіло, що поділяється на ніжку і шапку. Серед шапинкових грибів багато сапротрофів і мікоризо-утворюючих грибів.

Сапротрофи — організми, які харчуються вже неживою органічною речовиною, розкладаючи її. Наприклад, на листовому опаді, хвої тощо.

Мікориза — це симбіоз міцелію гриба і коренів вищої рослини. Гриб сприяє засвоєнню рослиною ряду корисних речовин і активує ріст рослини, одержуючи від неї органічні речовини. Такі гриби ростуть під рослинами, з якими пов’язані мікоризою. Звідси і їхні назви — підберезник, красноголовець тощо. Є серед шапинкових грибів і паразити (наприклад, опеньок осінній). За особливостями будови шапки виділяють трубчасті та пластинчасті шапинкові гриби (демонстрування зображень).

Серед шапинкових грибів є їстівні й отруйні. Назвіть відомі вам їстівні та отруйні гриби. За якими ознаками ви їх розрізняєте?

 

Сажкові

Сажкові гриби паразитують на багатьох рослинах, але найчастіше на злаках. Частини рослин, уражені сажкою, розвиваються ненормально і мають нібито обвуглений вигляд (вигляд сажки, звідси і назва грибів) (демонстрування зображень). При ураженні злаків триб зазвичай руйнує всі частини суцвіття, залишаючи тільки його стрижень. Крім квіток, сажкові гриби можуть уражати стебла і листки рослини. Кожен вид сажкового гриба паразитує на певній рослині. Найбільш поширені такі захворювання, викликані цими грибами, як курна сажка пшениці, тверда сажка пшениці, пухирчаста сажка кукурудзи.

Дуже небезпечним паразитом злакових культур є ріжки житні. Цей гриб уражає понад 170 видів дикорослих і культурних злакових культур. Жито, уражене ріжками, — отруйне. Вживання хліба, випеченого з жита з ріжками, може призвести до смерті.

 

Іржасті

Як і сажкові гриби, вони є цілком паразитичною групою грибів. Мають складний життєвий цикл, у процесі якого утворюють декілька різних типів спор і здебільшого змінюють дві рослини-хазяїна. Як правило, статева стадія іржастого гриба паразитує тільки на певному виді рослини. Іржасті гриби уражають значну кількість рослин з різних родин. їхні спори мають жовте забарвлення і при масовому утворенні зовні нагадують іржу на тілі рослини (звідси і назва) (демонстрування зображень).

 

III. Лабораторне дослідження №16 Будова шапинкових грибів

Мета. Ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю вищих грибів.

Обладнання і матеріали: колекції, муляжі, живі зразки шапкових грибів, препарувальний набір, лупа.

 

Хід роботи

Завдання 1. Ознайомитися з будовою шапинкових грибів.

1. Розгляньте плодове тіло гриба неозброєним оком. Знайдіть шапку, ніжку і грибницю. Намалюйте побачене і зробіть на малюнку відповідні цифрові позначення: 1 — плодове тіло; 2 — грибниця; 3 — ніжка; 4 — шапка.

2. Зніміть шапку і розгляньте її будову зісподу. Знайдіть пластинки або трубочки, на яких розташовані спори. Розгляньте їх за допомогою лупи.

Завдання 2. Ознайомитися з різноманітністю шапинкових грибів. Навчитися розрізняти деякі з них.

1. Розгляньте запропоновані вам зразки шапинкових грибів.

2. Використовуючи колекції, муляжі, підручник і таблиці, визначте їхні назви. Заповніть таблицю.

 

Таблиця 1.

Порівняльна характеристика шапинкових грибів

Гриб Характерні ознаки Пластинчастий чи трубчастий Їстівний чи отруйний
       

 

Зробіть висновки.

IV. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.