Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Молитва о умерших скоропостижною смертию






 

Неисповедимый и непостижимый в делах чуднаго и дивнаго смотрения Твоего о нас, Господи, и нестощимый в милосердии, Боже наш! Призри с высоты Святаго жилища Твоего и посети, и осени Твоею благостию мене грешнаго и недостойнаго раба Твоего, молящагося Тебе, да вседетельною и вседержительною силою Духа Твоего Святаго исправится молитва моя пред Твоим небесным мысленным жертвенником, яко кадило благовонное. Вонми гласу моления моего, Боже, Боже мой, и возлей благодатный леей утешения и крепости на слабое, скорбное и унылое сердце мое, смущающееся и стужающее о неведомом жребии, по Твоим неизследимым судьбам, внезапу похищеннаго от нас смертию раба Твоего (имя). О премилосердый Господи! Не отвержи от лица Твоего, но пощади притрепетную его душу, позванную к Твоему нелицеприятному суду в час, в онь же не чаяше. Отврати от него праведное прещение Твое, да не яростию Твоею обличиши, ниже гневом Твоим смятеши и накажеши его, но помилуй по велицей Твоей милости, помилуй ради крестных заслуг возлюбленнаго Сына Твоего, Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа и молитв ради Пречистыя Его Матере и всех святых Твоих; прости ему вся согрешения, в ведении и неведении содеянная. Воззри человеколюбным оком Твоим на его веру, упование и надежду на спасительныя заслуги Единороднаго Сына Твоего, и приими душу его из матерняго лона Православныя Церкви Христовой, от земли внезапу прешедшую, приими милостию Твоею, благостию Твоею, благодатною любовию Духа Твоего Святаго, и всели ю в недрах Авраама и упокой тамо, яко сподоблявшуюся зде, в житии сем, причащатися Твоих Святых Животворящих, спасительных и безсмертных Таин. Аще же светильник ея – вера, от оскудения елея любви и благих дел угасает пред светозарным лицем Твоим, молю Тя, восполни оный, вся Исполняли, елеем благости Твоея и немерцающим светом неизреченныя любве Твоея; возжги, Отче светов и Светодавче Господи, умный ея светильник, да тако усопший во свете Твоем узрит свет и прославит Тя сердцем чистым; не затвори убо от безответнаго раба Твоего (имя) двери чертога Твоего благоукрашеннаго. Господи Боже и Отче небесе и земли! Ты не хощеши смерти грешника, но милостиво приемлеши от него и за него вся к обращению и спасению содеваемая, и Сам всяко благоустрояеши пути его, еже живу быти ему, молю Тя убо, благоволи, Владыко Господи, такожде воспомянути все дела милосердия и моления, зде на земли совершаемыя за усопшаго раба Твоего, и прияти скорбный и молитвенный вопль сердца моего, купно с молитвами о нем священнослужителей Святыя Церкви Твоея! Молю Тя, Господи, помилуй, помилуй раба Твоего, ослаби, остави ему вся прегрешения и грехопадения его, волею и неволею, разумом и неразумием содеянная; исцели многоболезненую душу его, утоли, умири и просвети смятенное и чуждою тьмою объятое сердце его, и яко алчущаго и жаждущаго Твоея милости, исполни вечных Твоих благ; яко Твое есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе Единому подобает слава во веки. Аминь.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.