Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Молитва о благодетелях, особенно руководивших к добродетели






 

Господи Иисусе Христе Боже наш! Ты заповедал еси нам воздавати всем должное, егда рекл еси: «Якоже хощете да творят вам человецы, и вы творите им такожде». Что убо сотворю, Господи, что воздам ныне, во мнозе благотворившему мне, но уже отшедшему от земли живых рабу Твоему! У Тебе, Господи, у Тебе, богатый в милостех Боже наш, всякое воздаяние есть. Сего ради молю Тя, Подателю благих, приими от мене сие малое моление мое, вкупе же и благодарение за все благодеяния Твои, дарованныя мне в приснопоминаемом усопшем рабе Твоем. Молю Тя, Боже, Спасителю мой, призри с высоты Святаго жилища Твоего на молитву мою и помяни милостию Твоею отшедшаго к Тебе раба Твоего (имя), толико благодеявшего ми; яви ему силу благости Твоей и неизреченное Твое милосердие в прощении и оставлении грехов и покрый его оправданием Твоим; подаждь ему, господи, Царство Небесное и вечный покой, яко помогавшему ми и ближним моим в нуждех и лишениях, в скорбех и болезнех и подававшему ми благая от избытков даров Твоих. Молюся убо Тебе, Благость вечная, воздай ему за благотворения его сторицею – за земныя блага небесными, за временныя вечными, и подаждь ему вечный покой; и яко научавшему мя делам милосердия, кротости, смиренномудрия; терпению, воздержанию; вселявшему в мя дух мира и любви христианской, подававшему ми благия советы и благия образы христианскаго жития, даруй, Премилосердый Господи, достойно узрети Невечерний свет Твоего Царствия и насыти его от небесныя трапезы Твоея, яко во имя Твое препитавшаго жаждущую и алучущую мою душу. Помяни, Господи, и всех отшедших к Тебе, в вере и добродетельном житии подвизавшихся во славу пресвятаго имени Твоего, добро творивших сирым, нищим и убогим; упокой в лоне Авраама, Исаака, Иакова посещавших недугующих, страждущих и в темнице заключенных; приими в чертог Твой принимавших в дому своем странна и пришельца. Помяни, Господи, во Царствии Твоем усопших рабов Твоих, выну предстоявших и молившихся Тебе теплою молитвою о нашем душевном спасении и благоденствии, о сохранении и благостоянии святых Твоих церквей, о мире и спасении всего мира; упокой со святыми Твоими рабов Твоих, молившихся об обращении к Тебе заблудших и отпавших от веры и о спасении погибающих во грехах. Молю Тя, Христе Боже наш, молю Тя, яко Судию, имущаго судити мирови, воздай им по человеколюбию Твоему и сподоби их услышати вожделенный оный глас: «Приидите, благословеннии Отца Моего, и наследуйте уготованное вам Царствие от сложения мира», и да внидут в онь, хваля и прославляя Твое великолепое имя в безконечные веки. Аминь.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.