Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 18






Тема: Паразитичні безхребетні тварини. Роль у природі та значення в житті людини

Мета: розглянути особливості будови і процеси життєдіяльності паразитичних безхребетних; показати, як змінюється будова тварини унаслідок її переходу до паразитичного способу життя; познайомити учнів з їхньою розмаїтістю, роллю в природі і житті людини; розвивати уміння логічно мислити; виховувати бережливе ставлення до власного здоров′ я.

Обладнання і матеріали: схеми та малюнки із зображенням життєвих циклів паразитичних безхребетних.

Базові поняття і терміни: паразитизм, гельмінти, проміжний хазяїн, остаточний хазяїн, життєвий цикл, циста, стьожкові черви, сисуни, фіна.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

-середовища існування тварин;
- визначальні ознаки будови, які відрізняють паразитичних тварин серед інших;

наводить приклади:

- видів тварин, що є паразитами людини та переносниками збудників хвороб;
- видів тварин, що завдають шкоди сільському господарству;

розпізнає:
- тварин на зображеннях, у колекціях;

характеризує:

- пристосування тварин до паразитичного способу життя;

- роль тварин у екосистемах та значення в житті людини;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

застосовує знання:
- про біологічні особливості паразитичних безхребетних для попередження зараження ними;

робить висновок:
- особливості будови організму тварин - результат пристосування до умов середовища існування.

Тип уроку: Засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Обговорення питання:

Як людина може заразитися паразитичними тваринами?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

За образним висловом академіка К.І.Скрябіна, все живе на земній кулі щільно обплутане павутинням гельмінтів. Близько 270 видів паразитують в організмі людини, шкодять здоров’ю, можуть спричинити важку інвалідність і навіть стати причиною смерті. В Україні їх зустрічається від 18 до 28 видів. Чому гельмінтам притаманна висока плодючість із зміною хазяїв?

Сьогодні ми з'ясуємо біологічні особливості цих тварин, пов'язані їх паразитизмом та засоби попередження заражень.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів про основні види паразитичних безхребетних з одночасним заповненням таблиці.

Вид Систематичне положення Спосіб зараження Проміжний хазяїн Остаточний хазяїн Вплив на організм
Котячий сисун Тип Плоскі черви Клас Сисуни Споживання сирої або недостатньо просоленої чи просмаженої риби Прісноводний молюск біти-нія та різні види коропо-вих риб Людина та різні види рибоїдних ссавців Уражає жовчні протоки печін-ки. Спричиняє важкі захво-рювання, що можуть призво-дити до смерті людини.
Печінковий сисун Тип Плоскі черви Клас Сисуни Споживання сирої води або рослин з інцистовани-ми личинками паразита Прісноводний молюск малий ставковик Людина, велика рогата худоба, вівці, свині Живиться тка-нинами печінки та жовчних шляхів. Захво-рювання супро-воджується сильним болем у ділянці печін-ки, підвищен-ням температу-ри тіла, розла-дом роботи травної та серц-ево-судинної систем
Бичачий і свиня-чий ціп᾽ яки Тип Плоскі черви Клас Стьож-кові черви Споживання недостатньо термічно обробленого м’яса проміжного хазяїна, яке містить фіни Велика рогата худоба або свині Людина Паразитуючи у тонкому кишеч-нику людини подразнюють слизову оболон-ку своїми орга-нами прикріп-лення, спричи-няють виразки та отруєння продуктами обміну речовин. Вилучають з їжі поживні речови-ни. У хворих спостерігається слабкість, запа-морочення, ну-дота, розлади нервової діяльності.
Ехіно-кок Тип Плоскі черви Клас Стьожкові черви З брудними руками через рот після «спілкуван-ня» з собака-ми Людина та різні види рослиноїдних ссавців Хижі тварини (собаки, лисиці, вовки) Личинка, що утворюється з яєць з током крові мігрує до різних органів (насамперед до печінки чи легенів). Там утворюється фіна, яка може досягати вели-ких розмірів. Вилучити її можна лише хірургічним шляхом.
Аскари-да Тип Круглі черви   З брудними руками, сирою водою, немитими овочами та фруктами   Людина Мешкають у просвіті кишеч-ника і жив-ляться його вмістом. Спри-чиняють розла-ди роботи орга-нів травлення, гострі болі в кишечнику, недокрів’я. Личини можуть спричиняти запалення легенів і задуху.
Гострик Тип Круглі черви   З брудними руками   Людина, найчастіше діти Мешкають у просвіті кишеч-ника, отруюють організмм продуктами свого обміну.
Трихінела Тип Круглі черви   Споживання недостатньо прожареного чи провареного м’яса свині, зараженого личинками   Людина, свині Личинки посе-ляються у м᾽ язах, жив-ляться м’язови-ми волокоцями. У людини під-вищується тем-пература тіла до 39 ˚ С, сильний біль в уражених м᾽ язах.
Коропо-їд Тип Членистоногі Клас Щелепоногі ракоподібні     Прісновод-ні риби Живиться кров᾽ ю риб, спричинюючи масову загибель молоді коропа та інших видів промислових риб.
Коростяний свербун Тип Членистоногі Клас Павукоподіб-ні Користування спільними речами або при безпо-середньому контакті (потискання рук)   Людина, тварини Прогризає довгі ходи у шкірі.
Воші Тип Членистоногі Клас Комахи Користування спільними речами   Зовнішні паразити людини та інших ссавців Переносник смертельно небезпечних захворювань – висипного та поворотного типу

 

V. Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Мозковий штурм».

Розробіть загальні рекомендації щодо убезпечення себе від паразитичних безхребетних.

 

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.