Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Иере́й: Мир всем.






Хор: И ду́ хови твоему́.

 

Диа́ кон: О т Луки́ свята́ го Ева́ нгелия чте́ ние.

Хор: С ла́ ва Тебе́, Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Зача́ ло 5):

Диа́ кон: В о днех о́ нех изы́ де повеле́ ние от ке́ саря А́ вгуста написа́ ти всю вселе́ нную. Сие́ написа́ ние пе́ рвое бысть, владя́ щу Сири́ ею Кирини́ ю. И идя́ ху вси написа́ тися, ко́ ждо во свой град. Взы́ де же и Ио́ сиф от Галиле́ и из гра́ да Назаре́ та во Иуде́ ю, во град Дави́ дов, и́ же нарица́ ется Вифлее́ м, зане́ бы́ ти ему́ от до́ му и оте́ чества Дави́ дова, написа́ тися с Мари́ ею, обруче́ нною ему́ Жено́ ю, су́ щею непра́ здною. Бысть же, егда́ бы́ ша та́ мо, испо́ лнишася дни́ е роди́ ти Ей. И роди́ Сы́ на Своего́ пе́ рвенца, и пови́ т Его́, и положи́ Его́ в я́ слех, зане́ не бе им ме́ ста во оби́ тели. И па́ стырие бе́ ху в то́ йже стране́, бдя́ ще, и стрегу́ ще стра́ жу нощну́ ю о ста́ де свое́ м. И се А́ нгел Госпо́ день ста в них, и сла́ ва Госпо́ дня осия́ их, и убоя́ шася стра́ хом ве́ лиим. И рече́ им А́ нгел: не бо́ йтеся, се бо благовеству́ ю вам ра́ дость ве́ лию, я́ же бу́ дет всем лю́ дем, я́ ко роди́ ся вам днесь Спас, и́ же есть Христо́ с Госпо́ дь, во гра́ де Дави́ дове. И се вам зна́ мение: обря́ щете Младе́ нца пови́ та, лежа́ ща в я́ слех. И внеза́ пу бысть со А́ нгелом мно́ жество вой Небе́ сных, хва́ лящих Бо́ га и глаго́ лющих: сла́ ва в Вы́ шних Бо́ гу, и на земли́ мир, в челове́ цех благоволе́ ние. И бысть, я́ ко отыдо́ ша от них на Не́ бо А́ нгели, и челове́ цы па́ стырие ре́ ша друг ко дру́ гу: пре́ йдем до Вифлее́ ма и ви́ дим глаго́ л сей бы́ вший, его́ же Госпо́ дь сказа́ нам. И приидо́ ша, поспе́ шшеся, и обрето́ ша Мариа́ м же и Ио́ сифа и Младе́ нца, лежа́ ща во я́ слех. Ви́ девше же, сказа́ ша о глаго́ ле, глаго́ ланном им о Отроча́ ти Сем. И вси слы́ шавшии диви́ шася о глаго́ ланных от па́ стырей к ним. Мариа́ м же соблюда́ ше вся глаго́ лы сия́, слага́ ющи в се́ рдцы Свое́ м. И возврати́ шася па́ стырие, сла́ вяще и хва́ ляще Бо́ га о всех я́ же слы́ шаша и ви́ деша, я́ коже глаго́ лано бысть к ним.

Хор: С ла́ ва Тебе́, Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

И далее по чину литургии Василия Великого.

 

Вме́ сто Досто́ йно:

О Тебе́ ра́ дуется, Благода́ тная вся́ кая тварь, / А́ нгельский собор и челове́ ческий род, / освяще́ нный хра́ ме и раю́ слове́ сный, / девственная похвало́, / из Нея́ же Бог воплоти́ ся, / и Младе́ нец бысть, пре́ жде век Сый Бог наш: / ложесна́ бо Твоя́ престо́ л сотвори́ / и чре́ во Твое́ простра́ ннее Небе́ с соде́ ла.// О Тебе́ ра́ дуется, Благода́ тная, вся́ кая тварь, сла́ ва Тебе́.

 

Прича́ стен:

Х вали́ те Го́ спода с Небе́ с, хвали́ те Его́ в Вы́ шних.

 


[1] В традиции Русской Церкви молитва 1-го часа произносится иереем, а молитвы прочих часов – чтецом.

[2] По служебнику этот диалог произносится не во всеуслышание в алтаре во время пения Аллилуария, но также распространена практика произнесения этого диалога возгласно после Аллилуария.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.