Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Иерей: Моли́твами святы́х оте́ц на́ших, Го́споди, Иису́се Христе́, Бо́же наш, поми́луй нас.






Чтец: А ми́ нь.

Б о́ же и Го́ споди сил и всея́ тва́ ри Соде́ телю, И́ же за милосе́ рдие безприкла́ дныя ми́ лости Твоея́ Единоро́ днаго Сы́ на Твоего́, Го́ спода на́ шего Иису́ са Христа́, низпосла́ вый на спасе́ ние ро́ да на́ шего, и честны́ м Его́ Кресто́ м рукописа́ ние грех на́ ших растерза́ вый, и победи́ вый тем нача́ ла и вла́ сти тьмы. Сам, Влады́ ко Человеколю́ бче, приими́ и нас, гре́ шных, благода́ рственныя сия́ и моле́ бныя моли́ твы и изба́ ви нас от вся́ каго всегуби́ тельнаго и мра́ чнаго прегреше́ ния и всех озло́ бити нас и́ щущих ви́ димых и неви́ димых враг. Пригвозди́ стра́ ху Твоему́ пло́ ти на́ ша и не уклони́ серде́ ц на́ ших в словеса́ или́ помышле́ ния лука́ вствия, но любо́ вию Твое́ ю уязви́ ду́ ши на́ ша, да, к Тебе́ всегда́ взира́ юще и е́ же от Тебе́ све́ том наставля́ еми, Тебе́, непристу́ пнаго и присносу́ щнаго зря́ ще Све́ та, непреста́ нное Тебе́ испове́ дание и благодаре́ ние возсыла́ ем, Безнача́ льному Отцу́ со Единоро́ дным Твои́ м Сы́ ном и Всесвяты́ м, и Благи́ м, и Животворя́ щим Твои́ м Ду́ хом ны́ не, и при́ сно, и во ве́ ки веко́ в, ами́ нь.

 

Час девя́ тый.

П рииди́ те, поклони́ мся Царе́ ви на́ шему Бо́ гу.

П рииди́ те, поклони́ мся и припаде́ м Христу́, Царе́ ви на́ шему Бо́ гу.

П рииди́ те, поклони́ мся и припаде́ м Самому́ Христу́, Царе́ ви и Бо́ гу на́ шему.

 

С началом чтения псалмов диакон (если нет, то иерей), совершает полное каждение: 1) вокруг аналоя с Евангелием, 2) затем кадит алтарь, 3) иконостас, 4) весь храм и народ, 5) Иконы у царских врат, 6) возвращается к аналою с Евангелием. Иерей с диаконом остаются стоять у аналоя с Евангелием.

Псало́ м 109:

Р ече́ Госпо́ дь Го́ сподеви моему́: седи́ одесну́ ю Мене́, до́ ндеже положу́ враги́ Твоя́ подно́ жие ног Твои́ х. Жезл си́ лы по́ слет Ти Госпо́ дь от Сио́ на, и господству́ й посреде́ враго́ в Твои́ х. С Тобо́ ю нача́ ло в день си́ лы Твое́ я, во све́ тлостех святы́ х Твои́ х. Из чре́ ва пре́ жде Денни́ цы роди́ х Тя. Кля́ тся Госпо́ дь и не раска́ ется, Ты Иере́ й во век, по чи́ ну Мелхиседе́ кову. Госпо́ дь одесну́ ю Тебе́ сокруши́ л есть в день гне́ ва Своего́ цари́. Су́ дит во язы́ цех, испо́ лнит паде́ ния, сокруши́ т главы́ на земли́ мно́ гих. От пото́ ка на пути́ пие́ т, сего́ ра́ ди вознесе́ т главу́.

Псало́ м 110:

И спове́ мся Тебе́, Го́ споди, всем се́ рдцем мои́ м в сове́ те пра́ вых и со́ нме. Ве́ лия дела́ Госпо́ дня, изы́ скана во всех во́ лях Его́. Испове́ дание и великоле́ пие де́ ло Его́, и пра́ вда Его́ пребыва́ ет в век ве́ ка. Па́ мять сотвори́ л есть чуде́ с Свои́ х, ми́ лостив и щедр Госпо́ дь: пи́ щу даде́ боя́ щимся Его́, помяне́ т в век заве́ т Свой. Кре́ пость дел Свои́ х возвести́ лю́ дем Свои́ м, да́ ти им достоя́ ние язы́ к. Дела́ рук Его́, и́ стина и суд: ве́ рны вся за́ поведи Его́, утверже́ ны в век ве́ ка, сотворе́ ны во и́ стине и правоте́. Избавле́ ние посла́ лю́ дем Свои́ м, запове́ да в век заве́ т Свой, свя́ то и стра́ шно И́ мя Его́. Нача́ ло прему́ дрости – страх Госпо́ день, ра́ зум же благ всем творя́ щим и. Хвала́ Его́ пребыва́ ет в век ве́ ка.

Псало́ м 85:

П риклони́, Го́ споди, у́ хо Твое́ и услы́ ши мя, я́ ко нищ и убо́ г есмь аз. Сохрани́ ду́ шу мою́, я́ ко преподо́ бен есмь; спаси́ раба́ Твоего́, Бо́ же мой, упова́ ющаго на Тя. Поми́ луй мя, Го́ споди, я́ ко к Тебе́ воззову́ весь день. Возвесели́ ду́ шу раба́ Твоего́, я́ ко к Тебе́ взях ду́ шу мою́. Я́ ко Ты, Го́ споди, благ, и кро́ ток, и многоми́ лостив всем, призыва́ ющим Тя. Внуши́, Го́ споди, моли́ тву мою́ и вонми́ гла́ су моле́ ния моего́. В день ско́ рби моея́ воззва́ х к Тебе́, я́ ко услы́ шал мя еси́. Несть подо́ бен Тебе́ в бозе́ х, Го́ споди, и несть по дело́ м Твои́ м. Вси язы́ цы, ели́ ки сотвори́ л еси́, прии́ дут, и покло́ нятся пред Тобо́ ю, Го́ споди, и просла́ вят И́ мя Твое́, я́ ко ве́ лий еси́ Ты и творя́ й чудеса́, Ты еси́ Бог еди́ н. Наста́ ви мя, Го́ споди, на путь Твой, и пойду́ во и́ стине Твое́ й: да возвесели́ тся се́ рдце мое́ боя́ тися И́ мене Твоего́. Испове́ мся Тебе́, Го́ споди Бо́ же мой, всем се́ рдцем мои́ м и просла́ влю И́ мя Твое́ в век. Я́ ко ми́ лость Твоя́ ве́ лия на мне, и изба́ вил еси́ ду́ шу мою́ от а́ да преиспо́ днейшаго. Бо́ же, законопресту́ пницы воста́ ша на мя, и сонм держа́ вных взыска́ ша ду́ шу мою́ и не предложи́ ша Тебе́ пред собо́ ю. И Ты, Го́ споди Бо́ же мой, ще́ дрый и ми́ лостивый, долготерпели́ вый, и многоми́ лостивый, и и́ стинный, при́ зри на мя и поми́ луй мя, даждь держа́ ву Твою́ о́ троку Твоему́ и спаси́ сы́ на рабы́ Твоея́. Сотвори́ со мно́ ю зна́ мение во бла́ го, и да ви́ дят ненави́ дящии мя и постыдя́ тся, я́ ко Ты, Го́ споди, помо́ гл ми и уте́ шил мя еси́.

С отвори́ со мно́ ю зна́ мение во бла́ го, и да ви́ дят ненави́ дящии мя и постыдя́ тся, я́ ко Ты, Го́ споди, помо́ гл ми и уте́ шил мя еси́.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.