Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Молитва. Благодарим тя, о преблагая и пречистая, преблагословенная Дево, Владычице, Мати Христа Бога нашего, о всех благодеяниих твоих






 

Благодарим тя, о преблагая и пречистая, преблагословенная Дево, Владычице, Мати Христа Бога нашего, о всех благодеяниих твоих, яже показала еси роду человеческому, наипаче же нам, христоименитым людем Российскаго народа, о нихже ниже самый ангельский язык к похвалению доволен будет, якоже и ныне удивила еси неизреченную свою милость на нас, недостойных рабех твоих, преестественным самопришествием пречистыя твоея иконы, еюже всю просветила еси Российкую страну: темже и мы, грешнии, со страхом и радостию покланяющеся, вопием ти: о Пресвятая Дево, Царице и Богородице, спаси и помилуй благочестивейшаго, самодержавнейшаго, великаго государя нашего императора Николая Александровича всея России и весь царствующий дом, Святейший Правительствующий Синод, архиереи же и вся люди, и подаждь им победы на вся враги их, и сохрани царствующия грады, и вся грады и страны христианския, и сей святый храм от всякаго навета вражия избави, и всем вся на пользу даруй, ныне пришедшим с верою и молящимся рабом твоим, и покланяющимся пресвятому образу твоему: яко благословенна еси с рождшимся от тебе Сыном и Богом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

28 Июня, в день иконы, именуемой «Троеручница» (в VIII веке)

 

См. молитву в разделе «От разных недугов и болезней», с. 635.

 

8 Июля (22 Октября), в день Казанския иконы (1507 г.)

 

См. молитву в разделе «О прозрении слепых очей», с. 624.

 

28 Июля, в день Смоленския иконы, именуемой «Одигитрия». (Писана Евангелистом Лукою; перенесена в 1046 г. из Иерусалима в Константинополь, в XII столетии – в Смоленск)

 

 

Молитва

 

К кому возопию, Владычице? К кому прибегну в горести моей, аще не к тебе, госпоже Владычице Богородице, Царице небесная? Кто плач мой и воздыхание мое приимет, аще не ты, о пренепорочная, надеждо христиан и прибежище грешным? Приклони, о пречистая Владычице, ушеса твоя к молению моему. Мати Бога моего, не призри мя, требующа твоея помощи, услыши стенание мое и вопль сердца моего внуши, о госпоже Богородице Царице. И подаждь ми радость душевную, подкрепи мя нетерпеливаго, унылаго и нерадиваго к твоему хвалению. Вразуми и научи мя, како тебе молитися подобает, и не отступи от мене, Мати Бога моего, за роптание и нетерпение мое: но буди ми покров и заступление в жизни моей и приведи мя к тихому пристаницу блаженнаго онаго покоя, и сопричти мя к лику избраннаго твоего стада и тамо удостой мя воспевати и славити тя во веки. Аминь.

 

28 Июля, в день иконы, именуемой «Гребневская»

 

Молитва та же.

 

8 Августа, в день иконы, именуемой «Толгская» (1314 г.)

 

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.