Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 5. Видяще, Всенепорочная, с высоты небеснаго жилища Своего, идеже с Сыном Твоим во славе пребывавши, скорбь рабов Твоих во граде Казани






 

Видяще, Всенепорочная, с высоты небеснаго жилища Своего, идеже с Сыном Твоим во славе пребывавши, скорбь рабов Твоих во граде Казани, яко гневнаго ради Божия посещения вера Христова поругана бысть агарянским зловерием, – благоволила еси явити икону Свою чудесы ю прославляющи, да утверждаемы знаменьми Твоя благодати христолюбивые люди верно вопиют Тебе: Радуйся, Заступнице усердная рода христианского, и Творцу всех Богу: аллилуиа.

 

Икос 5

 

Хотящи явити токи чудес всем скорбящим, печальным, обидимым и заблудшим, даровала еси, Всемилостивая Владычице, сугубую благодать Твоим чудотворным иконам, именуемые: «Всех скорбящих Радосте», «Утоли моя печали» и «Взыскание погибших». Все море слез пред ними пролито в скорбех и печалех сущими? Какая душа не притекала к Тебе в житии своем, припадающе к сим иконам твоим? Чьи скорби Ты не претворила еси на радость? Кому из погибающих, но молящихся Тебе, Ты не простерла еси руку помощи? Благодарим Ты, Всепетая, за вся милости, грешному роду человеческому дарованные, и всею душею вопием Ти умильно: Радуйся, благодатная Богородице Дево, всех скорбящих радосте! Радуйся, Мати милосердия! Радуйся, скорая Помощнице сущим в бедах и напастех. Радуйся, Радосте наша, избави нас от всякаго зла и утоляющая наша печали! Радуйся, Твоим представительством временная нашa скорби разрушающая. Радуйся, явлением икон сих знамения благодати в Церкви являющая. Радуйся, сими яко столпом огненным, мрак греха отгоняющая. Радуйся, прославившая икону Твою, именуемую «В скорбех и печалях утешение». Радуйся, восхваляемая в обителей на Афоне и в земли нашей пред образом Твоим «Отрадо и Утешение»! Радуйся, Пречистая Дево, всемирная Славо и Радосте!

 

Кондак 6

 

Всем верным утешительно есть взирати на икону Твою, изреченную Тобою «Скоропослушнице», поклонятися Тебе пред Нею, не токмо во обители Дохиарстей, но и во многих градех и весех страны нашея, взывая Ти: Радуйся, всеблагая Скоропослушнице, прошения нашa во благо исполняющая, и поя со умилением сердечным Сыну Твоему, Христу Богу нашему: аллилуиа.

 

Икос 6

 

Сила Вышняго осеняет с верою и благоговением прибегающих к Твоему Всечестному Покрову, Пречистая Владычице, и от лет древних до ныне Ты покрывавши Своим омофором весь род христианский, и наипаче страну нашу Российскую, и многия обители в ней созданныя. И люди православныя, взирающе на Твою икону, на ней же Ты со Архангелы, Ангелы, Предтечею, Богословом и всех Святых ликом ходатайствуеши о нас пред Господом, преклонше колена и главу Своя, взывают Ти умильно: Радуйся, Радосте наша, покрывающая нас от всякаго зла честным твоим омофором. Радуйся, святых обителей Христовых Покров и спасение. Радуйся, Святых храмов и алтарей первейшее украшение. Радуйся, благословение домов и семейств благочестивых. Радуйся, верных пастырей Церкви бодрость и вразумление. Радуйся, богобоязненных иноков и инокинь наставнице. Радуйся, явных подвижников благочестия явное укрепление. Радуйся, тайных среди мира рабов Божиих тайное вразумление. Радуйся, и нас обнаженных добрых дел не оставляющая Своим Покровом и благодатию. Радуйся, крепкая заступнице сущих в плену и изгнании. Радуйся, неусыпающая попечительнице во узах и темницех седящих. Радуйся, Пречистая Дево, всемирная Славо и Радосте!

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.