Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 3. Силу необоримыя ревности по славе Божией в себе являя, стал еси во главе ликов ангельских, Михаиле, противу дышащаго злобою прегордаго Денницы






Силу необоримыя ревности по славе Божией в себе являя, стал еси во главе ликов ангельских, Михаиле, противу дышащаго злобою прегордаго Денницы, ему же со темными клевреты его с высоты небесныя в преисподнюю низвержену сущу, воинства Небесная, тобою преславне водимая, с веселием, яко едиными усты, пред Престолом Божиим возгласиша: Аллилуиа.

Икос 3

Имать тебе, Архангеле Михаиле, весь род христианский велика заступника и дивна во бранех с противными помощника; сего ради пречуднаго покрова твоего сподобитися желающе, в день торжества твоего взываем ти сице: Радуйся, имже сатана, яко молния, с небесе низвержеся; Радуйся, имже хранимый род человеческий к небеси восходит. Радуйся, всесветлаго мира Горняго предивное украшение; Радуйся, падшаго мира дольняго преславное заступление. Радуйся, николиже силами зла побежденный; Радуйся, со всеми Ангелы Божиими в истине и правде на веки благодатию Божиею утвержденный. Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, ее всеми Небесными силами.

Кондак 4

Бури искушений и бед избави нас, Ангелов первопрестольниче, с любовию и радостию пресветлое торжество твое совершающих; ты бо еси в бедах великий помощник и в час смерти от злых духов хранитель и заступник всех, вопиющих твоему и нашему Владыце и Богу: Аллилуиа.

Икос 4

Видяще твое противу полчищ сатанинских дерзновение, вси чинове ангельскии с радостию подвигошася во след тебе на брань за Имя и славу своего Владыки, вопиюще: кто яко Бог? Мы же, ведуще сатану под ногама твоима повержена, тебе, яко победителю, зовем: Радуйся, имже мир и тишина на небеси водворишася; Радуйся, от негоже духове злобы даже до ада низложишася. Радуйся, ангельския воинства и силы мира невидимаго ко истреблению зла направляяй; Радуйся, прю и возмущение стихий мира видимаго незримо укрощаяй. Радуйся, подъемлющих брань к духовом злобы поднебесным дивным споборниче; Радуйся, изнемогающих во искушениих и напастех века сего крепки и помощниче. Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.

Кондак 5

Боготочный источник превеликих чудес явился еси во храме твоем, иже в Хонех; не точию бо змий великий и страшный, на месте том пребывавый, силою твоею потребися, но и струи водныя, всякий недуг телесный врачующия, открышася, да вси прославляющему тя Владыце Ангелов с верою зовут: Аллилуиа.

Икос 5

Слышаще и ведуще тя яко светило великое, посреде ликов ангельских блистающася, пречудный Михаиле, к тебе, по Бозе и Пресвятей Матери Божией, прибегаем: озари лучами света твоего всех нас, вопиющих ти сице: Радуйся, вождю и хранителю в пустыни народа богоизбраннаго; Радуйся, высокий посредниче закона, рукою Моисея на Синаи даннаго. Радуйся, у негоже судии и вожди Израилевы силу и покров обретаху; Радуйся, чрез негоже пророцы и первосвященницы иудейстии дар ведения от Всеведущаго Бога приимаху. Радуйся, богобоязненныя законодавцы тайною премудростию снабдеваяй; Радуйся, суд и правду творящим благость на сердце полагаяй. Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.