Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






На утрени






На Б ог Господь: тропарь, глас 5: П опечение твое о пастве: Дважды. Аще суббота: Слава, и ныне, Богородичен первый гласа. Аще же ни:

Слава, и ныне, Богородичен, глас тойже:

Р адуйся, двере Господня непроходимая: радуйся, стено и покрове притекающих к Тебе. радуйся, необуреваемое пристанище, и неискусобрачная, рождшая плотию Творца Твоего и Бога: молящи не оскудевай о воспевающих, и кланяющихся рождеству Твоему.

По 1-м стихословии седален, глас 6:

Б ожия слова служителю верный, и Духа Святаго сосуде избранный, ты на камени заповедей Христовых дом души твоея утвердил еси, и воздвигшимся ветром искушений, не падеся внутренняя храмина твоя, сего ради и власть тебе дадеся чувственному вихрю и трусу запретити: огради и нас ныне от волн моря житейскаго, и в пристанище тихое управи.

Слава, и ныне, Богородичен, глас тойже:

И знемогает слово, еже пети, Владычице, величия Твоя и славити чудеса Твоя во всяком роде и роде, темже краткими глаголы и многим упованием архангельски вопием Ти: радуйся, благодатная.

По 2-м стихословии, седален, глас 5:

В ерою и любовию память твою, небесный человече и ангеле земный, вси почитаем днесь: в мире бо многомятежнем пустынник истинен был еси, и страсти вся умертвив, на высоту духовную неудобозримую достигл еси, воистинну чудо светлейшее во мраце века сего был еси: сего ради дивимся велицей славе твоей яже на небеси, и умиленно торжествуем прославление твое.

Слава, и ныне, Богородичен, глас тойже:

О тчая Божественная Премудрость и Слово прежде век сущее, Божественныя славы неотлучное, от Тебе же, Богомати, нищету нашу восприемлет и в рабий образ нетленно воображается, да к первей славе и лучшему блаженству возведет древле падшия: темже Тя, Владычице, яко Тобою избавленнии, немолчно ублажаем.

Величание:

В еличаем тя, святителю отче Иоанне, и чтем святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Псалом избранный: У слышите сия вси языцы, внушите вси живущии по вселенней.

По полиелеи седален, глас 4:

С лавы древних святых преизрядный ревнителю, востоку неведомых и западом небреженных, тех стопам последовал еси, и к предстательству их прибегая, единовсельник тех по смерти явился еси, мы же к твоему заступлению прибегаем ныне: не презри убогих, отче Иоанне, но в святое сие собрание введи нас, яко единонадесятаго часа делателей, да взыдем на место последнее, среди первородных Церкве, торжествующе.

Слава, и ныне, Богородичен, глас тойже:

С ошедшеся днесь, совершаем торжество дивнаго святителя Иоанна, иже воздвиже Тебе храм, Владычице, яко всем скорбящим радость и немощным помощь и исцеление Ты еси, и к Тебе припадаем, споручника сего имуще: помози нам в немощех недугующим и грехи многими отягощенным, да Твоими молитвами милость обрящем вскоре у Сына Твоего и Бога нашего.

Степенна, антифон 4-го гласа. Прокимен, глас 4: Честна пред Господем смерть преподобных Его. Стих: Что воздам Господеви о всех, яже воздаде ми. Всякое дыхание: Евангелие от Иоанна, зачало 35, от полу.

По 50-м псалме стихира, глас 6:

Р адуются днесь православных собори, и ликующе светло, величают светильника новаго, древним святителем равносиятельна, на конец веков возсиявшаго миру и земныя вся концы просветившаго, Иоанна пречуднаго, преподобным спостника и святителем собеседника, исповедником равнаго крепостию и безмездным целителем венец и украшение, присно молящася о душах наших.

Канон молебный Пресвятыя Богородицы, глас 8: В оду прошед:

И канон святителя, глас 4:






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.