Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Иере́й: Мир всем.






Хор: И ду́ хови твоему́.

 

Проки́ мен вече́ рний девно́ й (вто́ рника):

Диа́ кон: П рему́ дрость во́ нмем. П роки́ мен, глас 1-й:

М и́ лость Твоя́, Го́ споди, / пожене́ т мя вся дни живота́ моего́.

Хор: М и́ лость Твоя́, Го́ споди, / пожене́ т мя вся дни живота́ моего́.

 

Диа́ кон: Г оспо́ дь пасе́ т мя, и ничто́ же мя лиши́ т, на ме́ сте зла́ чне, та́ мо всели́ мя.

Хор: М и́ лость Твоя́, Го́ споди, / пожене́ т мя вся дни живота́ моего́.

Диа́ кон: М и́ лость Твоя́, Го́ споди, /

Хор: П ожене́ т мя вся дни живота́ моего́.

 

Пареми́ и Предте́ чи:

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П роро́ чества Иса́ иина чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 40, 41, 45, 48, 54:)

Чтец: Т а́ ко глаго́ лет Госпо́ дь: утеша́ йте, утеша́ йте лю́ ди Моя́, глаго́ лет Бог. Свяще́ нницы, глаго́ лите в се́ рдцы Иерусали́ му, умоли́ те его́, я́ ко умно́ жися смире́ ние его́, разреши́ ся бо грех его́, я́ ко прия́ т из руки́ Госпо́ дни сугу́ ба согреше́ ния своя́. Глас вопию́ щаго в пусты́ ни: угото́ вайте путь Госпо́ день, пра́ вы твори́ те стези́ Бо́ гу на́ шему. На го́ ру высо́ ку взы́ ди, благовеству́ й Сио́ ну, возвыша́ й кре́ постию глас твой, благовеству́ й Иерусали́ му, вознеси́ те, не бо́ йтеся. Аз Госпо́ дь Бог, Аз услы́ шу убо́ гих, Изра́ илев, и не оста́ влю тех. Но отве́ рзу от гор ре́ ки и посреде́ по́ ля исто́ чники, сотворю́ пусты́ ню в луг и жа́ ждущую зе́ млю во исто́ чники водны́ я. Да возвесели́ тся не́ бо свы́ ше, и о́ блацы да кропя́ т пра́ вду, да возсия́ ет земля́, и да прозя́ бнет ми́ лость, и пра́ вда да возсия́ ет вку́ пе. Глас весе́ лия возвести́ те, и услы́ шано да бу́ дет, возвести́ те да́ же до коне́ ц земли́. Глаго́ лите, я́ ко изба́ ви Госпо́ дь раба́ Своего́ Иа́ кова, и а́ ще вжа́ ждут в пусты́ ни, источи́ т им во́ ду из ка́ мене. Возвесели́ ся, непло́ ды неражда́ ющая, расто́ ргни и возопи́ й, неболе́ вшая, я́ ко мно́ га ча́ да пусты́ я па́ че, не́ жели иму́ щия му́ жа.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П роро́ чества Малахи́ ина чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Глава 3:)

Чтец: Т а́ ко глаго́ лет Госпо́ дь Вседержи́ тель: се Аз посыла́ ю А́ нгела Моего́ пред лице́ м Твои́ м, и́ же угото́ вит путь Твой пред Тобо́ ю. И прии́ дет во храм Свой Госпо́ дь, Его́ же вы и́ щете. И кто стерпи́ т день вхо́ да Его́? Зане́ же Тому́ приити́, я́ ко огнь в горни́ ле и я́ коже бы́ лие перу́ щих, и очи́ стит, пояда́ я и очища́ я, я́ ко сребро́ и зла́ то. И прии́ дет к вам судо́ м, и бу́ дет Свиде́ тель скор на лука́ выя, и на прелюбоде́ йцы, и на клену́ щияся и́ менем Мои́ м во лжу, и на лиша́ ющия мзды нае́ мника, и на наси́ льствующия вдови́ цы, и пха́ ющия си́ рыя, и на уклоня́ ющия суд прише́ льца, и на не боя́ щияся Его́, глаго́ лет Госпо́ дь Вседержи́ тель. Зане́ Аз Госпо́ дь Бог ваш и не изменю́ Себе́. И вы, сы́ нове Иа́ ковли, уклони́ стеся от зако́ на и не сохрани́ сте. Сего́ ра́ ди обрати́ теся ко Мне, и обращу́ ся к вам, глаго́ лет Госпо́ дь Вседержи́ тель, и ублажа́ т вас вси язь́ щы. И разуме́ йте, я́ ко Аз Госпо́ дь, смотря́ яй посреде́ пра́ веднаго и посреде́ беззако́ нника в день он, во́ ньже сотворю́ снабде́ ние лю́ бящим Мя. Позна́ йте у́ бо и помяни́ те зако́ н Моисе́ ов, раба́ Моего́, я́ коже запове́ да вам в Хори́ ве, ко всему́ Изра́ илю повеле́ ние и оправда́ ние. И се Аз послю́ вам Илию́ Фесви́ тянина, пре́ жде да́ же не приити́ дню Госпо́ дню вели́ кому просвеще́ нному, и́ же напра́ вит се́ рдце отца́ к сы́ ну и се́ рдце челове́ ка ко и́ скреннему своему́, да не, прише́ д, поражу́ зе́ млю вско́ ре, глаго́ лет Госпо́ дь Вседержи́ тель, Бог Святы́ й Изра́ илев.

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П рему́ дрости Соломо́ ни чте́ ние.

Диа́ кон: В о́ нмем.

(Из глав 4 и 5:)

Чтец: П ра́ ведник, а́ ще пости́ гнет сконча́ тися, в поко́ и бу́ дет. Осу́ дит же пра́ ведник умира́ яй живу́ щия нечести́ выя. У́ зрят бо кончи́ ну пра́ веднаго и не разуме́ ют, что совеща́ ша о нем, я́ ко пове́ ржет Госпо́ дь нечести́ выя безгла́ сны ниц и поколе́ блет их от основа́ ний, и до после́ дняго исче́ знут в боле́ зни, и па́ мять их поги́ бнет. Прии́ дут бо в помышле́ ние согреше́ ний свои́ х ужа́ сни, и обличи́ т их сопроти́ в беззако́ ния их. Тогда́ ста́ нет в дерзнове́ нии мно́ зе пра́ ведник пред лице́ м оскорби́ вших его́ и отмета́ ющих труды́ его́. Ви́ девше же его́, смяту́ тся стра́ хом мно́ гим и ужа́ снутся о пресла́ внем спасе́ нии его́. Реку́ т бо в себе́, ка́ ющеся, и в тесноте́ ду́ ха воздо́ хнут и реку́ т: сей бе, его́ же име́ хом не́ когда в посме́ х и в при́ тчу поноше́ ния, безу́ мнии, житие́ его́ вмени́ хом неи́ стово и кончи́ ну его́ безче́ стну. Ка́ ко вмени́ ся в сыне́ х Бо́ жиих, и во святы́ х жре́ бий его́ есть? У́ бо заблуди́ хом от пути́ и́ стиннаго, и пра́ вды свет не облиста́ нам, и со́ лнце не возсия́ нам. Беззако́ нных испо́ лнихомся стезь и поги́ бели, и ходи́ хом стези́ непрохо́ дны, пути́ же Госпо́ дня не разуме́ хом.

 

Ектения́ сугу́ бая:

Диа́ кон: Р це́ м вси от всея́ души́, и от всего́ помышле́ ния на́ шего рцем.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: Г о́ споди Вседержи́ телю, Бо́ же оте́ ц на́ ших, мо́ лим Ти ся, услы́ ши и поми́ луй.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

 

Диа́ кон: П оми́ луй нас, Бо́ же, по вели́ цей ми́ лости Твое́ й, мо́ лим Ти ся, услы́ ши и поми́ луй.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй. (Трижды, на каждое прошение)

 

Диа́ кон: Е ще́ мо́ лимся о Вели́ ком Господи́ не и Отце́ на́ шем Святе́ йшем Патриа́ рхе
Кири́ лле, и о Господи́ не на́ шем Высокопреосвяще́ ннейшем митрополи́ те (или: архиепи́ скопе, или: преосвяще́ ннейшем епи́ скопе имяре́ к), и всей во Христе́ бра́ тии на́ шей.

Е ще́ мо́ лимся о Богохрани́ мей стране́ на́ шей, власте́ х и во́ инстве ея́, да ти́ хое и безмо́ лвное житие́ поживе́ м во вся́ ком благоче́ стии и чистоте́.

Е ще́ мо́ лимся о блаже́ нных и приснопа́ мятных созда́ телех свята́ го хра́ ма сего́, и о всех преждепочи́ вших отце́ х и бра́ тиях, зде лежа́ щих и повсю́ ду, правосла́ вных.

Е ще́ мо́ лимся о ми́ лости, жи́ зни, ми́ ре, здра́ вии, спасе́ нии, посеще́ нии, проще́ нии и оставле́ нии грехо́ в рабо́ в Бо́ жиих настоя́ теля, бра́ тии и прихо́ жан свята́ го хра́ ма сего́.

Е ще́ мо́ лимся о плодонося́ щих и доброде́ ющих во святе́ м и всечестне́ м хра́ ме сем, тружда́ ющихся, пою́ щих и предстоя́ щих лю́ дех, ожида́ ющих от Тебе́ вели́ кия и бога́ тыя ми́ лости.

 

Иере́ й: Я́ ко Ми́ лостив и Человеколю́ бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ ву возсыла́ ем, Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в.

Хор: А ми́ нь.

 

 

Сподо́ би, Го́ споди:

Хор: С подо́ би, Го́ споди, в ве́ чер сей без греха́ сохрани́ тися нам. Благослове́ н еси́, Го́ споди, Бо́ же оте́ ц на́ ших, и хва́ льно и просла́ влено и́ мя Твое́ во ве́ ки. А ми́ нь.

Б у́ ди, Го́ споди, ми́ лость Твоя́ на нас, я́ коже упова́ хом на Тя. Благослове́ н еси́, Го́ споди, научи́ мя оправда́ нием Твои́ м. Благослове́ н еси́, Влады́ ко, вразуми́ мя оправда́ нием Твои́ м. Благослове́ н еси́, Святы́ й, просвети́ мя оправда́ нии Твои́ ми.

Г о́ споди, ми́ лость Твоя́ во век, дел руку́ Твое́ ю не пре́ зри. Тебе́ подоба́ ет хвала́, Тебе́ подоба́ ет пе́ ние, Тебе́ сла́ ва подоба́ ет. Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в. А ми́ нь.

Ектения́ проси́ тельная:

Диа́ кон: И спо́ лним вече́ рнюю моли́ тву на́ шу Го́ сподеви.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: З аступи́, спаси́, поми́ луй и сохрани́ нас, Бо́ же, Твое́ ю благода́ тию.

Хор: Г о́ споди, поми́ луй.

Диа́ кон: В е́ чера всего́ соверше́ нна, свя́ та, ми́ рна и безгре́ шна у Го́ спода про́ сим.

Хор: П ода́ й, Го́ споди. (На каждое прошение)

Диа́ кон: А́ нгела ми́ рна, ве́ рна наста́ вника, храни́ теля душ и теле́ с на́ ших, у Го́ спода про́ сим.

П роще́ ния и оставле́ ния грехо́ в и прегреше́ ний на́ ших у Го́ спода про́ сим.

Д о́ брых и поле́ зных душа́ м на́ шим и ми́ ра ми́ рови у Го́ спода про́ сим.

П ро́ чее вре́ мя живота́ на́ шего в ми́ ре и покая́ нии сконча́ ти у Го́ спода про́ сим.

Х ристиа́ нския кончи́ ны живота́ на́ шего, безболе́ знены, непосты́ дны, ми́ рны и до́ браго отве́ та на Стра́ шнем Суди́ щи Христо́ ве про́ сим.

П ресвяту́ ю, Пречи́ стую, Преблагослове́ нную, Сла́ вную Влады́ чицу на́ шу Богоро́ дицу и Присноде́ ву Мари́ ю, со все́ ми святы́ ми помяну́ вше, са́ ми себе́, и дру́ г дру́ га, и весь живо́ т наш Христу́ Бо́ гу предади́ м.

Хор: Т ебе́, Го́ споди.

 

Иере́ й: Я́ ко Бла́ г и Человеколю́ бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ ву возсыла́ ем, Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в.

Хор: А ми́ нь.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.