Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






И починаем паки пети канон, песнь 7-ю.






И закончив канон, по 9-й песни поем: Достойно есть яко воистинну блажити Тя Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слово рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.

 

И кадит священник жертвенник и люди, и мы поем настоящыя молитвы: Вышшую небес и Чистшую светлостей солнечных, избавльшую нас от клятвы, Владычицу мира песньми почтим.

 

От многих моих грехов немощствует тело, немощствует и душа моя: к Тебе прибегаю, Благодатней, надеждо ненадежных, Ты ми помози.

Владычице и Мати Избавителя, приими моление недостойных раб Твоих, да ходатайствуеши к Рождшемуся от Тебе: О, Владычице мира, буди Ходатаица.

Поем прилежно Тебе песнь ныне, всепетой Богородице, радостно: со Предтечею и всеми святыми моли, Богородице, еже ущедрити ны.

Вся ангелов воинства, Предтече Господень, апостолов двоенадесятице, святии вси с Богородицею, сотворите молитву, во еже спастися нам.

 

Таже чтец: Трисвятое. Пресвятая Троице... Отче наш...

 

Иерей: Яко Твое есть Царство, и сила, и слава, Отца и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков Чтец: Аминь. Аще же иерея несть, абие:

 

Тропари, глас 6-й: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, всякаго бо ответа недоумеюще, сию Ти молитву, яко Владыце, грешнии приносим, помилуй нас.

Слава: Господи, помилуй нас, на Тя бо уповахом, не прогневайся на ны зело, ниже помяни беззаконий наших, но призри и ныне, яко Благоутробен, и избави нас от враг наших, Ты бо еси Бог наш, и мы людие Твои, вси дела руку Твоею, и имя Твое призываем.

И ныне: Милосердия двери отверзи нам, Благословенная Богородице, надеющиеся на Тя, да не погибнем, но да избавимся Тобою от бед, Ты бо еси спасение рода христианскаго.

 

Таже иерей или диакон, ектению: Помилуй нас, Боже, по велицей милости Твоей, молим Ти ся, услыши и помилуй. Лик: Господи, помилуй. (трижды) Еще молимся о Великом господине и отце нашем, Святейшем Патриархе Алексии [и о господине нашем преосвященнейшем епископе (или архиепископе, или митрополите, имярек)]. Еще молимся о богохранимей стране нашей, властех и воинстве ея. Еще молимся о милости, жизни, мире, здравии, спасении, посещении, прощении и благопоспешении раба Божия [ или рабов Божиих, за нихже молебен поем ], имярек. Еще молимся за всю братию, и за вся христианы. Таже иерей, возглас: Яко милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Лик: Аминь.   Аще же иерея несть, глаголем точии: Господи, помилуй, (40 раз) Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

Посем молитва Пресвятей Богородице: О, Пресвятая Госпоже, Владычице Богородице! Вышши еси всех ангел и архангел и всея твари честнейши, помощница еси обидимых, ненадеющихся надеяние, убогих заступница, печальных утешение, алчущих кормительница, нагих одеяние, больных исцеление, грешных спасение, христиан всех поможение и заступление! О, Всемилостивая Госпоже, Дево Богородице Владычице, милостию Твоею спаси и помилуй Великаго господина и отца нашего Святейшего патриарха Московскаго и всея Руси Алексия, преосвященныя митрополиты, архиепископы и епископы православныя, и весь священнический и монашеский чин, богохранимую страну нашу, власти и воинство ея, и вся православныя христианы, ризою Твоею честною защити. И умоли, Госпоже, из Тебе без семене Воплотившагося Христа Бога нашего, да препояшет их силою Своею Свыше на невидимыя и видимыя враги нашя. О, Всемилостивая Госпоже, Дево Богородице, воздвигни нас из глубины греховныя и избави нас от глада, губительства, от труса и потопа, от огня и меча, от нахождения иноплеменных и междоусобныя брани, и от напрасныя смерти и от нападения вражия, и от тлетворных ветр, и от смертоносныя язвы, и от всякаго зла. Подаждь, Госпоже, мир и здравие рабом Твоим, всем православным христианом, и просвети им ум и очи сердечныя, еже ко спасению: и сподоби ны, грешныя рабы Твоя, Царствия Сына Твоего, Христа Бога нашего: яко держава Его благословенна и препрославлена, со Безначальным Его Отцем и со Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

Таже иерей или диакон: Премудрость. Иерей: Пресвятая Богородице, спаси нас. Лик: Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слово рождшую, сущую Богородицу Тя величаем. Иерей: Слава Тебе Христе Боже, упование наше, слава Тебе. Лик: Слава Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Господи, помилуй. (трижды). Благослови. Иерей: Христос истинный Бог наш, молитвами Пречистыя Своея Матери и всех святых, помилует и спасет нас, яко Благ и Человеколюбец. Лик: Господи, помилуй. (трижды). Аще же иерея несть, абие: Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слово рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.   Господи, помилуй, (трижды) Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь. Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитвами Пречистыя Твоея Матере и всех святых, помилуй и спаси нас, яко Благ и Человеколюбец. (трижды)

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.