Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Вечерня и утреня.






На праздничную службу в Мысхако накануне я не ездил, так как все равно бы не успел, предпочтя молиться в соборе, где накануне была совершена вседневная вечерня с добавлением входа и утреня с полиелеем. служил о.Сергий Лукин.

В любом случае, полезно привести паремии праздника. Паремия 1. Третья книга Царств (Глава 17): Бысть слово Господне ко Илии пророку, и рече ко Ахаву: жив Господь Бог сил, Бог Израилев, Емуже предстою днесь пред Ним, аще будет в лета сия роса, или дождь, аще не словесы уст моих. И бысть глагол Господень ко Илии глаголя: иди отсюду на восток, и скрыйся в потоце Хорафове, при реце Иорданове. и будет вода от потока и пиеши ю, и враном повелю питати тя тамо. И иде Илиа, и сотвори по глаголу Господню, и седе при потоце Хорафове, пред лицем Иордановым: и вранове приношаху ему хлебы заутра, и мяса к вечеру, и от потока пияше воду. И бысть по днех изсше поток, яко не бе дождя на землю. И бысть глагол Господень ко Илии глаголя: Востани и иди в Сареффу Сидонскую, и пребуди тамо: се бо заповедах жене вдовице препитати тя. И востав и иде в Сареффу Сидонскую, и прииде во врата града, и се тамо жена вдова собираше дрова, и возопи Илиа во след ея, и рече ей: принеси ми убо мало воды в сосуде да пию. И иде взяти воды. И возопи Илиа в след ея, и рече ей: приими убо мне и укрух хлеба в руце твоей, и да ям. И рече жена: жив Господь Бог мой, аще есть у мене опреснок, но разве елико горсть муки в водоносе, и мало елеа в чванце. И се аз собираю два поленца, и вниду и сотворю себе и чадом моим, и снемы, и умрем. И рече к ней Илиа: дерзай и вниди, и не сотвори по глаголу твоему: но сотвори мне оттуду опреснок мал прежде, и изнесеши ми: себе же и чадом твоим сотвориши последи. Яко тако глаголет Господь Бог Израилев: водонос муки не оскудеет, и чванец елеа не умалится, до дне, дондеже даст Господь дождь на землю. И иде жена, и сотвори по глаголу Илиину: и даде ему, и ядяше той, и та, и чада ея. И от того дне водонос муки не оскуде, и чванец елеа не умалися, по глаголу Господню, иже глагола рукою Илииною. И бысть по глаголех сих, и разболеся сын жены, госпожи дому, и бе болезнь его крепка зело, дондеже не оста в нем дух. И рече жена ко Илии: что мне и тебе человече Божий? вшел еси ко мне воспомянути грехи моя, и уморити сына моего. И рече Илиа к жене: даждь ми сына твоего. и взят его от лона ея, и вознесе его в горницу, в нейже сам почиваше, и положи его на одре своем. и возопи илиа ко Господу, и рече: увы мне, Господи, свидетелю вдовы, у неяже аз пребываю, Ты озлобил еси еже уморити сына ея. И дуну на отрочища трикраты, и призва Господа, и рече: Господи Боже мой, да возвратится убо душа отрочища сего вонь. И бысть тако. И возопи Илиа, и услыша Господь глас Илиин: и возвратися душа отрочища и оживе. И поят Илиа отрочища, и сведе и от горницы в дом, и даде и матере его. И рече Илиа к ней: виждь, яко жив есть сын твой. И рече жена ко Илии: се разумех, яко человек Божий еси ты, и глагол Господень во устех твоих истинен.

Русский текст: 28И почил Амврий с отцами своими и погребен в Самарии. И воцарился Ахав, сын его, вместо него.

29Ахав, сын Амвриев, воцарился над Израилем в тридцать восьмой год Асы, царя Иудейского, и царствовал Ахав, сын Амврия, над Израилем в Самарии двадцать два года.

30И делал Ахав, сын Амврия, неугодное пред очами Господа более всех бывших прежде него.

31Мало было для него впадать в грехи Иеровоама, сына Наватова; он взял себе в жену Иезавель, дочь Ефваала царя Сидонского, и стал служить Ваалу и поклоняться ему.

32И поставил он Ваалу жертвенник в капище Ваала, который построил в Самарии.

33И сделал Ахав дубраву, и более всех царей Израильских, которые были прежде него, Ахав делал то, что раздражает Господа Бога Израилева, [и погубил душу свою].

34В его дни Ахиил Вефилянин построил Иерихон: на первенце своем Авираме он положил основание его и на младшем своем сыне Сегубе поставил ворота его, по слову Господа, которое Он изрек чрез Иисуса, сына Навина.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.