Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 4. Воспоминающе ученицы Твои пресладкое обетование, еже, грядый на вольную страсть, провещал еси пред ними






Воспоминающе ученицы Твои пресладкое обетование, еже, грядый на вольную страсть, провещал еси пред ними, варяти их по Воскресении в Галилеи, поспешшеся идоша в Галилею, в гору, аможе повелел еси, и видевше Тя тамо, Егоже прежде обыкоша зрети, истинна человека, не привидением, но самою вещию плоть нашу носяща, с верою и любовию, яко Богу поклонишася, зовуще: Аллилуиа!

Икос 4

Разум неуразуменный был еси иудеом, неразумевшым пророческих о Тебе сказаний, ниже искавшым познати истину воскресения Твоего, како печати не рушив, из гроба изшел еси: темже безумие наущаху кустодию возвестити людем, Пречистое Тело Твое украдено быти: мы же преславному Воскресению Твоему дивящеся, похвальная живоносному гробу Твоему восписуем, глаголюще:

Радуйся, всебогатый гробе, яко имел еси в тебе всем жизнь Подающаго! Радуйся, яко оскверненная беззакониями человеческими земля пречистою Плотию Христовою, в тебе, возлежавшею, освящается!

Радуйся, яко Воскресший из тебе прия всяку власть на небеси и на земли, да всех и вся к Богу Отцу приведет! Радуйся, яко каменю от тебе Ангелом отвалену бывшу, святыя жены мироносицы уразумеша Христово воскресение!

Радуйся, яко Спасу мира из тебе воставшу, во всю землю изыде апостольское вещание! Радуйся, в немже благодать воскресшаго Жизнодавца до днесь невидимо почиет!

Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!

Кондак 5

По днех осмих от востания Твоего, Господи, пришел еси ко учеником Твоим, дверем заключенным, дарование Святаго Духа подая им: тогда убо и Фоме рекл еси: прииди, осяжи язвы Моя, и не буди неверен, но верен: темже познав Тебе истинно воскресша быти, с прочими ученики радостне возопи: Аллилуиа!

Икос 5

Ветия суемудренныя, книжники иудейстии, якоже рыбы безгласныя видим, недоумеющыя глаголати о преславном востании Твоем, Христе, и неразумеющыя, яко подобаше Тебе пострадати за род человечь и из мертвых воскреснути: мы же, совоскресшие Тебе верою и любовию, с веселием самому гробу Твоему зовем:

Радуйся, живоносный гробе, яко тобою жизнь вечная всем концем земли познася! Радуйся, яко в тебе смертию Начальника жизни смерти жало и держава сокрушися!

Радуйся, яко от севера и моря к тебе приходяще, воскресшаго Жизнодавца прославляют! Радуйся, яко от запада и востока текуще, вси в тебе залог безсмертия обретают!

Радуйся, яко по образу Твоему все гробы издадут своих мертвецев в день последний! Радуйся, веры христианския утверждение и пророческих сказаний печате!

Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.