Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 3






Акафист Живоносному Гробу

И Воскресению Господню.

 

Кондак 1

Возбранному Воеводе, разрушителю смерти и ада, победную песнь Тебе, Всецарю Христе, приносим, яко востал еси, Всесильне, со славою тридневен от гроба и вся умершыя от века совоскресил еси: мы же страданием Твоим вечныя тли избавльшеся, к самому месту погребения Твоего с веселием и радостию зовем: Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!

Икос 1

Ангел предстатель с небесе низшед, камень от гроба Твоего отвали, Христе Боже, и мироносицам благовести востание Твое, глаголя: шедше, рцыте учеником Его, яко воста от мертвых: они же, вразумленные чудным явлением, зряще ко гробу Твоему, с верою и любовию возглашаху:

Радуйся, живоносный гробе, в немже Христос, яко человек, почи, и яко Бог, воскресе тридневен! Радуйся, яко из тебе Спас мира, яко Жених из чертога изшед, смерть попра и ада пленил есть!

Радуйся, яко востанием Того, от века умерший, в жизнь нестареемую восташа! Радуйся, яко в тебе Христу возлегшу, проклятая в делех человека земля освятися!

Радуйся, яко тобою первозданный Адам паки в ризу безсмертия облекается! Радуйся, яко в тебе образ всемирнаго воскресения начертавается!

Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!

Кондак 2

Яко прииде на гроб Мария Магдалина и другая Мария помазати Тело Твое, Христе Боже, обретоша Ангела на камени седяща, и глаголюща к ним: не бойтеся! Вем бо, яко Иисуса распятаго ищете: несть зде, но воста, якоже рече вам. Сия убо слышавше святыя жены, текше вспять, благовестиша учеником о востании Твоем, да вси, яко Творцу и воскресшему Владыце Ангельское пение воспоют, глаголюще: Аллилуиа!

Икос 2

Бурю внутрь имеяху сумнительных помышлений ученицы Твои, Христе, в час смерти Твоея, не ведуще Писания, яко подобает Тебе из мертвых воскреснути: темже Петр, весть прием о востании Твоем, тече ко гробу, хотя видети бывшее: приник же и видев едины ризы Твоя в нем лежаща, с верою возгласи:

Радуйся, живоносный гробе, яко в тебе, посреде земли, всемирное спасение содеяся! Радуйся, яко Царю царей одр, и Владыке владык покоище был еси!

Радуйся, яко тобою беззаконное сонмище иудейское всеконечне посрамися! Радуйся, яко пред тобою ересь саддукеев, глаголющих не быти воскресению, низложися!

Радуйся, гробе, паче храма Соломонова честнейший! Радуйся, паче скинии свидения и ковчега завета святейший!

Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!

Кондак 3

Слышавше, иже от кустодии, суетнии стражи гроба Твоего, Христе, трус велий бывший, и камень отвален и гроб празден видяще, от страха быша яко мертвы, и текше во град, возвещаху архиереем и старцем вся бывшая: они же, пребеззаконнии, аще и умыслиша утаити велие чудо, но не возмогоша сокрыти истины, ниже воспятити верующым пети Тебе: Аллилуиа!

Икос 3

Иже иногда страха ради иудейска потаен сый ученик Твой, Христе, Иосиф, иже от Аримафеа, испроси у Пилата Божественное Тело Твое и с Никодимом, смешением смирны и алоя помазав е и плащаницею чистою обвив, во гробе нове положи, в немже никтоже от человек погребен бысть, токмо Ты един, да освятиши земное естество: увидев же по сих Твое из мертвых воскресение, пришед ко гробу Твоему, со умилением возгласи:

Радуйся, живоносный гробе, не кустодиею, паче же Архангелами и Ангелами стрегомый! Радуйся, яко от тебе Христос со славою изшед, безумныя стражы Пилатовы недоумением и ужасом порази!

Радуйся, яко печатей гробных не вредив, богопротивнаго Каиафу посрами! Радуйся, яко из тебе воскресшу Христу, светлый день всемирнаго Боговедения наста!

Радуйся, яко тобою идолы и кумиры по всем концем земли сокрушатся! Радуйся, яко на тебе храмы Бога истиннаго по всей вселенней утвердятся!

Радуйся, живоносный гробе, из негоже Христос воскресе!






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.