Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Мета: ознайомити учнів із хімічними властивостями ненаси­






 

Мета: ознайомити учнів із хімічними властивостями ненаси­

чених вуглеводнів на прикладі етилену й ацетилену;

розглянути якісні реакції на ці вуглеводні; визначити

залежність властивостей ненасичених вуглеводнів від

типу зв’язків; розглянути способи добування етилену

й ацетилену; розвивати вміння спостерігати, порівню ­

вати та робити висновки.

Матеріали: суміш етанолу із сульфатною кислотою, розчин калій

перманганату або бромної води, кальцій карбід, вода.

обладнання: моделі молекул етилену та ацетилену, пробірки з га ­

зовідвідною трубкою, штатив, нагрівальний прилад,

пісок.

Базові поняття

та терміни:

алкени, алкіни, етилен, ацетилен, ненасичені вугле­

водні, реакція приєднання, окиснення, якісна реакція

на ненасичені вуглеводні, кратні зв’язки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи

навчання:

словесні, пояснювально ­ілюстративні, наочні, репро ­

дуктивні, частково пошукові, практичні (розв’язування

задач, виконання вправ), інтерактивні.

структура уроку

I. Організаційний етап................................. 2 хв

II. Актуалізація опорних знань........................... 5 хв

І II. Вивчення нового матеріалу........................... 23 хв

IV. Узагальнення та закріплення знань.................... 10 хв

V. Домашнє завдання...................................2 хв

VI. Підбиття підсумків уроку............................. 3 хв

хід уроку

I. о рганізаційний етап

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда f f

1. Які вуглеводні називають ненасиченими? У чому головна відмінність

їх від насичених вуглеводнів?

2. Зобразіть молекулярну, структурну і електронну формули етилену

й ацетилену.

3. Опишіть просторову будову молекул цих речовин.

4. Чи залежать будова молекул і фізичні властивості вуглеводнів від

типу зв’язків?

5. Охарактеризуйте фізичні властивості етилену й ацетилену.

Повідомлення теми уроку, визначення мети уроку.

ІII. Вивчення нового матеріалу

1. Хімічні властивості алкенів і алкінів

Розповідь f учителя f f

Хоча за фізичними властивостями етилен і ацетилен подібні до мета-ну, але за хімічними властивостями вони відрізняються істотно. Головна

особливість ненасичених сполук на відміну від насичених — схильність

до реакцій приєднання, в результаті яких до кожного атома Карбону при

подвійному або потрійному зв’язку приєднується атом або група атомів

і утворюється насичена (така, що не містить кратних зв’язків) сполука.

І етилен, і ацетилен реагують із воднем при нагріванні в присутності

нікелевого каталізатора, при цьому утворюється насичений вуглеводень

етан:

C C

H

H

H

H

C C H H

H H C C

H

H H

H

H H

H H

H H

C C

H

H H

H

H H

+

t, Ni

+

t, Ni

За аналогічною схемою ненасичені вуглеводні приєднують молекули

галогенів (хлору або брому).

Наприклад:

C C

H

H

H

H

B r B r C C

H

H H

H

B r B r

+

Для цієї реакції каталізатор не потрібний. Вона відбувається навіть

у водному розчині брому. При пропущенні етилену або ацетилену крізь

бромну воду (розчин брому у воді) її жовте забарвлення зникає. Цю реакцію

використають для якісного виявлення ненасичених вуглеводнів.

fДемонстраціяf добуванняf етиленуf таf знебарвлення f розчинівf f f

калій f перманганатуf іf бромноїf води

Суміш етанолу, сульфатної кислоти, піску (для рівного кипіння) обе-режно нагрівають, попередньо закривши отвір газовідвідною трубкою.

Інший кінець газовідвідної трубки занурюють у розчин бромної води або

калій перманганату. Розчин знебарвлюється.

Розповідь f учителя f f

Крім галогенів і водню ненасичені вуглеводні можуть також приєдну-вати молекули їхніх сполук — галогеноводні. Приєднання відбувається так

само, як і в попередніх випадках:

C C

H

H

H

H

C C H H

H Cl C C

H

H H

H

Cl H

H Cl

H Cl

C C

H

H H

Cl

Cl H

+

+

Важливе промислове значення має реакція етилену з водою, в резуль-таті якої утворюється етиловий спирт. Каталізатором цієї реакції служать

кислоти:

C C

H

H

H

H

H O H C C

H

H H

H

O H H

+

H

SO

Ненасичені вуглеводні легко окиснюються сильними окисниками: вони

знебарвлюють водний розчин калій перманганату — це ще одна якісна

реакція.

Спільна з алканами властивість ненасичених вуглеводнів — реакція

горіння, в надлишку кисню вони згоряють, утворюючи вуглекислий газ

і воду. Реакцію горіння ацетилену застосовують у спеціальних ацетиленових

пальниках. Полум’я таких пальників має дуже високу температуру, понад

2000 °С, що дозволяє використовувати їх не тільки для зварювання металів,

а й для їх розрізання (рівняння учні записують самостійно).

2. Добування етилену та ацетилену

Розповідь f учителя f f

Етилен і етиленові вуглеводні утворюються при відщепленні водню від

насичених вуглеводнів, що входять до складу природного газу та нафти:

C C

H

H

H

H

H H C C

H

H H

H

H H

+

t, Pt

Для добування алкінів необхідно від алкану відщепити дві молекули

водню:

CH CH H

26 22 2

t °, Pt

 →   +.

У лабораторії етилен добувають нагріванням етилового спирту CH OH

з концентрованою сульфатною кислотою:

C H

C H

C H

C H

O H H

+

H

SO

H

O

Основний промисловий спосіб добування ацетилену — нагрівання мета-ну до 1500 °С (піроліз метану):

234222 CH CH H

t °

 →  +.

У невеликих кількостях ацетилен можна добувати, додаючи по краплях

воду до кальцій карбіду:

CaCHOCaOHCH

22 2

22 2 +→ ()+↑.

Демонстраціяf добуванняf йf горіння f ацетилену f f

У пробірку до шматочка кальцій карбіду додають воду. Отвір пробірки

закривають газовідвідною трубкою. Газ, що виходить, обережно підпалю-ють. Слід звернути увагу учнів на характер полум’я.

IV. Узагальнення та закріплення знань

Бесіда f f

1. Реакції якого типу характерні для ненасичених вуглеводнів?

2. Назвіть спільні та відмінні ознаки в хімічних властивостях алкенів

і алкінів.

3. В чому істотно відрізняються хімічні властивості ненасичених вугле -воднів від насичених?

4. Які реакції є спільними для насичених і ненасичених вуглеводнів?

5. Яким чином можна відрізнити метан, етилен й ацетилен?

6. Яким чином можна відрізнити метан від суміші етану з етиленом?

Виконанняf завдань f f

1. Напишіть, використовуючи молекулярні формули, рівняння реакцій

взаємодії етилену й ацетилену: а) з воднем; б) бромоводнем; в) хло -ром.

*

. Напишіть рівняння реакцій взаємодії пропену з воднем, хлором,

хлороводнем.

3. Обчисліть об’єм водню, з яким взаємодіє: а) етилен масою 7 г; б) аце -тилен об’ємом 5, 6 л.

*

. Термохімічне рівняння реакції горіння ацетилену має вигляд:

2542 2520

22 222

CH OCOHO += ++ кДж. Яка кількість теплоти виді-ляється при згорянні ацетилену об’ємом 1 л (за н. у.)?

5. Обчисліть об’єм етилену, що можна добути з етилового спирту масою

11, 5 г. Який об’єм бромної води, в якій масова частка брому стано -вить 2 %, можна знебарвити цією кількістю газу?

V. Домашнє завдання

1. Виконати завдання за підручником.

2. Підготувати повідомлення про поширення та застосування етилену

й ацетилену.

VI. Підбиття підсумків уроку

 

Кам’яне вугілля, продукти його переробки

Мета уроку: повторити теорії походження кам’яного вугілля, з’ясувати роль кам’яного вугілля як джерела різних хімічних речовин; ознайомитися з основними принципами процесу коксування кам’яного вугілля; показати розмаїтість використання продуктів коксування. Очікувані результати: учні повинні пояснювати походження кам’яного вугілля, учні повинні наводити приклади застосування кам’яного вугілля й продуктів його переробки. Обладнання: зразки продуктів коксування вугілля й різних видів палива. Тип уроку: урок вивчення й первинного закріплення нових знань. n 1. Організаційний етап 1.1. Привітання. 1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком _________, кількість присутніх на уроці ___________, відсутніх ___________. 1.3. Перевірка готовності учнів до уроку. 1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку. n 2. Етап перевірки домашнього завдання 2.1. Письмові завдання (за підручником) перевіряються біля дошки. 2.2. Повідомлення учнів про використання продуктів переробки нафти. 2.3. Фронтальне опитування. 1. Які види вторинної перегонки нафти вам відомі? 2. Чим бензин первинної перегонки відрізняється від крекінг-бензину? Бензин термічного крекінгу від бензину каталітичного крекінгу? 3. Запропонуйте спосіб, яким легко визначити, бензин первинної перегонки чи крекінг-бензин вам запропонували на автозаправці. 4. Що таке риформінг і навіщо його застосовують? 5. Який бензин ви хотіли б для свого автомобіля? Чому? 6. Що таке «октанове число»?   n 3. Етап підготовки учнів до активного й усвідомленого засвоєння нового матеріалу 3.1. Повідомлення теми нового матеріалу. 3.2. Формулювання разом з учнями в процесі бесіди мети і задач вивчення нового матеріалу. 3.3. Показ важливості переробки кам’яного вугілля та його значення як джерела одержання різноманітних органічних речовин. Слово вчителя Вугілля дешевше за нафту, воно більш рівномірно розподілено в земній корі. Його природні запаси набагато перевершують запаси нафти й, за прогнозами вчених, не будуть вичерпані ще протягом століття. n 4. Актуалізація опорних знань Бесіда 1. Що ви знаєте про вугілля? 2. Назвіть родовища вугілля в Україні. n 5. Етап засвоєння нових знань План пояснення нового матеріалу (лекція, під час якої учні складають схему переробки кам’яного вугілля) 1. Походження вугілля. 2. Види вугілля, його запаси на території України. 3. Переробка вугілля. 4. Продукти переробки і їх застосування. На замітку Учні можуть самостійно працювати з текстом підручника і заповнювати схему. n 6. Узагальнення й закріплення знань 6.1. Лабораторний дослід № 3. Ознайомлення зі зразками продуктів коксування вугілля й різних видів палива. 6.2. Письмова робота (контроль засвоєння нового матеріалу). Самостійна робота за варіантами: I. Яка існує теорія походження вугілля? Під час якого геологічного періоду утворилися основні запаси вугілля? Чому він так називається? II. Які основні методи переробки вугілля вам відомі? III. Які продукти утворюються під час коксування вугілля? Де вони використовуються? IV. Які продукти утворюються під час газифікації вугілля? Де вони використовуються? n 7. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання 7.1. Завдання для всього класу. Підручник _ _____________________________________________ Робочий зошит ___________________________________________ Збірник завдань __________________________________________ 7.2. Індивідуальне завдання. Підготувати невеликі повідомлення про продукти переробки вугілля і їх використання.

 

Розвиток інтелектуальних здібностей (7 клас)

Розробка урок з предмету " Основи здоров'я" для викладання в 7 класі.

Мета: Сформувати в учнів поняття про інтелектуальні здібності та їх розвиток.
Ознайомити з правилами ефективного запам’ятовування, стилями сприйняття.
Розвивати уміння вчитися, приймати виважені рішення. Сприяти розвитку уваги, пам'яті, мислення. Виховувати почуття допомоги, колективізму, поваги один до одного.

Обладнання: вислови В. Гюго, А. Ейнштейна, Сократа, Зіммера, правила розвитку пам'яті, правила роботи групи, роздатковий матеріал, посібник " Основи здоров'я" О.В. Талліна, посібник школи Ейдетики.

Тип уроку: тренінг.

1. НАЛАШТОВУЄМОСЯ НА УРОК

Кожного ранку, відкриваючи двері свого будинку, ви стоїте на порозі: по один бік – світ внутрішній: ваш дім, сім'я, дитинство. По інший бік – світ зовнішній, великий і незвичайний, а ім’я йому – природа. Спілкуючись з природою ми відчуваємо радість життя, а це і є наше здоров’я. Я рада вітати вас на нашому тренінгу з основ здоров’я. А зараз візьмемося за руки, відчуємо позитивну енергію, яка наповнює наше тіло. Посміхнемося сусіду зліва, посміхнемося сусіду з права. Готові до нових досягнень? Почали!






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.