Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Оргмомент. 3 страница






Тестове завдання 4
Музична основа, за думкою Вілла-Лобоса, що об'єднує всі народи
Творчість Бразилії
Творчість Баха
Творчість Південної Америки
Творчість Європи

Підсумки уроку
Вілла-Лобос умів мріяти та здійснювати свої мрії. Можливо тому його музика говорить з нами так пристрасно, а головне – щиро. А в Арії з «Бразильської Бахіани» звучить щось найголовніше, саме те, чого так прагне наша душа. Здійснюйте свої мрії, знаходьте свої фарби!

 

 

Грає море зелене, тихий день догора,

Дорогими для мене стали схили Дніпра. —

Де колишуться віти закоханих мрій,

Як тебе не любити, Києве мій.

 

В очі вдивляються канни, серце в них переллю,

Хай розкажуть коханій, як я вірно люблю.

Буду мріяти й жити на крилах надій,

Як тебе не любити, Києве мій.

 

Спить натомлене місто, мирним, лагідним сном,

Ген, вогні, як намисто, розлились над Дніпром.

Вечорів оксамити, мов щастя прибій,

Як тебе не любити, Києве мій.

 

Тема № 1 Відлуння епох у музичному мистецтві

Урок8. Відлуння та поєднання…
Мета: ознайомлення з поняттями полі стилістики та стилізації, колажем, алюзією,

ознайомлення з творчістю А.Шнітке;

- навчити аналізувати музичний твір на предмет виявлення стилістичних особливостей;

- Удосконалення в учнів співацьких навиків. Розвиток логічного викладу власної точки зору, оволодіння виразовими засобами мови, почуттів.

- Виховання відчуття національної самосвідомості, підвищення зацікавленості в пізнанні української національної традиції, любові, шанування української народної та професійної музики.

- формування музичної культури учнів;

- формування емоційної, виразної співецької манери виконання;

Тип уроку: поглиблення і узагальнення теми

Методи, використані на уроці: словесний, наочно-слуховий, аналізу і порівняння, стимулювання, узагальнення і повторення

Обладнання: підручник, портрети композиторів, відео фрагменти, роздатковий матеріал, ППЗ «Музичне мистецтво 8 клас», комп’ютер, музичний центр, фонотека

Музичний матеріал для сприймання: Альфред Шнітке – Сюїта в старовинному стилі -Пантоміма

ХІД УРОКУ

1.Оргмомент. Актуалізація опорних знань.

Мозковий штурм.

Назвіть найулюбленіший жанр інструментальної музики Йогана Штрауса. - Вальс

Як і досі називають Й.Штрауса? – король вальсів

Назвіть відомі вам художні стилі, притаманні різним епохам, які знайшли відображення у музиці? Бароко, класицизм, романтизм, реалізм

Назвіть характерні (стильові) риси стилю бароко – пишність, декоративність, монументальність

Назвіть стильові риси класицизму – досконалість, довершеність, зразковість

Назвіть стильові риси Романтизму – вираження внутрішнього світу людини, світу мрій

Назвіть стильові риси Реалізму – правдиве відображення реальності

Вступ
Я пропоную прислухатися до відлуння епох. Відлуння епохи можна відчути, слухаючи твори композиторів минулого. Стилістичні смаки композиторів ХХ століття об’єднують авангардизм та традицію, академічну музику та популярну.
Оголошення нової теми.
Використання перцептивних методів організації НВП (аудіовізуальний метод) -використання педагогічного програмового засобу «Музичне мистецтво 8 клас»

Відомості про полістилістику, стилізацію
Поєднання різних художніх стилів в одному творі називається полістилістикою. Елементи полістилістики здавна існували в європейській музиці.
Полістилістика – це навмисне сполучення в одному творі різнорідних стилістичних елементів. Основною формою полістилістики є цитування - несподіване введення фрагментів з чужих творів, що різко контрастують за стилем з авторською манерою написання. Наприклад, (цитата из “Валькирии” Р. Вагнера в финале 15-й симфонии Д. Д. Шостаковича, пьеса “Сладкая греза” из “Детского альбома” П. И. Чайковского во 2-й симфонии А. Пярта и др.).

Ще однією формою полістилістики є колаж. Колаж в музиці – це механічне поєднання різнорідних елементів, що викликає враження парадоксальної несумісності музики. Також формою полістилістики є алюзія. Алюзія — використання в музичному творі знаменитої мелодії, що натякає на який-небудь загальновідомий мистецький або побутовий факт. (Штокхаузен, Лучано Берио). У полістилістиці все таке різнорідне, суперечливе. Якщо чужий тематичний матеріал органічно звучить в авторському тексті, то у такому випадку різнорідних стилістичних явищ не виникає. Тому до полістилістики не можна відносити численні варіації на запозичену тему, а також цитування народних мелодій. А що буде, якщо взяти старовинний чи народний твір і переробити його у сучасному стилі? Музичний твір збагатиться сучасними елементами, а стародавні часи з їх мовою, смаками стануть нам ближчими та зрозумілими.
Стилізація - це імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо.

Слухання музики. А. Шнітке. «Сюїта в старовинному стилі» (фрагменти).

Творче завдання
У 1972 році на замовлення скрипаля Марка Лубовського російський композитор Альфред Шнітке написав твір під назвою «Сюїта в старовинному стилі». В її основі - кіномузика композитора. Сюїта складається з наступних частин: «Пастораль», «Балет», «Менует», «Фуга» та «Пантоміма».
Створюючи музику, Шнітке намагався поєднати стилістичні елементи минулого та атмосферу галантного XVIII століття: камерне звучання інструментів, витончені мелодії, сповнені піднесеного благородства, стрункість гармонії і форми, елементи поліфонії.
Пропоную послухати фрагмент «Сюїти в старовинному стилі» - «Пантоміма».

І спробувати відчути поєднання минулого і сучасного.

Використання інтерактивних методів організації НВП (елемент тренінгу з рефлексією)

Метод «Навчаючи-учуся» -

Учням роздаються стикери з написаними трьома парами понять: день-ніч; жовтий-синій; лівий-правий; весна-зима тощо. Діти об’єднуються у пари, хто швидше. Кожна пара опрацьовує питання за 3 хвилини і дають відповіді. Інші пари доповнюють відповіді.
1 пара: Які стилістичні особливості музики бароко ви упізнали в музиці А.Шнітке?
2 пара: За якими ознаками можна стверджувати, що «Сюїта в старовинному стилі» — твір сучасного композитора?
3 пара: До якої форми композиторського письма можна віднести «Сюїту в старовинному стилі»: стилізації чи полістилістики? Поясніть свою думку.


Вчитель: «Сюїта в старовинному стилі» є відвертою стилізацією, у якій композитор, за його словами, «вдягнув маску Баха». Друзі, запропонуйте своє «бачення» фрагментів «Сюїти в старовинному стилі». В рамках домашнього завдання спробуйте створити хореографічну композицію під музику «Менуету», в якій були б поєднані елементи класичної та сучасної хореографії.

Розповідь про А.Шнітке
Альфред Шнітке — один із славетних російських композиторів XX століття, якого ще за життя називали генієм. Він мав незвичний дар чути світ у безлічі вимірів, у перетині часів і просторів. Феноменально органічно Шнітке робив повороти від авангардизму до попередньої традиції, від високого академічного стилю до доступного популярного. Головне, про що говорить музикою Альфред Шнітке - це сенс буття, моральність змісту мистецтва і творчості, добро і зло… Альфред Шнітке народився і виріс у німецько-єврейській родині. Музичні здібності хлопчика були помітними вже змалечку, проте своєчасно навчати його музики не було можливості через воєнні події 40-х років. Лише в десять років у Альфреда з'явився його перший інструмент — акордеон, на якому він навчився грати самотужки. Відчуваючи потребу в музично-теоретичних знаннях та виконавських навичках, Альфред сам знайшов для себе вчительку, яка мешкала в їхньому будинку. Величезне враження на майбутнього композитора справляло відвідування концертів та оперних вистав. У 14 років Альфред почав професійно навчатися музики на диригентсько-хоровому відділенні музичного училища. Під час навчання батьки придбали для Альфреда перший в його житті рояль. По закінченні училища Шнітке вступив на теоретико-композиторський факультет Московської консерваторії. Вже там його педагог Євген Голубєв, передбачаючи геніальність Шнітке, зазначив: «...Історія не знає видатних композиторів, які мають вузький суспільний та загальнокультурний кругозір, і тому людина з обмеженим кругозором ніколи не стане видатним композитором».
Використання перцептивних методів організації НВП (практичний метод) –

Розспівування. - Відтворимо першу ноту пісні закритим ротиком, складами мі, ме, ма, мо, му.
Робота над піснею «Києве мій»
Є міста, в яких відчуваєш відлуння далеких епох і поєднання різноманітних стилів сучасності. З віршами Дмитра Луценка та музикою Ігоря Шамо лине до нас любов до мальовничого, старовинного і вічно юного Києва. «Як тебе не любити, Києве мій...». Повторимо перший куплет та приспів. Розучимо другий та третій куплети.

Караоке. «Києве мій»
Києве мій І.Шамо

 


Грає море зелене, тихий день догора,
Дорогими для мене стали схили Дніпра,
Де колишуться віти закоханих мрій...
Як тебе не любити, Києве мій!

Вечорів оксамити, мов щастя прибій...
Як тебе не любити, Києве мій!

В очі дивляться канни, серце в них переллю,
Хай розкажуть коханій, як я вірно люблю.
Буду мріяти й жити на крилах надій...
Як тебе не любити, Києве мій!

Спить натомлене місто мирним, лагідним сном,
Ген вогні, як намисто, розцвіли над Дніпром,
Вечорів оксамити, мов щастя прибій...
Як тебе не любити, Києве мій!

Вечорів оксамити, мов щастя прибій...
Як тебе не любити, Києве мій!


Рефлексія. Роз даткові картки
Тестове завдання 1
Позначте правильні твердження
Полістилістика – навмисне сполучення в одному творі різнорідних стилістичних елементів
Полістилістика – імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо
Полістилістика – поєднання художніх стилів, характерних для будь-якого композитора

Тестове завдання 2
Закінчіть речення: «Імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо називається…»
Стилізацією
Колажем
Цитатою
Алюзією

Тестове завдання 3
Твори, що входять до «Сюїти в старовинному стилі» Альфреда Шнітке
«Пастораль»
«Балет»
«Менует»
«Фуга»
«Пантоміма»
«Арія»
«Танго»

Тестове завдання 4
Тематика творчості Альфреда Шнітке
глобальні проблеми буття
моральність змісту мистецтва і творчості
історія народу
сучасне життя молоді
Домашнє завдання. Читати підручник стор.__________, створити хореографічну композицію під музику «Менуету», в якій були б поєднані елементи класичної та сучасної хореографії.

Підсумки уроку
Відлуння епох найкраще відчувається у творчості Альфреда Шнітке. Саме він, перебуваючи в обмежених рамках сучасності, мислив століттями і тисячоліттями…
Оцінювання коментоване

 

 

Урок9. «Джем сейшнз»
Мета: ознайомлення з поняттями джаз, джейм-сейшн, імпровізація, спірічуелс, блюз, регтайм,

ознайомлення з творчістю Луї Армстронга

- Розвиток у учнів співацьких навиків. Робота з учнями над самостійним розумінням та аналізом музичних творів, логікою викладу власної точки зору.

- Виховання зацікавленості в пізнанні світової музичної культури.

- формування музичної культури учнів;

- формування емоційної, виразної співацької манери виконання;

- виховання почуття шанування професійної сучасної музики.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: ППЗ «Музичне мистецтво 8 клас», комп’ютер, музичний центр, фонотека

Музичний матеріал для сприймання:

ХІД УРОКУ

1.Оргмомент. Актуалізація набутих знань.

Дайте визначення терміну «полістилістика», «стилізація», «алюзія», «колаж»

Полістилістика – це навмисне сполучення в одному творі різнорідних стилістичних елементів.

Стилізація - це імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо

Колаж в музиці – це механічне поєднання різнорідних елементів, що викликає враження парадоксальної несумісності музики.

Алюзія — використання в музичному творі знаменитої мелодії, що натякає на який-небудь загальновідомий мистецький або побутовий факт

2. Повідомлення мети та завдань уроку. Пояснення та засвоєння матеріалу.

Вступ
На початку XXI століття джаз важко назвати «новою» музикою! Але джаз і надалі розвивається. Окрім того він проник в інші музичні сфери - симфонічну, камерну, рок-музику, поп-музику. Пропоную сьогодні влаштувати джазову вечірку. Краще «джем сейшнз». Так називались в Чикаго зібрання любителів джазу.
Відомості про спіричуелс. Слухання. Спіричуелса «Іди, Мойсею!»
Спіричуелс – це духовна пісня-гімн афроамериканців. Вона народилась під час церковної служби. Соліст, імпровізуючи біблійний текст, звертався до Бога та віруючих. Хор відповідав, долучаючи до співу плескання у долоні, притопування в такт ногами, гру на тамбурині. Таким чином до нескладних мелодій і гармоній релігійних гімнів білих американців, чорношкірі співаки стали вводити до хорового співу імпровізаційні елементи у формі запитань та відповідей. Прослухаємо спіричуелс «Іди, Мойсею!» Спробуємо підспівувати, або долучитись до виконання плесканням у долоні.
Хто виконував спіричуелс?
Які інструменти супроводжували спів?

3. Формування навичок і вмінь. Творче завдання
Кожен музикант, який відвідував «джем сейшнз», вмів імпровізувати, демонструючи всю свою творчу фантазію й винахідливість. Панувала на такому зібранні імпровізація. Її ще називають «царицею джазу».
Імпровізацією називають створення музики на момент її виконання. Пропоную зімпровізувати ритм за допомогою так званих «звучних жестів». Для імпровізації потрібна джазова тема, пропоную тему-фразу з найпопулярнішого спіричуелса «Іди, Мойсею!». Для початку заспіваймо її. Тепер пропоную розділитися на кілька груп: одна буде декілька разів виконувати вокальну тему, а інші групи – імпровізувати. Тобто може бути група клацання, плескання і т.д. Для того, щоб кожну групу було добре чути, вступайте по черзі, на кожне нове проведення вокальної теми. Спробуйте поімпровізувати!

Розповідь про Луї Армстронга
Спіричуелс «Іди, Мойсею!» прозвучав у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору. Ви мали змогу переконатися в красі й самобутності голосу Луї Армстронга, у силі й хвилюючій чистоті звучання його труби. Луї Армстронг зростав у Сторивіллі - найбіднішому районі Нового Орлеана (США), серед злиднів, страждань і расового пригнічення. Він не отримав якісної освіти. Єдиною радістю в житті Луї була музика, що постійно звучала навколо, - тільки вона сповнювала душу радощами та щастям. Першими інструментами, на яких почав грати музикант, були ударні. Пройшовши цю «школу ритму», він почав грати на духових і, зрештою, став неперевершеним виконавцем на кларнеті й трубі. Справедливим і влучним є вислів «епоха джазу - епоха Луї Армстронга». Цей джазовий музикант виконував усе, чим був славний джаз: старі блюзи, спіричуелси, музику з мюзиклів та кінострічок, популярні пісні американських і європейських композиторів. Луї Армстронг перетворив джаз із колективної музики в мистецтво солюючої гри - саме з нього почалась ера солістів-віртуозів. Він мав оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних музичних інструментів. У його особі джаз здобув не тільки неповторного співака, а також єдиний, що народжується раз на століття, дволикий «інструмент джазу», де труба і голос невіддільні.

Відомості про блюз. Перегляд відео
Жанр спіричуелс був провісником нової музики - джазу. Але головними його витоками стали блюзи. Якщо через духовну музику спіричуелсів афроамериканці зверталась до Бога, то через блюз вони звертались до людини… Спіричуелс просив «Вислухай мене, Господи!» А блюз молив «Залиште мене у спокої, панове!». Таким чином джаз поєднав у собі піднесене, духовне і звичайне, буденне… Пісні в жанрі спіричуелс були колективною духовною «фортецею» чорношкірих і виконувались хором. А вже блюзи перетворилися на їх «особистий притулок», тому соло виконувалось у супроводі гітари або банджо. Блюзи були своєрідними піснями-сповідями, сповненими печалі, смутку, журби. В них було відображено життя знедоленого народу - тяжка неволя й непосильна праця, втрачена людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає. Отже, блюз є світською ліричною піснею афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту. Блюзові ритми та мелодичні ходи стали музичною мовою джазу. Зверніть на них увагу, слухаючи блюз «Джорджія в моїх думках» («Georgia On My Mind») (сл. С. Горрелла, муз. Х. Кармайкла у виконанні Рея Чарльза).
Які ритмічні особливості блюзу ви помітили?
Які мелодичні особливості блюзу ви помітили?
Що вирізняє блюзову манеру виконання?

Відомості про регтайм. Слухання. С. Джоплін. Регтайм.
Наприкінці ХІХ століття виникає ще один музичний жанр, без якого джаз не існував би. Його винайшли чорношкірі віртуози-піаністи. Це була музика експресивна, захоплююча, неповторна… Густав Культ так описує свої відчуття: «Раптом я помітив, що ноги мої живуть окремим життям, вони смикались, немов від електричного розряду, демонструючи бажання підняти мене з місця і ринути в танок». У ній поєдналося усе, що було раніше: спіричуелс, пісні білих, військові марші… Але головне, що було в цій музиці – свіжий, наполегливий, синкопований ритм. Цю музику назвали регтайм, тобто рваний ритм. Спробуємо втримати власні ноги, коли вони почнуть жити власним життям під музику рейгтайму.

Розповідь про джаз
Мистецтво джазу - одне з найяскравіших культурних явищ XX століття. Цю епоху навіть називають «століттям джазу». Джерелами джазу були імпровізаційні форми афро-американської народної музики - спіричуелс, блюз, регтайм, а також танцювально-побутова музика білих переселенців. Для джазу характерні імпровізаційність, синкопований ритм, використання різноманітних тембрових барв, підвищена емоційність, особливий с лад виконавців та інструментів.
Історія джазу розпочинається в Африці і пов'язана з трагічною історією рабства. Впродовж понад трьох століть у Новий Світ (Америку) завозили рабів - представників різноманітних африканських племен, які розмовляли різними мовами і мали різні звичаї, культуру та музику. Однак, їхня музика мала загальну спільну основу - ритм, характерний тим, що в ньому накладаються один на одного два чи більше ритмічних рисунки. Чорношкірі раби, які потрапляли до Америки, не мали при собі нічого, крім одягу. Проте, інколи їм дозволяли брати з собою музичні інструменти: дехто з работоргівців вважав, що музика може підтримати життєві сили рабів і таким чином вони довше зможуть приносити користь своїм господарям. І насправді, пісні допомагали знедоленим витримувати тяжку, виснажливу роботу, підтримували в них потяг до життя. Частіше це були так звані трудові пісні, в яких раби висловлювали своє ставлення до життєвих труднощів, до господарів, свої релігійні переконання. «Музикою плантацій» називали джаз у XIX столітті музиканти, які не визнавали його як серйозне явище в музичній культурі. Народившись в Америці, джаз «проріс» із її національного та суспільного середовища: там були його витоки та першооснова. Прийшовши в Європу, джаз, ніби паросток-живець, був прищеплений до стовбура вікових музичних традицій, поступово розвиваючись та пристосовуючись до смаків і потреб європейської публіки. За своїм складом і характером джаз не може бути зіставлений з жодним із жанрів класичної музики. Проте, лише упродовж десятиліть джаз став міжнародним явищем, без якого не можна уявити музичну культуру XX століття.

Демонстрація та розучування пісні «Yesterday» («Вчора»)
Послухаємо і з’ясуємо, чи можна назвати цей твір джазовою музикою?
Чим відрізняється прослухана музика від джазової?
Якому стилю музики належить пісня?

Тестове завдання 1
Що вважається царицею джазу?
Імпровізація
Труба
Солістка
Мелодія

Тестове завдання 2
Що відрізняє блюз від спіричуелса?
Зміст
Кількість виконавців
Супровід
Інструментовка

Тестове завдання 3
Визначте з перерахованих співаків найбільш яскравих представників джазу
Фредді Меркюрі
Пол Маккартні
Елвіс Преслі
Луї Армстронг
Елла Фіцджеральд

Тестове завдання 4
Основними витоками джазу є
Спіричуелс
Блюз
Регтайм
Рок-н-рол
Кантрі

Тестове завдання 5
Який жанр джазової музики став основою багатьох музичних стилів і напрямів, зокрема поп- і рок-музики?
Блюз
Спіричуелс
Регтайм
Госпел

Підсумки уроку
Друзі, переносьте правила джазу у життя: імпровізуйте і прислухайтесь до колег. І все у вас вийде!

 

 

Урок10. Легенди світової рок-музики
Мета: ознайомлення з поняттями рок, ритм-енд-блюз, біг-біт, кантрі-енд-вестерн

ознайомлення з творчістю Элвіса Преслі, Beatles, Led Zepelin, Queen

- Розвиток у учнів співацьких навиків. Робота з учнями над самостійним розумінням та аналізом музичних творів, логікою викладу власної точки зору.

- Виховання зацікавленості в пізнанні світової музичної культури.

- формування музичної культури учнів;

- формування емоційної, виразної співацької манери виконання;

- виховання почуття шанування професійної сучасної музики.

Тип уроку: вивчення нових знань

Обладнання: комп’ютер, музичний центр, фонотека, відеотека

Виконання: «Yesterday» («Вчора») Біттлз

Музичний матеріал для сприймання: «Лід Цепелін» / «Led Zepelin». «Чорний пес» («Black dog»)

Відео вікторина «Упізнай рок-кумирів» 2

«Квін» / «Queen». «Ми вас розворушимо» («We Will Rock You»)

Відео вікторина «Упізнай рок-кумирів» 3

Елвіс Преслі. «Все гаразд, мамо» («That's All Right Mama»)

Відео вікторина «Упізнай рок-кумирів» 4

«Бітлз» / «Beatles». «Допоможіть» («Help»)

ХІД УРОКУ

1.Оргмомент. Актуалізація набутих знань.

Дайте визначення терміну «джаз» (Стиль, напрям у музичному мистецтві 20 ст., основою якого є афро-американські народні пісні, імпровізація, синкопований ритм, яскраво виражена танцювальність)

Назвіть зірок джазу, які вам відомі (Луї Армстронг, Скотт Джоплін, Рей Чарльз)

Вступ
Рок – це не просто мода. Рок – це більше, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Рок-музика є стилем сучасного життя. І вона має свою захоплюючу історію.
Відомості про рок-музику
Рок-музика виникла у Великобританії та США на початку 50-х років XX століття, коли проблема «молодь і музика» загострилась, як ніколи. Жодна історична епоха не знала настільки войовничого протиставлення музики всьому іншому музичному світові. Більше того – рок виражав протест проти всього суспільства взагалі з його мистецтвом, традиціями та правилами. А пісня, що стала музичним символом рок-музикантів, має назву «Стань осторонь, Бетховене!». Її написав один з перших американських рокерів Чак Беррі. Якщо рок-музика втілює у собі і протести, і усілякі невдоволення, то вона мусить суттєво відрізнятись від класичної. Не зважаючи на те, що рок заперечував попереднє мистецтво, у рок-музиці злилися елементи різних напрямів популярної музики: ритм-енд-блюз, біг-біт, кантрі-енд-вестерн тощо. Ці елементи, об’єднавшись, породили цілковито нове звучання на основі значно підкресленого ритму, бурхливої енергетики виконання. Головним роковим інструментом стала електрогітара. Експресивна й агресивна, в рок-музиці вона стала візитною карткою. Рокери проголосили: «Електрогітари та гучність — ось наша зброя». Важливе значення у рок-музиці надається сольному та ансамблевому співу, тобто відкрито емоційному звучанню людського голосу. Причому виконавці суміщають функції інструменталістів та вокалістів. Рок-музика має багато різноманітних течій, форм та різновидів. Серед них базовими є рок-н-ролл та хард-рок.
Рок-н-рол — це танець, що виник на початку 50-х років XX століття у США. Він характерний простою мелодією з блюзовими інтонаціями в супроводі важкого та одноманітного акцентованого ритму. Як правило, серед виконавців рок-н-ролу є соло-співак, соло-електрогітара та саксофон.
Хард-рок - напрям у рок-музиці, що відзначається жорстким і потужним характером звучання за рахунок різноманітних звукових ефектів, провідної ролі електрогітар та агресивного стилю вокалу. Типовим для хард-року є протиставлення високого пронизливого регістру вокалу та низького волаючого регістру супроводу.

Вікторина «Легенди світової рок-музики»
Рок-музику можна вважати нашою сучасницею, адже вона народилась порівняно недавно і продовжує свою переможну ходу в молодіжному середовищі. Багато музики та інформації про неї є доступними завдяки індустрії розваг, шоу-бізнесу. Тому пропонуємо пригадати загальновизнаних рок-кумирів і відкрити їх портрети.
Завдання 1. (Елвіс Преслі)
Уся історія життя цього талановитого юнака схожа на яскраву голлівудську кінострічку. У 18 років він працював водієм вантажівки, співав у церкві та навчався на електрика, хоча мріяв стати поліцейським. У студії звукозапису «Сан-рекордз» він з’явився з метою записати пісню-поздоровлення для мами. Власника студії вразив незвичайний спів білошкірого хлопця: він нагадував афроамериканську манеру виконання. А пісня, яку він записав, одразу стала дуже популярною. Його оригінальний спів, сповнений неповторного американського колориту, помножений на вибуховий темперамент — ось що він вніс в рок-н-рол і став його королем. Його кращі пісні нагадують справжні перлини, які не змогли «розчинити» ані бездушна машина культурної індустрії, ані невмолимі закони шоу-бізнесу. Упродовж своєї співацької кар'єри рок-кумир тричі отримував престижну американську премію Греммі, а також був володарем понад 50-ти золотих дисків. За своє коротке, але яскраве життя цей співак став найбагатшою й найвідомішою людиною в світі, втіленням «великої американської мрії». Проте чудова голлівудська казка закінчилася трагічно. Співак помер у 42-річному віці від передозування наркотиками.
Завдання 2. («Beatles»)
З появою цієї четвірки розпочалась нова епоха музики. Саме вони задали манеру поведінки, стиль життя тодішній молоді, і навіть сфері політичного життя. Пісня «Дайте світові шанс», створена у 1969 році, стала своєрідним музичним плакатом протесту проти війни у В'єтнамі, яку проводили тоді США, та закликом до миру на землі. Назва їх гурту перекладається як «жуки», а в музиці використовується такий ритм, ніби його відбиває кувалда. Так гурт дуже дотепно виразив свою прихильність до біг-біту. Серед інших зразків рок-музики пісні ліверпульської четвірки вирізнялися найбільшим професіоналізмом та різноманітністю виражальних засобів. Музиканти гурту вперше використали англійські, шотландські балади, поєднуючи їх з інтонаціями ритм-енд-блюзу, а пізніше — з інтонаціями індійської пісенної культури. Найвищим творчим досягненням квартету був альбом «Клуб самотніх сердець сержанта Пеппера», в якому використано форму пісенної сюїти і звучання струнного оркестру. Зміст їх пісень — від лірики до протесту проти насильства - має філософську спрямованість, вони актуальні й донині, бо торкаються найтонших струн людської душі.
Завдання 3. («Led Zepelin»).
Ця британська рок-група була заснована у 1968 році і визнана, як новаторська та впливова у сучасній історії. Музиканти цієї групи – автори першого хард-рокового альбому. Створивши власне звучання – тяжкий гітарний драйв, експресивна ритм-секція і пронизливий вокал, - група стала однією з перших хеві-метал-груп. Її барабани звучали як вулканічні виверження, вокал вібрував так, немов би звучав з висоти самого Олімпу. Витончені басові партії лунали з нечуваною чистотою. Але при цьому група вміло інтерпретувала фолк- і блюз-класику, збагачуючи свій стиль елементами інших музичних жанрів (рокабілі, регі, соул, фанк, кантрі), а також міфології і містицизму. Вони є однією з найбільш успішних груп у рок-музиці – лише у США було продано 112 млн. дисків з їх альбомами. У 1995 році музиканти були введені в Зал слави рок-н-ролу, а в 2005 році одержали Греммі за видатний внесок у музичний розвиток.
Завдання 4. (Queen)
Зібрались якось разом художник-графік, фізик, біолог та інженер-електрик для рок-музикування... і понад двадцять років залишалися на вершині світової популярності. Перший альбом гурту вийшов у 1973 році, а останній — в 1991-му. Її музикантів називали королями та магістрами рок-музики. У створенні музики вони охопили різні стилі і напрями рок- і поп-музики — від хард-року до диско, а також сміливо виходили за межі рок-музики, використовуючи елементи опери, танцю і театралізованої вистави. Одну з найвідоміших пісень — «Barcelona» («Барселона») було виконано разом із знаменитою іспанською оперною співачкою Монсеррат Кабальє. У 1980 році гурт першим використав звучання синтезатора, а також був першим, хто почав записувати відео-кліпи. Створені у 80-х роках минулого століття, ці кліпи й сьогодні не мають аналогів у світі і вражають своєю красою, інтелектуальністю, образністю, режисурою та силою сценічних прийомів. Одним із найкращих серед відео-кліпів є пісня «The Show Must Go On» Брайана Мея. Лідером гурту був Фредді Меркюрі, найталановитіший і єдиний незамінний його учасник, після смерті якого гурт розпався. Однаково блискуче Меркюрі виконував і оперні партії, і рок-н-рол. Упродовж недовгого життя Фредді Меркюрі виявив неперевершений талант співака і рок-музиканта, композитора і поета, піаніста і танцівника, художника, дизайнера та кліпмейкера.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.