Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Чтец: И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. Хор: Ио́сифе, рцы нам:/ ка́ко, Ю́же от святы́х прия́л еси́,/ Де́ву непра́здну приво́диши в Вифлее́м?/ Аз






Тропа́ рь, глас 3:

Хор: И о́ сифе, рцы нам: / ка́ ко, Ю́ же от святы́ х прия́ л еси́, / Де́ ву непра́ здну приво́ диши в Вифлее́ м? / Аз, рече́, проро́ ки испыта́ х/ и, весть прие́ м от А́ нгела, уве́ рихся, / я́ ко Бо́ га роди́ т Мари́ я несказа́ нно; / Ему́ же на поклоне́ ние волсви́ от восто́ ков прии́ дут, / с да́ ры честны́ ми служа́ ще.// Воплоти́ выйся нас ра́ ди, Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

Чтец: Проки́ мен, глас четве́ ртый: О троча́ роди́ ся нам, Сын, и даде́ ся нам.

Хор: О троча́ роди́ ся нам, Сын, и даде́ ся нам.

 

Чтец: Е го́ же нача́ льство бысть на ра́ ме Его́.

Хор: О троча́ роди́ ся нам, Сын, и даде́ ся нам.

 

Чтец: О троча́ роди́ ся нам,

Хор: С ын, и даде́ ся нам.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: П роро́ чества Вару́ хова чте́ ние.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

Чтец: С ей Бог наш, и не приложи́ тся ин к Нему́. Изобре́ те всяк путь худо́ жества, и даде́ и Иа́ кову, о́ троку Своему́, и Изра́ илю, возлю́ бленному от Него́. Посе́ м же на земли́ яви́ ся и с челове́ ки поживе́. Сия́ кни́ га повеле́ ний Бо́ жиих, и зако́ н сый во ве́ ки; вси, держа́ щиися ея́, в живо́ т вни́ дут, оста́ вившии же ю, у́ мрут. Обрати́ ся, Иа́ кове, и ими́ ся ея́. Поиди́ к сия́ нию пря́ мо све́ та ея́. Не даждь ино́ му сла́ вы твоея́ и поле́ зных тебе́ язы́ ку чужде́ му. Блаже́ ни есмы́, Изра́ илю, я́ ко уго́ дная Бо́ гу нам разу́ мна суть.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость.

Чтец: К Гала́ том посла́ ния свята́ го апо́ стола Па́ вла чте́ ние.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

Чтец: Б ра́ тие, пре́ жде, прише́ ствия ве́ ры, под зако́ ном стрего́ ми бе́ хом, затворе́ ни в хотя́ щую ве́ ру откры́ тися. Те́ мже зако́ н пе́ стун нам бысть во Христа́, да от ве́ ры оправди́ мся. Прише́ дшей же ве́ ре, уже́ не под пе́ стуном есмы́. Вси бо вы сы́ нове Бо́ жии есте́ ве́ рою о Христе́ Иису́ се: ели́ цы бо во Христа́ крести́ стеся, во Христа́ облеко́ стеся. Несть иуде́ й, ни е́ ллин, несть раб, ни свобо́ дь, несть му́ жеский пол, ни же́ нский: вси бо вы еди́ но есте́ о Христе́ Иису́ се. А́ ще ли вы Христо́ вы: у́ бо Авраа́ мле се́ мя есте́ и по обетова́ нию насле́ дницы.

 

Иерей: Мир ти.

Чтец: И ду́ хови твоему́.

 

Диа́ кон: П рему́ дрость, про́ сти, услы́ шим Свята́ го Ева́ нгелия.

Иере́ й: Мир всем.

Хор: И ду́ хови твоему́.

 

Иерей: От Луки́ Свята́ го Ева́ нгелия чте́ ние.

Хор: С ла́ ва, Тебе́, Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

Диа́ кон: В о́ нмем.

Иерей: Во днех о́ нех изы́ де повеле́ ние от ке́ саря А́ вгуста написа́ ти всю вселе́ нную. Сие́ написа́ ние пе́ рвое бысть, владя́ щу Сири́ ею Кирини́ ю. И идя́ ху вси написа́ тися, ко́ ждо во свой град. Взы́ де же и Ио́ сиф от Галиле́ и из гра́ да Назаре́ та во Иуде́ ю, во град Дави́ дов, и́ же нарица́ ется Вифлее́ м, зане́ бы́ ти ему́ от до́ му и оте́ чества Дави́ дова, написа́ тися с Мари́ ею, обруче́ нною ему́ Жено́ ю, су́ щею непра́ здною. Бысть же, егда́ бы́ ша та́ мо, испо́ лнишася дни́ е роди́ ти Ей. И роди́ Сы́ на Своего́ пе́ рвенца, и пови́ т Его́, и положи́ Его́ в я́ слех, зане́ не бе им ме́ ста во оби́ тели. И па́ стырие бе́ ху в то́ йже стране́, бдя́ ще, и стрегу́ ще стра́ жу нощну́ ю о ста́ де свое́ м. И се А́ нгел Госпо́ день ста в них, и сла́ ва Госпо́ дня осия́ их, и убоя́ шася стра́ хом ве́ лиим. И рече́ им А́ нгел: не бо́ йтеся, се бо благовеству́ ю вам ра́ дость ве́ лию, я́ же бу́ дет всем лю́ дем, я́ ко роди́ ся вам днесь Спас, и́ же есть Христо́ с Госпо́ дь, во гра́ де Дави́ дове. И се вам зна́ мение: обря́ щете Младе́ нца пови́ та, лежа́ ща в я́ слех. И внеза́ пу бысть со А́ нгелом мно́ жество вой Небе́ сных, хва́ лящих Бо́ га и глаго́ лющих: сла́ ва в Вы́ шних Бо́ гу, и на земли́ мир, в челове́ цех благоволе́ ние. И бысть, я́ ко отыдо́ ша от них на Не́ бо А́ нгели, и челове́ цы па́ стырие ре́ ша друг ко дру́ гу: пре́ йдем до Вифлее́ ма и ви́ дим глаго́ л сей бы́ вший, его́ же Госпо́ дь сказа́ нам. И приидо́ ша, поспе́ шшеся, и обрето́ ша Мариа́ м же и Ио́ сифа и Младе́ нца, лежа́ ща во я́ слех. Ви́ девше же, сказа́ ша о глаго́ ле, глаго́ ланном им о Отроча́ ти Сем. И вси слы́ шавшии диви́ шася о глаго́ ланных от па́ стырей к ним. Мариа́ м же соблюда́ ше вся глаго́ лы сия́, слага́ ющи в се́ рдцы Свое́ м. И возврати́ шася па́ стырие, сла́ вяще и хва́ ляще Бо́ га о всех я́ же слы́ шаша и ви́ деша, я́ коже глаго́ лано бысть к ним.

Хор: С ла́ ва, Тебе́, Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

Чтец: Г оспо́ дь Бог благослове́ н, благослове́ н Госпо́ дь день дне, поспеши́ т нам Бог спасе́ ний на́ ших, Бог наш, Бог спаса́ ти.

 

Трисвято́ е. П ресвята́ я Тро́ ице... О́ тче наш...

 

Иерей: Я́ ко Твое́ есть Ца́ рство и си́ ла и сла́ ва Отца́ и Сы́ на и Свята́ го Ду́ ха, ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в.

Чтец: А ми́ нь.

 

Конда́ к Предпра́ зднства:

Д е́ ва днесь Преве́ чное Сло́ во в верте́ пе гряде́ т роди́ ти неизрече́ нно: лику́ й, вселе́ нная, услы́ шавши, просла́ ви со А́ нгелы и па́ стырьми хотя́ щаго яви́ тися Отроча́ Мла́ до, Преве́ чнаго Бо́ га.

 

Г о́ споди, поми́ луй. (40 раз)

 

И́ же на вся́ кое вре́ мя и на вся́ кий час, на Небеси́ и на земли́, покланя́ емый и сла́ вимый, Христе́ Бо́ же, Долготерпели́ ве, Многоми́ лостиве, Многоблагоутро́ бне, И́ же пра́ ведныя любя́ й и гре́ шныя ми́ луяй, И́ же вся зовы́ й ко спасе́ нию обеща́ ния ра́ ди бу́ дущих благ. Сам, Го́ споди, приими́ и на́ ша в час сей моли́ твы и испра́ ви живо́ т наш к за́ поведем Твои́ м, ду́ ши на́ ша освяти́, телеса́ очи́ сти, помышле́ ния испра́ ви, мы́ сли очи́ сти и изба́ ви нас от вся́ кия ско́ рби, зол и боле́ зней, огради́ нас святы́ ми Твои́ ми А́ нгелы, да ополче́ нием их соблюда́ еми и наставля́ еми, дости́ гнем в соедине́ ние ве́ ры и в ра́ зум непристу́ пныя Твоея́ сла́ вы, я́ ко благослове́ н еси́ во ве́ ки веко́ в, ами́ нь.

 

Г о́ споди, поми́ луй. (Три́ жды)






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.