Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.






Р ождество́ Твое́, Христе́ Бо́ же наш, / возсия́ ми́ рови свет ра́ зума, / в нем бо звезда́ м служа́ щии/ звездо́ ю уча́ хуся/ Тебе́ кла́ нятися, Со́ лнцу Пра́ вды, / и Тебе́ ве́ дети с высоты́ восто́ ка.// Го́ споди, сла́ ва Тебе́.

 

Кафи́ змы:

Хор: Г о́ споди, поми́ луй. (Трижды)

С ла́ ва Отцу́ и Сы́ ну и Свято́ му Ду́ ху.

 

Чтец: И ны́ не и при́ сно и во ве́ ки веко́ в. А ми́ нь.

 

Кафи́ зма деся́ тая:

Псало́ м 70:

Н а Тя, Го́ споди, упова́ х, да не постыжу́ ся в век. Пра́ вдою Твое́ ю изба́ ви мя и изми́ мя, приклони́ ко мне у́ хо Твое́ и спаси́ мя. Бу́ ди ми в Бо́ га Защи́ тителя и в ме́ сто кре́ пко спасти́ мя, я́ ко утверже́ ние мое́ и прибе́ жище мое́ еси́ Ты. Бо́ же мой, изба́ ви мя из руки́ гре́ шнаго, из руки́ законопресту́ пнаго и оби́ дящаго, я́ ко Ты еси́ терпе́ ние мое́, Го́ споди, Го́ споди, упова́ ние мое́ от ю́ ности моея́. В Тебе́ утверди́ хся от утро́ бы, от чре́ ва ма́ тере моея́ Ты еси́ мой покрови́ тель: о Тебе́ пе́ ние мое́ вы́ ну. Я́ ко чу́ до бых мно́ гим, и Ты помо́ щник мой кре́ пок. Да испо́ лнятся уста́ моя́ хвале́ ния, я́ ко да воспою́ сла́ ву Твою́, весь день великоле́ пие Твое́. Не отве́ ржи мене́ во вре́ мя ста́ рости, внегда́ оскудева́ ти кре́ пости мое́ й, не оста́ ви мене́. Я́ ко ре́ ша врази́ мои́ мне, и стрегу́ щии ду́ шу мою́ совеща́ ша вку́ пе, глаго́ люще: Бог оста́ вил есть eго́, пожени́ те и ими́ те eго́, я́ ко несть избавля́ яй. Бо́ же мой, не удали́ ся от мене́, Бо́ же мой, в по́ мощь мою́ вонми́. Да постыдя́ тся и исче́ знут оклевета́ ющии ду́ шу мою́, да облеку́ тся в студ и срам и́ щущии зла́ я мне. Аз же всегда́ возупова́ ю на Тя и приложу́ на вся́ ку похвалу́ Твою́. Уста́ моя́ возвестя́ т пра́ вду Твою́, весь день спасе́ ние Твое́, я́ ко не позна́ х кни́ жная. Вни́ ду в си́ ле Госпо́ дни, Го́ споди, помяну́ пра́ вду Тебе́ Еди́ наго. Бо́ же мой, и́ мже научи́ л мя еси́ от ю́ ности моея́, и до ны́ не возвещу́ чудеса́ Твоя́, и да́ же до ста́ рости и престаре́ ния, Бо́ же мой, не оста́ ви мене́, до́ ндеже возвещу́ мы́ шцу Твою́ ро́ ду всему́ гряду́ щему, си́ лу Твою́ и пра́ вду Твою́, Бо́ же, да́ же до вы́ шних, я́ же сотвори́ л ми еси́ вели́ чия. Бо́ же, кто подо́ бен Тебе́? Ели́ ки яви́ л ми еси́ ско́ рби мно́ ги и злы, и обра́ щься оживотвори́ л мя еси́, и от бездн земли́ возве́ л мя еси́. Умно́ жил еси́ на мне вели́ чествие Твое́, и обра́ щься уте́ шил мя еси́, и от бездн земли́ па́ ки возве́ л мя еси́. И́ бо аз испове́ мся Тебе́ в лю́ дех, Го́ споди, в сосу́ дех псало́ мских и́ стину Твою́, Бо́ же, воспою́ Тебе́ в гу́ слех, Святы́ й Изра́ илев. Возра́ дуетеся устне́ мои́, егда́ воспою́ Тебе́, и душа́ моя́, ю́ же еси́ изба́ вил. Еще́ же и язы́ к мой весь день поучи́ тся пра́ вде Твое́ й, егда́ постыдя́ тся и посра́ мятся и́ щущии зла́ я мне.

Псало́ м 71:

Б о́ же, суд Твой царе́ ви даждь, и пра́ вду Твою́ сы́ ну царе́ ву: суди́ ти лю́ дем Твои́ м в пра́ вде, и ни́ щым Твои́ м в суде́. Да восприи́ мут го́ ры мир лю́ дем, и хо́ лми пра́ вду. Су́ дит ни́ щым людски́ м, и спасе́ т сы́ ны убо́ гих и смири́ т клеветника́. И пребу́ дет с со́ лнцем, и пре́ жде луны́ ро́ да родо́ в. Сни́ дет я́ ко дождь на руно́, и я́ ко ка́ пля, ка́ плющая на зе́ млю. Возсия́ ет во днех eго́ пра́ вда и мно́ жество ми́ ра, до́ ндеже отъи́ мется луна́. И облада́ ет от мо́ ря до мо́ ря, и от рек до коне́ ц вселе́ нныя. Пред ним припаду́ т Ефио́ пляне, и врази́ eго́ персть поли́ жут. Ца́ рие Фарси́ йстии и о́ строви да́ ры принесу́ т, ца́ рие Ара́ встии и Сава́ да́ ры приведу́ т: и покло́ нятся eму́ вси ца́ рие зе́ мстии, вси язы́ цы порабо́ тают eму́. Я́ ко изба́ ви ни́ ща от си́ льна, и убо́ га, eму́ же не бе помо́ щника. Пощади́ т ни́ ща и убо́ га, и ду́ шы убо́ гих спасе́ т: от ли́ хвы и от непра́ вды изба́ вит ду́ шы их, и че́ стно и́ мя eго́ пред ни́ ми. И жив бу́ дет, и да́ стся eму́ от зла́ та Арави́ йска, и помо́ лятся о нем вы́ ну, весь день благословя́ т eго́. Бу́ дет утвержде́ ние на земли́ на версе́ х гор, превознесе́ тся па́ че Лива́ на плод eго́: и процвету́ т от гра́ да я́ ко трава́ земна́ я. Бу́ дет и́ мя eго́ благослове́ но во ве́ ки, пре́ жде со́ лнца пребыва́ ет и́ мя eго́, и благословя́ тся в нем вся коле́ на земна́ я, вси язы́ цы ублажа́ т eго́. Благослове́ н Госпо́ дь Бог Изра́ илев, творя́ й чудеса́ Еди́ н. И благослове́ но и́ мя сла́ вы Его́ во век и в век ве́ ка, и испо́ лнится сла́ вы Его́ вся зе́ мля: бу́ ди, бу́ ди.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.