Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 4. Бурю злонравия воздвизаему на Церковь нашу Святую ведал еси, отче Иоанне, яко верный страж дома Господня






Бурю злонравия воздвизаему на Церковь нашу Святую ведал еси, отче Иоанне, яко верный страж дома Господня, научал еси овцы Христовы бдети и право ходити в истенней вере и в заповедех Господних непорочно пребывати, да чистым сердцем и усты непрестанно взывают к Богу победную песнь: Аллилуиа.

Икос 4

Слышаще о тебе, яко ты еси сосуд избранный и благодатных даров преисполненный, подвигов милосердия и нищелюбия ревнитель, вдов и сирот, страждущих и обремененных утешитель и о нераскаянных грешницех молитвенник слезный, не токмо от Кронштадта, но и от всех конец земли потекоша к тебе людие Божии, исцеления от тебе получаху. С ними же и мы, о гресех своих кающеся, яко ходатаю о нас пред Богом теплу, умильно зовем ти:

Радуйся, сеятелю правды, слезами твоими землю нашу освятивый; радуйся, обличителю неправды, души верных от прелести греховныя свободивый.

Радуйся, свете сердец кротких и разумных, путь к Богу указуяй; радуйся, ученьми твоими, яко кормилица кроткая, нас греяй и питаяй.

Радуйся, всех скорбящих и обремененных неложное упование; радуйся, болящих и от духов злых страждущих благодатное врачевание.

Радуйся, сосуде избранный, дары Духа Святаго туне верным источивый; радуйся, не о людех токмо, но и о скотех милосердовавый.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.

Кондак 5

Яко небосветлая звезда священнолепным житием твоим просиял еси, пастырю Христов Иоанне! Богом дарованное тебе наследие от волков, губящих е, словом Божиим ограждал еси, пастырски взывая: возьмите Крест Господень, на Нем же Христос Царь Славы рукописание грехов наших изглади, в Немже миру востание во веки. Мы же, сим знаменающеся, поем с тобою Богу победную песнь: Аллилуиа.

Икос 5

Видевше тя Российстии людие дивно на свещнице церковней сияюща, правды Божия ищуще, к тебе притекаху, и яко другу Христову, исповедаху грехи своя. Мы же, обремененнии многими прегрешениями, к тебе, блаженне Иоанне, прибегаем и тако глаголем:

Радуйся, яко силою благодати, яже в тебе, немощнии духом в любви Божии укрепляются; радуйся, яко твоими молитвами кающиеся плена греховнаго свобождаются.

Радуйся, яко труды твоими алчущии и жаждущии Правды Христовой насыщаются; радуйся, яко благовестием твоим врази Христовы посрамляются.

Радуйся, яко молитвами твоими силы ада содрагаются; радуйся, яко воздеянием рук твоих, врата небесная верным отверзаются.

Радуйся, в умилостивление за народ наш молитву, яко кадило благовонное, херувимски Богу приносивый; радуйся, за неведущих правды и любве Божия молитися нас подвигнувый.

Радуйся, Иоанне, земли Российския молитвенниче предивный.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.