Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Четверг






 

Кто Тебе по достоянию ублажити может, Пресвятая Дево, кии уста воспети способны Твое величие, всяк смысл превосходящее? Вся преславная о Тебе содеянная таниства, Богородице, выше смысла и слова суть; красоте девства Твоего и пресветлои чистоте Твоей, удивишася Херувимы и ужасошася Серафимы; чудесе бо рождества Твоего нетленнаго ни человеческий, ни ангельский язык изрещи может. От Тебе бо безлетный и единородный Сын Божий, Бог Слово, неизреченно воплощся, родился и с человеки поживе, и Тя, яко Матерь Свою, зело возвеличии, Царицу Тя всея твари показа, нам же известное спасения пристанище. Тем вси под кров Твой притекающии, различными скорбями и болезньми одержимии, приемлют от Тебе богатно утешение и исцеление, и Тобою от бед спасаются: Ты бо еси воистину Мати всех скорбящих и обремененных, печальных Радость, больных Целительница, юных Хранительница, старости Жезл, праведных Похвала, грешных спасения Надежда и к покаянию Путеводительница: всем бо всегда предстательством Твоим помогавши и всех заступавши, Всеблагая, прибегающих к Тебе с верою и любовию. Ты и мне помози отчаянному деяний моих ради, Заступнице усердная рода христианскаго; заступи мя, да не до конца погибну во гресех, ибо не имам иного прибежища и покрова, разве Тебе Владычице Мати Живства; не остави убо мене и не презри мя, но ими же Сама веси судьбами, спаси мя, яко благословенна еси во веки веков. Аминь.

 

Пяток

 

Тебе предаю в защищение живот мой и по Бозе всю надежду спасения моего на Тя возлагаю, Влыдычице Дево Богородице. Молю Тя, раб Твой, не презри мя многия грехи имущаго, но виждь скорбь мою о сем и недоумение и подаждь ми ослабу и утешение, да не до конца погибну. Простри десницу Твою, Чистая, изми мя от тимения дел моих и постави на чистую пажить заповедей Христа, Царя и Бога моего, да творю я присно, Тобою укрепляем. От грехов лютых избави мя, Владычице, и покаяние спасительно мне ниспосли, к Своему Сыну и Богу матерним ходатайством Твоим.

Свет неизреченный возсиявшая, просвети мою тьму душевную, грехми ей прибывшую, Радосте моя, избави мя от обышедших мя невидимых врагов; грехи бо мои мнози и тяжки суть, врази мои люти зело, смерть близ, совесть моя мя обличает, геенна огненная устрашает, червь неусыпаемый, скрежет зубный, тартара тьма кромешная в трепет мя приводят, ибо ожидают мя прияти, злых дел моих ради. Увы мне! Что сотворю тогда и к кому прибегну, да спасена будет душа моя! К Тебе единей, сладкая Марие Богородице, услаждающая на Тя уповающим горесть смерти, и избавляющая взывающих к Тебе от лютыя геенны. Ты и мне помози, Всеблагая, неимущему тогда иныя помощи, токмо Тебе, Всепетая.

Спаси мя от ужасов смертнаго часа и лютости тогда бесовския, спаси мя от власти духов злобных на мытарствах воздушных по смерти: яви, молю Тя, яви ми тогда пресветлое лице Твое, Владычице, и не остави мя безпомощнаго.

О, Милосердная Мати! Преклонися на милость ко мне, лишенному милости от дел моих и умоли Его же родила еси плотию Христа, Спасителя и Бога нашего. Нас ради на кресте пречистую кровь Свою излиявшаго, да и аз причастник буду Богом заслуг Его крестных пред Отцем Его, и их ради получу грехов прощение и вечное спасение и прославлю неизреченное милосердие Твое Богородице, и Твое милостивое предстательство в безконечныя веки. Аминь.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.