Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 32






 

Тема: Диво перемоги романтичної мрії над законами буденного світу в повісті-казці

О. Гріна «Пурпурові вітрила».

Мета уроку: схарактеризувати світ жорстокої дійсності у повісті-казці «Пурпурові вітрила», визначити, які вади людей і суспільства викриває письменник, що протиставляє ницій буденності; розвивати вміння аналізувати художні образи, навички виразного читання, усного мовлення; виховувати моральні якості учнів.

Обладнання: тексти повісті-казки О. Гріна «Пурпурові вітрила», малюнки учнів до твору.

ХІД УРОКУ

...у вас не розповідають казок.

У вас не співа­ють пісень.

О. Грін. «Пурпурові вітрила»

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда з учнями.

— Що ви знаєте про життя російського письменника Олександра Гріна?

— Які твори він написав?

— Чому він вирішив створити вигадану країну Грінландія у своїй творчості?

— Які риси притаманні вигаданому світові Олександра Гріна? Чи має він щось спільне з казкою?

— Про що розповідається у повісті-казці «Пурпурові вітрила»?

— Яка ідея в ній утверджується? В устах якого героя вона звучить?

ІІ. ПІДГОТОВКАДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОЇТЕМИ

Вступне слово вчителя.

До втілення своїх мрій Ассоль і Грей ішли тяжкими шляхами. Перш ніж здійснилися їхні сподівання, вони зазнали нелегких випробувань. Ассоль разом із своїм батьком повною мірою спізнала тугу втрати близької людини й матеріальну скруту. А Грей пройшов багато морів та океанів, доки не став справжнім капіта­ном. Однак найстрашнішим випробуванням для них обох було зіткнення з буденним світом, із нерозумінням і глузуванням оточуючих, з болем відчуження. Яким же постає світ, в якому народилися й жили герої? І чи змирилися вони з ницістю й брутальністю цього світу? Що ж допомогло подолати бездуховний світ? Ці питання будуть у центрі нашої уваги на уроці.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, ЕПІГРАФА УРОКУ

ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда за змістом І розділу.

— Як померла дружина Лонгрена, мати Ассоль?

— Хто винен у її смерті?

— Як вплинула смерть Мері на Лонгрена?

— Якій меті він присвятив усе своє життя після смерті дружини?

— Як ви гадаєте, чому Лонгрен не любив гостей і сам нікуди не ходив?

— Поясніть причини того відчуження, що виникло між ним і його земляками після смерті Мері,

— Чим Лонгрен заробляв на хліб?

— Чи забув Лонгрен про те, з чиєї вини померла Мері?

2. Коментоване читання.

Прочитайте уривок із І розділу про те, як Лонгрен дивився на море. Прокомен­туйте, який вплив мала розбурхана стихія на Лонгрена, які почуття охоплювали його душу при спогляданні бурхливих хвиль. Визначте роль опису природи в розкритті внутрішніх переживань героя.

3. Виразне читання. Прочитайте діалог Меннерса з Лонгреном під час стихії (І розділ).

Завдання до прочитаного.

1. Поясніть дії Лонгрена. Чому він не допоміг Меннерсу?

2. Дайте власну оцінку вчинку Лонгрена. Як би на його місці вчинили ви?

3. Як сам Лонгрен оцінив себе? Чому він сказав Ассоль, що зробив «чорну іграш­ку»? Як ви розумієте його слова?

4. Як помер Меннерс? Який останній гріх він узяв на душу перед смертю?

4. Творчий переказ тексту.

Перекажіть уривок із повісті, де розповідається про життя Лонгрена й Ассоль після смерті Меннерса. Дайте моральну оцінку діям Лонгрена і мешканців Канер- ни. Зверніть увагу на те, чому відмовчувався Лонгрен. Що було не зрозуміло в його поведінці людям? Чому вони стали ненавидіти його, а разом з ним і Ассоль?

5. Проблемна ситуація.

Прочитайте діалог Ассоль і Лонгрена з 1 розділу. Як у цьому діалозі Лонг­рен оцінив людей? Чому він вважав, що вони «не вміють любити»? Що означає «вміти любити», на думку Лонгрена? Дайте свою відповідь на запитання Ассоль: «Як це — вміти?..»

6. Виразне читання.

Зачитайте, як характеризує мешканців Каперни збирач казок і легенд Егль. Як ви розумієте його слова? Чому в селищі не складали казок і пісень, а якщо й складали, то з брутальним змістом? Про що свідчить ця деталь?

7. Складання плану усної розповіді на тему «Жорстокий світ Каперни».

План

1. Меннерс і Каперна

2. Ненависть до Лонгрена.

3. Глузування з Ассоль.

4. Світ без пісень і казок.

5. Ставлення до мрії Ассоль.

6. Добрі душі Каперни (сусідка, вугляр).

7. Що викриває автор в образі Каперни.

8. Сили, протиставлені жорстокості Каперни.

8. Усна розповідь учня за складеним планом.

Зразок відповіді учня.

У повісті-казці «Пурпурові вітрила» зображення Каперни починається з образу Мен­нерса, через якого загинула Мері, дружина Лонгрена. Меннерс — уособлення всього жорстокого світу Каперни. Він жадібний, лихий, хтивий чоловік. В усьому він шукав зиск і був ладен використати навіть скруту матері, котра заради дитини йшла віддати в заклад останню обручку. З почуттям гідності Мері відмовила Меннерсу, але після далекої подоро­жі в Лісс захворіла й померяа. Лонгрен не забув про те зло, яке Меннерс заподіяв його сім’ї. Важко переживаючи смерть коханої дружини, Лонгрен не подав руки Меннерсу, коли той опинився у морі під час бурі. Лонгрен усвідомлював, що він був не правий, але його можна зрозуміти. Доля допомогла Меннерсу врятуватися. Перед смертю він учинив ще один гріх, звинуватив Лонгрена у своїй загибелі.

Мешканці Каперни одразу взяли бік Меннерса, бо їм було не зрозуміло те, як поводи­вся Лонгрен: він надто переживав своє горе, мовчав про те, що сталося. їм здалося, що він протиставив себе іншим. Ніхто не міг зрозуміти велику тугу Лонгрена, біль його самотно­сті, тривогу за майбутнє доньки.

Односельці зненавиділи старого моряка і його доньку. Вони не лише не прийшли їм на допомогу в біді, а ще й глузували з них, всіляко принижували, вважали «бо­жевільними». У словах Егля міститься характеристика бездуховного світу Каперни. Люди там не складають пісень і казок, а якщо й складали, то про хитрих і брехливих шахраїв. Такими були й самі мешканці селища, не здатні на добро, співчуття, розу­міння.

Десятки років у Каперні нічого не змінювалося. На місце старого Меннерса при­йшов його син. Ставлення до Лонгрена та Ассоль дедалі погіршувалось, а це означало подальшу моральну деградацію Каперни. Лонгрен слушно зазначив, що його односельці не вміють любити, бо любити — це віддавати себе іншим, творити добро задля людей, нести любов і світло. Усього цього не вміли робити мешканці Каперни. Вони готові були знищити всіх, хто жив не так, як вони. Мрія Ассоль про пурпурові вітрила ви­кликала в них ще більшу ненависть. Вони вважали, що дівчина втратила розум, але насправді розум втратила не вона, а вони, а точніше — не розум, а душу.

Утім, серед мешканців Каперни були й добрі люди — сусідка, котра доглядала за Ассоль після смерті Мері, вугляр, який не раз підвозив дівчинку і, напевне, єдиний не вважав її «божевільною». Проте злих і лихих людей у Каперні було набагато більше, і серед них вимушені були жити Лонгрен і його донька Ассоль.

Каперна — узагальнений образ людського зла, жорстокості, лицемірства, підступ­ності. Здається, що автор утілив у мешканцях Каперни всі суспільні вади, духовну ни­цість людей. О. Грін показує всеосяжність зла. Так, до Лонгрена та Ассоль погано ста­вляться не лише в рідному, а й у сусідньому містечку, де вони продавали іграшки, — їх там обдурюють, не цінують їхню працю. За вигаданими письменником містами й селищами приховується глибокий біль митця за всю реальну дійсність, де втрачено моральні цінності.

Однак всупереч темряві Каперни у творі пробивається світло високого кохання, мрії, до­бра, що митець протиставив жорстокому світові. Найкращі герої Гріна — Ассоль, Грей, Лон­грен — не змирилися із законами Каперни, вони створили у своїй душі інший світ, прекрас­ний і світлий, і несуть його незважаючи на всі перешкоди.

9. Бесіда за текстом II розділу.

- В якій сім’ї народився Грей?

- Що відрізняло його від інших членів сім’ї?

- Як розуміли «гідне життя» у родині Грея? Яким мав бути результат такого життя?

- Як ви розумієте фразу: «Артур Грей народився із живою душею, зовсім не схильною продовжувати родинну лінію»? Знайдіть опис замку, де зростав Грей. Що з цього опису ми дізнаємося про середовище, в якому формувався характер героя?

— Які закони панували у вищому світі, до якого належали батьки Грея?

— Що то за «темні сили», які, на думку хлопчика Грея, рухали життя замку?

— Чому батько вигнав із замку всіх дітей?

— Як виховувала Грея мати?

10. Виразне читання.

1. Прочитайте опис занять матері Грея. («Його мати була однією з тих натур...» тощо.) Які два почуття боролися в її душі? Яке з них було зумовлене суспіль­ством, а яке походило з її серця?

2. Прочитайте уривок про те, чим був зайнятий батько Грея. («Загалом, він був повністю зайнятий численними родинними процесами...») Як це характери­зує світ, до якого він належав?

11. Проблемна ситуація.

— Чи був щасливий Грей у вищому світі?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.