Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 42. Тема.Плід. Лабораторне дослідження






Тема. Плід. Лабораторне дослідження. Будова плода

Мета: сформувати в учнів уявлення про утворення, будову та значення плодів; познайомити з класифікацією плодів;

розвивати вміння й навички розпізнавати різні типи плодів;

продовжити екологічне та естетичне виховання.

Тип уроку: засвоєння нових знань, вмінь і навичок

Обладнання: колекція насіння, муляжі і набори плодів, мультимедійна дошка, проектор або слайди для комп’ютерної презентації.

Девіз уроку. Вчуся для себе

 

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Зачитування повідомлень, які потрібно було підготувати:

- Казки, легенди, де мова іде про насіння.

- Українські звичаї, обряди пов’язані із насінням

2. Бесіда за домашнім параграфом

3. Складання сенкану до слова " насінина" (на швидкість)

4. Кольоровий диктант

(Учні заздалегідь готують сигнальні картки з червоними та зеленими кольорами).

Якщо твердження вірне, піднімаємо зелену картку. А якщо ні, то червону.

Оцвітина квітки – це чашолистки і пелюстки.

Запилення необхідне для утворення насіння.

Горох запилює людина, а вільху – комахи.

У пилковому зерні міститься яйцеклітина.

Насіння пшениці має одну сім’ядолю.

У квасолі запліднення не подвійне.

Ендосперм – це особлива тканина, де запасаються поживні речовини.

Насіння дихає.

Шкірка насінини не виконує захисну функцію.

Основні частини квітки – це квітконіжка і пелюстки.

(Учні коментують правильні та не правильні відповіді після підняття сигнальних карток)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання:

Поміркуйте, чи можна цибулину ріпчастої цибулі, бульбу картоплі, коренеплід моркви віднести до плодів? Чому?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь, демонстрація слайдів, муляжів, колекцій плодів, запис опорних схем

План

  1. Поняття про плід
  2. Будова та функції плоду
  3. Класифікація плодів

Плід — генеративний орган рослини, що з'являється після запліднення в квітці й містить у собі насіння.

Плід оберігає насіння рослини від висихання, дощу й інших несприятливих умов та приваблює тварин, котрі, поїдаючи їхніх, сприяють поширенню насіння.

Плоди здатні утворюватися й без запліднення, однак тоді вони позбавлені насіння. Людина інтенсивно використовує рослини, що отримали здатність надавати плоди без насіння. Вчені-селекціонери виводять все нові сорти плодових рослин, котрі дають безнасінні плоди. Так наприклад, безнасінні сорти того ж винограду, банана чи мандарина. Розмножують подібні сорти вегетативним способом розмноження.

Плоди досить різні за розмірами і формою. Існують плоди однонасінні (в соняшника, вишні) чи багатонасінні (в маку, огірка, помідора), сухі або соковиті.

Іноді плоди, котрі утворюються з квіток суцвіття, зростаються між собою, формуючи супліддя. Воно володіє вигляд одного плоду.

В соковитих плодів оплодень — це соковита м'якоть. Розрізняють декілька типів соковитих плодів.

Так, ягода — плід, що володіє соковитою м'якотю, вкритою тонкою шкіркою, й має чимало мілких насінин. Даний плід, так наприклад, в смородини, чорниці, помідорів.

Кістянка — це плід з тоненькою шкірою, соковитою м'якоттю й однією насіниною всередині досить твердої кісточки. Соковиті плоди, які називаються кістянки — в вишні, сливи, абрикоса чи черемхи. Є і інші типи соковитих плодів. Так наприклад, в інжиру, ананаса й шовковиці соковите м'ясисте супліддя; в яблуні, грзчпі, айви — багатонасінний плід під назвою яблуко; в лимона, апельсина — плід помаранча.

В стиглих сухих плодів відсутня соковита м'якоть. Вони бувають розкривні (наприклад, боби гороху, квасолі) та нерозкривні (до них відносяться жолуді дуба, горіхи ліщини).

Зернівка — сухий плід, в котрого являється плівчастий оплодень й одна насінина, що із ним зрослася. Таку насінину відокремити від шкірки практично неможливо. Даний плід отримали пшениця, ячмінь й інші зернові рослини.

Сухий плід біб в квасолі, гороху, бобу, білої акації та конюшини. Він розкривається 2 стулками, на внутрішньому боці котрих знаходиться насіння. Коли цей біб достигає, стулки підсихають та, скручуючись, само розкриваються, а, безпосередньо, насіння висипається.

Стручок, як й біб, отримав дві стулки, однак насіння розташоване не на самих стулках плоду, а на перегородці усередині плода. Плід-стручок в хрону, гірчиці, капусти, свиріпи, редиски, редьки, ріпи, брукви і окремих інших рослин.

Сім'янка — це сухий шкірястий плід, стінки котрого прилягають до насінини, однак не зростаються із нею (в соняшника, кульбаби чи ромашки).

Плід коробочка в маку, льону, бавовнику і фіалки. Всередині коробочки чимало насіння, котре висипається через отвори у ній чи після розкривання плоду.

В ліщини, бука плід горіх. Він володіє дерев'янистий оплодень, котрий не зростається із насіниною, яка лежить вільно.

2. Виконання лабораторного дослідження

(Інструктаж виконання роботи знаходиться в зошитах з друкованою основою)

 

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Занести в таблицю номери рослин, які мають відповідний плід.

Біб  
Стручок  
Сім’янка  
Ягода  
Зернівка  
Горох  
Кістянка  
Коробочка  

 

1. Виноград 8. Пшениця

2. Дуб 9. Ліщина

3. Соняшник 10. Тютюн

4. Ячмінь 11. Вика

5. Картопля 12. Горох

6. Конвалія 13. Помідор

7. Черешня 14. Волошка

 

2. Дайте відповідь на запитання, відповідь знаходиться на малюнках

1. Назвіть плід, утворений соковитим квітколожем, в якому заховані сухі горішки.

2. Який плід характерний для берези?

3. Який плід характерний для гороху?

4. Назвіть однонасінний плід, який має шкірястий зовнішній шар, м’ясистий середній шар і дерев’янистий внутрішній шар оплодню.

5. Який плід характерний для абрикосу?

6. Який плід характерний для маку?

7. Назвіть однонасінний сухий плід оплодень якого не зростається з насінною шкіркою.

8. Який плід характерний для груші?

9. Назвіть плід, що розкривається з двох боків, а насіння прикріплюється до перегородки, що знаходиться всередині.

10. Який плід характерний для злакових (пшениці)?

  1. Робота в командах. Гра " Слабка ланка"

Члени команди одержують колекцію плодів, насіння, видозмінених коренів, пагонів. Необхідно класифікувати запропоновані біологічні об’єкти на 5 груп:

  1. насіння;
  2. сухі плоди (назвати тип плодів);
  3. соковиті плоди (назвати тип плодів);
  4. видозмінені пагони (назвати видозміни);
  5. видозмінені корені (назвати видозміни).

5. Словниковий дощ. (Робота з термінами)

З літер, що падають у вигляді крапель дощу, складіть і запишіть у порожніх клітинках назви сухих і соковитих плодів.

 

VІ. Підсумок уроку

- Сьогодні я навчився …

- Сьогодні я дізнався …

- Раніше я думав, що…

- Я зрозумів

VІІ. Домашнє завдання.

1. Вивчити відповідний параграф

2. Завдання на вибір:

Скласти 5 тестів про плоди.

Підготувати короткі повідомлення про їстівні та лікарські плоди.

 

 

Урок №43

Тема: Поняття про класифікацію рослин.

Система – ось нитка, вхопившись за яку

можна безпечно вибратися із різноманіття

фактів.

К. Лінней

Мета: ознайомити учнів з класифікацією рослин, наукою систематикою; сформувати поняття про таксономічні одиниці; розвивати мислення, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до предмету.

Обладнання: гербарні та живі екземпляри рослин, комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організація класу

Вправа ритмотерапія " Привітання з рухами"

(Учитель та учні вибивають ритм)

-Я всміхаюсь сонечку!

- Здрастуй золоте!

- Я всміхаюсь квіточці!

- Хай вона росте!

- Я всміхаюсь дощику!

- Лийся мов з відра!

- Друзям усміхаюсь я!

- Зичу їм добра!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда
  2. Завдання. Використовуючи умовний код, укажіть номери рослин, насіння та плоди яких поширюються:

- тваринами -…

- вітром - …

- водою - …

- саморозкиданням - …

Умовний код:

  1. тополя, 2. скажений огірок, 3. горобина, 4. бруслина, 5. латаття біле, 6. береза, 7. жовта акація, 8. череда, 9. лопух, 10. горох, 11. кокосова пальма, 12. осока, 13. клен, 14. кульбаба, 15. вільха, 16. вишня, 17. герань.
  1. Поміркуйте.

1). Чим відрізняються плоди, поширення яких відбувається за допомогою ссавців? птахів?

2). Чому рослини з чіпкими плодами часто зустрічаються на відкритих просторах, а не в лісах?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь

Світ живих організмів відзначається великою різноманітністю і налічує за сучасними даними понад два мільйони видів живих істот: рослини, тварини, гриби, бактерії та інші ще невідомі вам організми. Всі вони є об’єктом вивчення багатьох галузей біології. Як розібратися в цьому розмаїті живих істот? На це запитання дає відповідь одна з найдавніших біологічних наук – систематика, з основами якої ми сьогодні познайомимося.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь, креслення схем у зошити.

План

1. Систематика. Систематичні одиниці

2. Класифікація рослин за тривалістю життя.

3. Покритонасінні, їх класифікація

1. Живих організмів на Землі дуже багато. Вони відрізняються один від одного способами харчування, розмірами і формою, тривалістю і способом життя, значним ареалом поширення і такими, що занесені в Червону книгу України. Ця різноманітність життя на Землі отримало назву біорізноманіття.

Біорізноманіття - це основа життя на Землі. Всі живі організми перебувають у певних зв’язках один з одним. Вони взаємозалежні в системі живої природи. Тому в природі немає «зайвих» організмів, які можна було б знищувати. Вчені вважають, що на Землі існує близько 5 мільйонів різних видів живих організмів. З давніх часів люди спостерігали за ними, вивчали, описували. Коли накопичилося безліч відомостей про рослинний і тваринний світ, виникла необхідність систематизувати знання, розділити організми на групи, тобто класифікувати їх. Живі організми стали об’єднувати в групи за схожими ознаками.

- Які царства живої природи вам відомі?

Тепер виділяють ще й царство Віруси.

Групи організмів, що належать до певної одиниці класифікації називають таксонами. Для рослин характерні наступні таксономічні групи: вид, рід, родина, порядок, клас, відділ, царство.

Основна, елементарна одиниця систематики - вид. Ученими прийнято для систематичного назви організмів використовувати латинську мову. Видові назви організмів складаються з двох частин - родового та видового назв.

Наприклад

Царство Рослини


Відділ Покритонасінні

 

Клас Дводольні


Родини

Вербові Букові

Рід Рід

тополя Дуб

вид вид вид вид

тополя тополя дуб дуб

срібляста чорна звичайний корковий

У вас, ясна річ, може виникнути запитання, чому наукові назви організмів подають латинською мовою, а не, скажімо, англійською, якою нині володіє більшість людей на нашій планеті? Систему подвійних назв видів запровадив у науку ще XVIII сторіччя шведський учений Карл Лінней. На той час мовою, якою писали наукові праці, була саме латинська. Цей принцип - подавати міжнародні наукові назви організмів латинською мовою - зберігся і дотепер.

2. Класифікація рослин за тривалістю життя. (Розповідь з елементами бесіди)

- однорічні.

- Давайте разом наведемо приклади рослин.

- дворічні.

- Наведіть приклади.

- багаторічні.

- Наведіть приклади.

3. Поняття про покритонасінні та їх класифікацію. (Розповідь, робота з табличкою на моніторах комп’ютера або на мультимедійній дошці)

Характерні ознаки дводольних та однодольних рослин

Ознаки Дводольні рослини Однодольні рослини
Кількість видів   Близько 190 тис. видів Близько 63 тис. видів  
Кількість сім’ядоль у зародку Одна Дві
Тип кореневої системи стрижнева Мичкувата
Стебло Дерев’янисте або трав’янисте Трав’янисте, камбію немає
Листки Черешкові сидячі
Жилкування Сітчасте Паралельне або дугове
Кількість частин квітки   Переважно кратна п’яти або чотирьом Кратна трьом  
Найважливіші родини Капустяні, Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові Злакові, Лілійні, Цибулеві  

 

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки – раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! – і вгору,

Два! – і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз – присіли, два – піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Розташуйте систематичні групи рослин в порядку зростання: відділ, вид, царство, родина, порядок, клас, рід.

2. Робота з гербарними екземплярами. Розподіл рослин на однодольні та дводольні

3. Вправа " Слова за хвилину"

Учні називають відомі їм терміни і поняття з вивченої теми.

  1. " Систематичний" диктант

1). Систематика вивчає… (класифікацію організмів)

2). Систематичні одиниці класифікації запропонував… (К. Лінней)

3). К. Лінней основною систематичною одиницею вважав… (вид)

4). Перше слово подвійної назви виду – це… (назва роду)

5). Роди об’єднуються в … (родину)

6). Родини об’єднуються у… (ряд)

7). Близькі ряди об’єднуються у… (класи)

8). Близькі класи об’єднуються у… (типи)

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника

Підготуватись до міні-проекту. Рослини-мандрівники

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.