Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок №41. Тема. Насінина. Лабораторне дослідження






Тема. Насінина. Лабораторне дослідження. Будова насінини

Мета: познайомити учнів з особливостями будови насінини; сформувати уявлення про склад насінини, умови їх проростання;

розвивати уявлення учнів про насінне розмноження рослин; формувати практичні вміння та навички й аналізу результатів біологічного дослідження;

продовжити екологічне виховання учнів.

Тип уроку: засвоєння нових знань, вмінь і навичок

Обладнання: навчальні таблиці " Будова насінини", колекція насіння

Людина не повинна соромитися цікавості,

яку пробуджує в ній природа

Н. Тінберген

Хід уроку

І. Організація класу

Сьогодні ми разом проведемо наш урок. Я рада вас вітати у стінах біологічної лабораторії. У мене в руках кімнатна рослина. Ви всі її знаєте – це пеларгонія зональна. Вона має гарні квіти і листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Тож і вчителя без учня не існує, як не існує без вчителя і учня. Тому ми з вами об’єднаємо свої зусилля, щоб здобути якомога більше знань. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому. А девізом нашого уроку я пропоную взяти вислів Н. Тінбергена: «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа.»

А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? У нас є дерево, яке ми з вами разом прикрасимо зеленими листочками, із зазначеними на них особистими очікуваннями. (Діти прикрашають дерево листками зі своїми очікуваннями.)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Цифровий диктант (Письмово)

Кодові питання:

1) Які частини квітки є головними?

2) Квітки яких рослин запилюються комахами?

3) Квітки яких рослин запилюються вітром?

4) У яких рослин відбувається самозапилення?

5) Які пристосування у рослин до запилення вітром?

6) Які пристосування в рослин до запилення комахами?

7) Для чого проводять штучне запилення?

8) Що приваблює комах у квітках?

Код:

А. Пилок, нектар.

Б. Льон, картопля, пшениця.

В. Великі яскраві квіти, запах.

Г. Маточка і тичинки.

Д. Одержання високих врожаїв, виведення нових сортів.

Е. Мак, вишня, соняшник.

Є. Маленькі квітки, дрібний, легкий, сухий пилок.

Ж. Вільха, береза, ліщина, жито.

  1. Біологічний диктант (письмово)

Вставте пропущені слова.

Потрапивши на приймочку маточки, пилкове зерно…, утворюючи…, яка росте в бік зав’язі. в пилковій трубці знаходяться…. Пилкова трубка доростає до …. Один із сперміїв зливається з …. Відбувається запліднення і утворюється …. Другий спермій зливається з …. Від першого злиття розвивається…, а від другого - …. Насінний зачаток після запліднення перетворюється на …, з його покривів утворюється...

  1. Гра " Біологічне лото" (Усно)

Поняття на великій карті або написані на дошці закриваються відповідними до них маленькими картками.

 

(Зразок бланку відповідей)

8. Зигота   1. Запилення 7. Насінний зародок 2. Запліднення
11. Зародок   10. Ендосперм 6. Зав’язь 3. Зародковий мішок
12. Пилок   9. Пилкова трубка 4. Яйцеклітина 5. Спермій

 

  1. Перенесення пилка з пиляків тичинок на приймочку маточки (Запилення)
  2. Процес злиття статевих клітин. (Запліднення)
  3. Подвійне запліднення у квіткових рослин відбувається в… (зародковому мішку).
  4. Жіноча статева клітина (Яйцеклітина).
  5. Чоловіча статева клітина у насінних рослин (Спермій).
  6. Плід утворюється з… (Зав’язі маточки)
  7. Насінина формується з… (Насінного зародка)
  8. У результаті злиття статевих клітин (гамет) утворюється… (Зигота).
  9. Спермії до яйцеклітини в насінних рослин доставляє… (Пилкова трубка).
  10. У результаті злиття спермія та ядра центральної клітини утворюється … (Ендосперм).
  11. Із зиготи розвивається… (Зародок).
  12. Чоловічий гамет офіт у покритонасінних рослин. (Пилок).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь

Усе в природі народжується у таємниці, незримо. Розвиваються бруньки, перетворюються на пагони з зеленими соковитими листками, бубнявіють і розквітають квіти, захоплюючи нас красою своїх пелюсток, яскравою жовтизною тичинок, ароматом, і чарують над ними від зорі до зорі джмелі і бджоли, виконуючи свою таємничу роботу. А потім квітка в’яне, втрачає свою красу, але не вмирає – здійснюється ще одна таємниця природи: квітка перетворюється на плід, що несе нове життя - насінина. Як же відбувається ця велика таємниця: народження насінини – майбутньої рослини? Давайте разом заглянемо у цю таємницю і разом відкриємо її суть.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь з елементами бесіди. Демонстрація

План

  1. Поняття про насінину
  2. Будова насінини
  3. Проростання насінини.

Що ж таке насіння?

НАСІНИНА – це утворення у насінних рослин, що містить зародок, за допомогою якого ці рослини поширюються. Насіння квіткових рослин різноманітне за розмірами, формою, забарвленням. Розгляньте зразки насіння різних рослини у себе на партах. Ви, мабуть, звернули увагу, що найчастіше зустрічаються насінини кулясті, видовженокулясті - такі, щоб за певного об’єму вони мали якнайменшу площу поверхні. Контакт насіння при цьому зводиться до мінімуму, що полегшує її виживання у несприятливих умовах. Найбільше насіння у світі в сейшельської пальми, а найменше – у орхідей. В Україні найменша насінина теж у представників орхідних, а найбільша – у горіха.

Перед вами на столах є колекції Бобових і Злакових. Їх представниками є різні сорти пшениці і квасолі.

Хто квасолі з вас не знає, кожен їв її не раз.

Ось квасоля виростає на городику у нас.

Ще весною посадила квасолинок тільки п’ять,

А тепер яка вродила! Он які кущі стоять

У пшеничній зернині більше як сто казок

У пшеничній зернині схований колосок

Поява насінини - це найдосконаліше пристосування до розмноження і розселення рослин, що утворюється в результаті запліднення

Пригадайте, із чого утворюється насінина?

Правильно, із насінного зачатка.

Розглянемо будову насіння спочатку на прикладі квасолі

У квасолі насіння крупне. Зовні насінина вкрита блискучою гладенькою шкіркою.

- Яка роль насінної шкірки?

- Якого вона кольору?

Зверніть увагу, що на ввігнутому боці видно рубчик – це слід від насінної ніжки, якою насінина з’єднується з оплоднем.

Під насінною шкіркою ви побачите зародок.

Зародок – найважливіша частина насінини, що виникає із заплідненої яйцеклітини, розвивається у проросток, а потім у дорослу рослину

Зародок має зародковий корінь, зародкове стебло, зародкову бруньку та дві сім’ядолі з запасом поживних речовин, які використовує зародок при проростанні.

- Як ви гадаєте, а насіння злаків має таку ж будову?

(Думки учнів)

Дійсно воно має дещо іншу будову. Давайте спробуємо порівняти насіння кукурудзи, яка також належить до злаків, із насінням квасолі.

Зверніть увагу, що більшу частину зернівки займає борошнистий ендосперм. Зародок маленький і має ось таку будову:

Зародковий корінь, стебло, брунька й одна сім’ядоля, що називається щиток. Через нього до зародка надходять поживні речовини. Як ви бачите, сім’ядоля, тобто щиток представлені дуже тоненькою пластинкою.

- А де ж містяться поживні речовини, необхідні для зародка?

Правильно, у ендоспермі.

- То скільки сім’ядолей у злакових(кукурудзи)? та бобових?

Вірно, одна і дві.

За будовою все насіння поділяють на дві групи: односім’ядольні та двосім’ядольні. Головна відмінність у їх будові – кількість сім’ядолей, що відбивається у назві. Цю ознаку вчені використовують в класифікації квіткових рослин, виділяючи два класи: Однодольні та Дводольні. До класу Однодольні відносять жито, пшеницю, цибулю, тюльпани. До класу Дводольні – горох, квасолю, гарбуз, соняшник.

- Що повинно зробити насіння для того, щоб з нього утворилася рослина?

Дійсно, прорости.

При проростанні насіння спочатку проростає зародковий корінь.

- Що йому потрібно зробити, щоб вийти назовні?

Так, прорвати насінну шкірку.

Потім у зародку насіння починається активний ріст стебла. Спочатку воно утворює петлю, яка поступово розпрямляється і виносить на поверхню сім’ядолі, які виснажились і «схудли». Між сім’ядолями добре видно бруньку із листками.

- А чому ж так змінились сім’ядолі?

В них зберігався запас поживних речовин для зародка. І коли він почав рости, сім’ядолі віддали йому ці речовини.

Давайте ще раз переглянемо як проростає насінина, знаючи які процеси при цьому відбуваються

Проростання може бути підземним і надземним

- Які умови потрібні насінині для проростання насіння?

1) тепло; 2) вода; 3)повітря; 4)поживні речовини

  1. Виконання лабораторного дослідження

(Хід лабораторного дослідження знаходиться в зошитах з друкованою основою)

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Фізкультхвилинка

Травичка низенько-низенько,

Дерева високо-високо,

Вітер дерева колише, гойдає,

То вправо, то вліво нахиляє,

То вперед, то назад.

Пташки летять, відлітають,

А діти тихенько сідають.

2. Запис у зошит

v Визначення " насінина"

v Схема

 

3. Робота з тестами

1. Сім’ядолі – це:

а) видозміни пагона; б) перші видозмінені листки зародка; в) видозміни квітконіжки; г) частини плода.

2. Зародок квасолі має:

а) квітку; б) плід; в) кору; г) стебло.

3. Дві сім’ядолі є в насінинах:

а) цибулі; б) пшениці; в) гороху; г) кукурудзи.

4. Основну частину насіння жита займає:

а) зародок; б) сім’ядоля; в) ендосперм; г) оболонка.

5. Основні запасні поживні речовини в насінні квасолі розташовуються:

а) в ендоспермі; б) в оболонках; в) в одній із сім’ядоль; г) в обох сім’ядолях.

6. У пшениці сім’ядоля:

а) містить основні поживні речовини; б) відокремлює ендосперм від зародка;

в) відсутня; г) оточує зародок.

7. Насіння дихає:

а) іноді; б) завжди; в) тільки під час проростання; г) тільки під час формування зародка.

8. За температури грунту 1-2 градуси проростає насіння:

а) огірків; б) рису; в) жита; г) кукурудзи.

9. Під водою проростає насіння:

а) рису; б) льону; в) коноплі; г) маку.

10. Підземний тип проростання насіння характерний для такої рослини:

а) цибулі; б) квасолі; в) редьки; г) дуба.

11. Надземний тип проростання насіння характерний для такої рослини:

а) жита; б) квасолі; в) пшениці; г) дуба.

12. Дрібні насінини цибулі потрібно сіяти на глибину:

а) 1-2 см; б) 5-6 см; в) 10-12 см; г) 15-20 см.

Відповідь. 1-б. 2-г. 3-в. 4-в. 5-г. 6-б. 7-б. 8-в. 9-а. 10-г. 11-б. 12-а.

VІ. Підсумок уроку

Отже,

- Про що йшла мова на уроці?

- Які нові терміни ви запам’ятали?

- Що вони означають?

А ще, я хочу вас запитати: чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо так, то рожеві квіточки, що є у вас на партах, прикріпіть на наше деревце, щоб воно розквітло. А якщо ваші очікування не справдилися, то залиште ці квіточки собі.

VІІ. Домашнє завдання.

відповідний параграф підручника, підготувати повідомлення:

- Казки, легенди, де мова іде про насіння.

- Українські звичаї, обряди пов’язані із насінням

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.