Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 5






Боготочною кровию возлюбленнаго Сына Твоего Иисуса Христа примирихся Тебе, Отче Небесный, но се паки якоже пес на свою блево­тину ко греху возвратихся, сего ради праведно сею лютою бедою наказуеши мя. Но услыши мя, Господи Боже мой, в день печали сея, яви мне милость и спасение Твое и даждь ми в наказа­нии присно взывати Тебе: Аллилуиа.

Икос 5

Видя пророк Давид пророка Нафана, обличающа его о содеянных им, прийде в чувство и исповеда свой грех и рече: согреших ко Господу, и услыша мя Господь, и отъят согрешения моя. Аз же, окаянный, паче онаго прегрешивый, пло­да покаяния отнюд не стяжах; сего ради приидоша на мя злая сия. Но милостив буди ми, сице молящуся:

Господи мой, Господи, укрепи мя силою свы­ше, да не паду под тяжестию скорби сея;

Господи мой, Господи, на Езекиины слезы милостивно воззревый, воззри оком благосердия Твоего и на излияние слез моих пред Тобою.

Господи мой, Господи, Манассиины воздыхания услышавый, услыши мое воздыхание сердечное;

Господи мой, Господи, в вышних живый и на смиренныя призираяй, призри на мя грешнаго.

Кондак 8

Странна сотворих себе милости Твоея, Отче Небесный, злыми делы удалихся от Тебе и поработихся суетному миру сему. Темже и пожигаюся лютою скорбию, утопая в глубоких дебрех отчаяния; но Ты, яко милосерд и человеколюбец, приими мя, заблудшаго, и спаси мя от беды сея, Тебе вопиюща: Аллилуиа.

Икос 8

Весь осквернен нечистотою греховною, в безд­не зол погружаем, к Тебе очи мой, живущему на Небеси, возвожу; услыши плачевный вопль мой:

Господи мой, Господи, просветивый день све­том солнечным, просвети душу мою, тьмою сует мира сего помраченную;

Господи мой, Господи, Преблагий Утешите­лю, исполни Божественнаго утешения грешную душу мою.

Господи мой, Господи, Егоже словом небеса утвердишася, утверди мя во исповедании святаго имене Твоего;

Господи мой, Господи, на Херувимех носимый и певаемый от Серафим, приими от мене, грешнаго, приносимое Тебе моление.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.

Кондак 9

Всякия милости Источниче и смысла Подате­лю, о, Преблагий Утешителю, настави мя, глаголати достойная пред Тобою; ум же мой, печалию мира сего смущаемый, и душу мою, помраченную страстьми, исполни Божественнаго Твоего уте­шения, да с веселием воспою Тебе: Аллилуиа.

Икос 9

Ветии многовещаннии не могут изглаголати множества благости Твоея и любве к роду человеческому, Сыне Божий; смирил бо еси Себе до рабия зрака. Не отрини убо и мене, без числа согрешающа, обаче со страхом предстояща пред Тобою и тако молящася:

Господи мой, Господи, Пастырю добрый, ду­шу Твою положивый за овцы, избави мя, за­блудшее овча, от челюсти душетленнаго волка зияющия пожрети мя;

Господи мой, Господи, нас ради поруганный и убиенный и ко кресту пригвожденный, тех ра­ди страданий Твоих от поруганий видимых и невидимых врагов сохрани мя.

Господи мой, Господи, безгрешный, со безза­конными вмененный, изми мя из рук ненавидя­щих мя;

Господи мой, Господи, Егоже язвами вси исцелехом, исцели уязвленное горестию сердце мое.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.