Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 56






Тема. Типи поведінкових реакцій.

Мета: сформувати у школярів знання про типи поведінкових реакцій тварин; ознайомити їх з структурою інстинктивної поведінки й її модифікаціями; розвивати вміння проводити порівняння фізіологічних функції організму й їх значення для життєдіяльності й поведінки; розвивати вміння робити висновки й узагальнення; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Учень/учениця: називає:

- типи поведінкових реакцій тварин;

характеризує:

- роль стимулу в поведінкових реакціях;

спостерігає та описує:

- поведінку тварин;

Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, таблиці.

Базові поняття і терміни: орієнтація, природжені і набуті групи поведінки, стадна ієрархія.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Що є основою поведінкового акту? (інстинктивна поведінка, що супроводжується мотивацією).

- Для чого знання структури поведінкового акту? (спостерігаючи за тваринами у природі або при дрисеруванні можна передбачити їх поведінку, що дає можливість уникнути певних ситуацій).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Всі ми досить часто бачимо роботу бджіл й мурах. Чому ж вони продовжують влаштовувати власні стільники не звертаючи особливої уваги на те, що їх соти зруйнували?

Основу поведінки комах становлять безумовні рефлекси – таксиси (рухові реакції) та інстинкти (ланцюг послідовних безумовних рефлексів).

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Усі форми поведінки тварин можна об’єднати у дві групи — природжені та набуті. Найпростішими формами вродженої поведінки є орієнтація і таксис. Харчова поведінка й міграції належать до складнішої природженої форми поведінки. Прикладом набутої поведінки може слугувати научіння — процес набуття організмом власного досвіду. Так, дорослі птахи вчать пташенят знаходити їжу та уникати небезпеки. – Пригадайте групи інстинктивних реакцій, які є спільними для всіх видів тварин.( Харчові, захисні, статеві, орієнтування). Поведінка тварини інстинктивно-біологічна. Інстинкт являється вродженою і суворо координованою формою поведінки, яка відбувається під впливом різних біологічних потреб. Відтворює він корисний дослід минулих попередніх поколінь конкретного виду. Різноманітність форм інстинктивної поведінки в природі пов'язані із різноманітністю середовищ й повторюваними явищами природи: переміна пір року, дня та ночі тощо.

У тварин репродуктивна поведінка утворює цикл послідовних інстинктивних реакцій, обумовлених внутрішньою мотивацією й зовнішніми стимулами.

Між вродженими і набутими поведінковими реакціями немає чіткої межі, саме тому у поведінці завжди присутні як вроджені, так і набуті елементи. Вродженою поведінкою звуть форму поведінки, які визначені генетично, а набутою — ту, що утворюється внаслідок індивідуального досвіду. Ці обидві форми поведінки адаптивні і вигідні організму.

Дякуючи безумовним рефлексам гарантується цілісність організму, підтримується постійна сталість внутрішнього середовища і здійснюється розмноження.

Безумовні рефлекси знаходяться в основі поведінкових реакцій, відносно стійкі, стабільні та майже завжди зберігаються впродовж всього існування.

Інстинктивна поведінка генетично запрограмована та майже неможливо її змінити. Забезпечує вона організм набором вже готових поведінкових реакцій, досить важливих для його виживання.

Види поведінки тварин класифікують за пристосу­вальним ефектом.

За методом проб і помилок тварина здійснює різні пошукові реакції, щоб досягти мети. Коли одна з цих реакцій приводить її до мети, тварина завжди використовує її.

Певне значення в поведінці тварин мають орієнтовні реакції. У разі переведення в нове приміщення, появи незнайомих людей чи предметів тварини завжди озираються, прислухаються, принюхуються, обнюхують землю й предмети. Відповідно до даного орі­єнтування тварини поводяться певним чином. Особливе місце ці реакції посідають у по­ведінці молодих тварин. Дослідницька активність, наслідування рухів матері, інших тва­рин допомагає молодняку удосконалювати свої прийоми добування корму та інші необ­хідні для життя дії.

Важливу роль відіграє групова поведінка тварин. Поведінка тварин у групах визна­чається стадною ієрархією — порядком підкорення одних особин іншим за чітко визна­ченим ранговим місцем у групі. Така організація сприяє виживанню диких тварин у бо­ротьбі за існування.

Незважаючи на те що умови існування сільськогосподарських тварин змінилися, поведінка їх у разі групового утримання визначається стадною ієрархією. На чолі стада завжди стоїть ватажок. Він першим одержує їжу, підкоряє собі інших особин, але і першим стає до бою з хижаками.

V. Узагальнення і систематизація знань

- Які є типи поведінкових реакцій?

- Що таке стадна ієрархія?

- Назвати властивості безумовних рефлексів, що лежать в основі поведінкових реакцій.

VІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника.

2. Підготуватись до міні-проекту «Чому мігрують тварини».






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.