Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






III. Заключна частина уроку (5 ХВ). A) your Language Portfolio: Reading






1. Домашнє завдання.

a) Your Language Portfolio: Reading. WB p. 32 (c)

When Ben gets back from vacation, he'll tell Tim all about it and Tim will share his " recycling" experience with him. Look at the pictures. Write what each of them might be saying.

b) Enrich Yourself! WB p. 29 (с)

Translate into English.

1. _ Good morning, Ben. Taking out your recycling, I see?

— Yes, it's Wednesday — a recycling pick-up day. Where are your recycling containers?

— Oh, well, separating out all that garbage is such a headache, I just don't bother with it.

— Tim! It's not that difficult. Even my teenage son separates his trash and you know what a lazybones he is. Recycling programs are very important for the preservation of our environment. You must become en­vironmentally friendly.

— OK, OK.

2. — Who of your friends is the most environment-conscious person?

— I think it's Olena. She is an environmental activist, you know.

— In what project is she taking part now?

— If I'm not mistaken, Olena is passing a campaign against teenage smoking.

3. — There is " poor air quality" in our city.

— Something must be done to preserve an environment.

— As for me, I try to walk more and stimulate my friends to do the

same.

— As for me, I and my family go by bicycle.

— I'm proud of you!

 

2. Підведення підсумків уроку.

Діалог вчителя з учнями.

T: What did we find out about people's attitude to recycling?

Say what characters do you like most: Ben or Tim? Explain your choice.

Can you share your recycling experience with us?

 

Урок № Дата Клас 9

Тема: Проблеми навколишнього середовища

Мета:

Повторити й активізувати навчальний матеріал.

Продовжувати навчати спілкуватися за темою.

Практикувати навички читання.

Удосконалювати фонетичну компетенцію.

Розвивати крос-культурну компетенцію.

Формувати комунікативну компетенцію.

Виховувати бажання жити в гармонії з природою.

Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск, картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ (15 хв)

1. Привітання.

2. Повідомлення мети уроку.

Today the main our aim is to improve grammar skills. We are going to get information about Grammar: The Verbs: make / let. We also put at­tention on training the phonetic skills.

3. Перевірка домашнього завдання.

4. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Формування фонетичної компетенції. Rhyme and Reason. SB p. 80, CD 1, track 22.

Listen to and read the poem " All for You1' and practise the sounds /і: /, /б/ and /ом/. Say what the poet challenges in this poem.

Rhyme and Reason. WB p. 33 (a)

Form the rhyming pairs, using the words from the box. Practise saying them.

 

1) lee — sea; 2) shivers — rivers; 3) flowers — towers; 4) rocks — ock; 5) rain — vain; 6) sunshine — sign; 7) trees — please; 8) blow — snow; 9) branch — anch; 10) blue — you.

 

Rhyme and Reason. WB p. 33 (b)

Label these pictures with the corresponding lines of the poem " All for you" (p. 80 of your Student's book). Practise saying them with the low-ris­ing tone as numeration.

 

1. The trees of the /forest.

2. The rocks and the /mountains.

3. The ice and the /snow.

4. The flowers in the /lee.

5. The riversthat /blow.

6. The birds on the /branches.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.