Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






III. Заключна частина уроку (5 ХВ). А) Розширити свої знання про Relative Clauses with when, where arid that.






1. Домашнє завдання.

а) Розширити свої знання про Relative Clauses with when, where arid that.

b) Your Helping Hand. WB p. 13 (d)

T: Read the description of a high school basketball season and rewrite it, using relative clauses where possible.

There was a night when was a basketball game; that I do remember. The biggest game of the year. The Electrons had breezed through the regular season undefeated, but now the second season was about to begin: the play-offs. First the district, then the regionals, and finally the state tour­nament. We had never even made it to the district, but now visions of championships danced in our heads. The Electrons — champions of all Arizona! We would settle for nothing else.

There was a neutral court in Casa Grande where game was played Val­entine's night. All of the town, it seemed, emptied out and headed for the game. The fans entered the gym where the cheer leaders kept on cheering. They pumped their arms and shouted and did everything that cheerlead­ers are supposed to do, their hearts in it...

c) Rhyme and Reason. SB p. 43, CD 1, track 10.

T: Listen to and read the part of a song and practise the sounds /о: /, /з/and sentence stress.

d) Rhyme and Reason. WB p. 10 (a, b)

T: Practise saying sounds.

 

2. Перевірка засвоєння лексичного матеріалу.

Учитель роздає учням картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася. Завдання — надати англомовні еквіваленти.

 

3. Підведення підсумків уроку.

Діалог учителя з учнями.

What can you say about Relative Clauses with when, where and that?

When do we use them?

What the difference between the Relative Clauses with when, where and that and the Relative Clauses with who, that and which?

Give your examples.

 

Урок № Дата Клас 9

Тема: Ми просто підлітки

Мета:

Повторити й активізувати навчальний матеріал.

Ознайомити учнів з новою лексикою.

Формувати комунікативну компетенцію.

Практикувати навички письма.

Розвивати фонетичну компетенцію.

Удосконалювати аудіативну компетенцію.

Виховувати почуття власної гідності.

Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення ( 10 хв)

 

1. Привітання.

2. Повідомлення мети уроку.

Today we are going to learn how to express your self-esteem and try to make a poster about yourself " Learn me Better".

 

3. Перевірка домашнього завдання.

4. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Формування фонетичної компетенції.

Rhyme and Reason. SB p. 53, CD 1, track 13.

Listen to and read Grace Nicholasʼ s poem and practise the sound /л/. Say in what situations you can tell it to yourself or your friends.

 

Rhyme and Reason. WB p. 17 (a)

Read the words in the box and complete the table with them. Practise saying them.

/ou/ /о/ /и/
shoulder, sow cold put, foot

Слова hug, bug, unloved, shrug, but, one, such, shut відповідають звуку / /.

 

Rhyme and Reason. WB p. 18 (b)

Write the numbers in words and practice saying them.

1, 000, 000 — one million; 1, 000, 000, 000 — one billion; 1, 000, 000, 000, 000 — one trillion; (a very large number of things) — zillion.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.