Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 52






Тема. Сільськогосподарські рослини.

Мета: сформувати у школярів поняття про різноманітність сільськогосподарських рослини та їх класифікацію; розвивати спостережливість, вміння визначати певні рослини за зовнішнім виглядом та їх належність до певної категорії; виховувати почуття патріотизму, любов до професії хлібороба, до природи та рідної землі.

Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, гербарій, таблиці.

Базові поняття: сільськогосподарські культури, продовольчі рослини, технічні рослини, кормові рослини, агрономія.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Обговорення проблемного питання:

Що б сталося, якби з нашого столу раптом зникли всі продукти рослинного походження?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Поміркуйте над такими словами:

“Колись на Землю упав промінь Сонця, але упав він не на родючий грунт, а упав на зелену билинку пшеничного ростка, на його хлорофілове зерно. Вдарившись об нього він погас, але не зник. Він лише витратився на внутрішню роботу: розірвав зв’язок між частинками вуглецю і кисню, з’єднаними у вуглекислоті. Звільнений вуглець, сполучаючись з водою, утворив крохмаль. Цей крохмаль перетворився на розчинний цукор і після довгих блукань рослиною нарешті знову відклався у зерні у вигляді крохмалю або клейковини. У тій чи іншій формі він увійшов до складу хліба, який став нашою їжею. Він перетворився у наші м’язи, наші нерви…

… Отже, цей промінь сонця зігріває нас, він приводить у рух наш організм. Джерелом сили у нас є законсервований сонячний промінь.”

ІV. Вивчення нового матеріалу

Сільськогосподарські культури — культурні рослини, що вирощуються з метою забезпечення людства продуктами харчування, виробництва сировини для окремих галузей промисловості і кормів для сільськогосподарських тварин.

За призначенням умовно поділяються на:

1. Продовольчі (в основному зернові культури) — група рослин, оброблюваних для отримання зерна, яке є продуктом харчування людини та використовується для виробництва корму для тварин.

Зернові культури діляться на дві основні категорії:

Хлібні зернові культури (у тому числі круп'яні). Більшість хлібних зернових культур (пшениця, ячмінь, жито, овес, рис, кукурудза, сорго, просо, чумиза, могар, пайза, дагусса тощо) належить до ботанічної родини злаків (Poaceae). Гречка — до родини гречаних (Polyponaceae). Борошнистий амарант Chenopodium quinoa — до родини амарантових.

Зернобобові культури (боби) — горох, квасоля, чечевиця, соєві боби та інші.

За типом розвитку і тривалості вегетації хлібні зернові культури діляться на озимі культури та ярові культури.

2. Технічні культури — рослини, що їх використовують в основному як сировину для різних галузей промисловості (харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної та ін.).

За цільовим призначенням технічні рослини поділяються на такі групи:

крохмаленосні (картопля, яку звичайно до технічних рослин не зараховують);

цукроносні (цукровий буряк);

олійні (соняшник, льон-довгунець, або олійний, рижій, рицина, ріпак, соя й ін.);

етероолійні (коріандр, троянда етероолійна, м'ята, шавлія й ін.);

прядивні (льон-довгунець, коноплі, до 1950 бавовна),

лікарські;

дубильні (дуб);

наркотичні (тютюн, махорка).

Деякі технічні рослини культивовано в Україні впродовж віків (наприклад, льон, коноплі), деякі з 19 ст. (цукровий буряк, соняшник, хміль), деякі (бавовна, тютюн) щойно з найновіших часів.

3. Кормові́ культу́ ри — рослини (одно і багаторічні), що вирощуються на корм сільськогосподарським тваринам: кормові трави, коренеплоди і бульби, зернофуражні, баштанові, силосні та інші культури.

Так, родина райграси є групою одно- та багаторічних злакових кормових трав.

До кормових культур належать: грястиця, райграс пасовищний, райграс багатоквітковий, вівсяниця висока, люцерна, конюшина червонувата, кукурудза, біб кінський і ін.

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Визначити відповідність:

А) Продовольчі; Б) Технічні; В) Кормові

а) кукурудза, б) диня, в) гречка, г) соняшник, д) цукровий буряк, е) морква, є) пшениця, ж) картопля, з) жито.

2. Самостійна робота в робочому зошиті

VІ. Домашнє завдання

1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.