Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 22. Тема:Узагальнення та систематизація знань з теми «Одноклітинні організми»






Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми «Одноклітинні організми»

Мета.:: закріпити та перевірити рівень засвоєння знань учнями з теми; розвивати вміння самостійно працювати та аналізувати знання; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: завдання по варіантах.

Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Гра «Мікрофон» - швидке обговорення, відповідаючи почергово на запитання. Яке значення представників найпростіших в природі та в житі людини?

2. Завдання: (диференційовані завдання)
І рівень – назвіть намальованих тварин;
ІІ рівень – способи переміщення цих тварин;
ІІІ рівень – типи клітин багатоклітинного організму.

3. Завдання.

Дайте визначення вказаним термінам. Знайдіть зайвий термін, та поясніть, чому він зайвий.
Вегетативне ядро —
Генеративне ядро —
Псевдоподії —
Війки —
Скоротливі вакуолі —
Клітинний рот —

Термін зайвий, тому що___________________________

4.Бесіда
Отже, порівняйте одноклітинних найпростіших. Встановіть риси подібності та відмінності. У чому проявляється ускладнення у їхній будові? Які можуть виникати захворювання, які спричиняють одноклітинні?
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань – самостійна робота.
Робота з різнорівневими індивідуальними картками
І – Варіант
І рівень.
Вкажіть правильну відповідь («так» чи «ні»):
1. Найпростіші відповідають на подразнення.
2. Амеба протей рухається за допомогою несправжніх ніжок.
3. Амеба протей не має постійної форми тіла.
4. Несприятливі умови середовища найпростіші переживають у стані цисти.
5. Інфузорія має сталу форму тіла.
6. У амеби утворюється травна вакуоля.
ІІ рівень. Вибери правильні відповіді.

7. Продукти розпаду в найпростіших виводяться через: а) скоротливу вакуолю; б) травну вакуолю; в) вічко; г) ядро.
8. Щодо клітинної організації найпростіші тварини: а) не мають ядерної речовини; б) еукаріоти; в) прокаріоти.
9. Клітини найпростіших порівняно з клітинами багатоклітинних організмів побудовані: а) складніше; б) однаково; в) простіше.
10. Організми, які живляться органічними речовинами мертвих тіл або виділеннями живих, називають: а) хемосинтетики; б) паразити; в) фотосинтетики; г) сапротрофи.

11. Скоротлива вакуоля виконує функції:

а) пересування; б) виведення зайвої води; в) розмноження;

г) утворення цисти; ґ) виведення шкідливих речовин.

12. Найпростіші, що утворюють колонії:

а) лейшманія; б) амеба; в) евглена; г) вольвокс; ґ) лямблія; д) малярійний плазмодій; е) токсоплазма

ІІІ рівень.

Встановіть логічні пари:

13.

А) Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, одне ядро, одну скоротливу вакуолю, органи руху - джгутики, живлення змішане, розмножується не статево - поділом клітини навпіл.
Б) Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, два ядра, дві скоротливі вакуолі з привідними канальцями, органи руху - війки, живлення гетеротрофне, розмножується не статево - поділом клітини навпіл, а також статево.

1.)Евглена зелена; 2) інфузорія-туфелька, 3)вольвокс.
ІУ рівень.

14.Яке пристосувальне значення переходу одноклітинних організмів до багатоклітинності?

 

ІІ варіант.

І рівень.
Вкажіть правильну відповідь («так» чи «ні»):
1. У евглени зеленої відбувається фотосинтез.
2. Інфузорія туфелька рухається за допомогою несправжніх ніжок.
3. Амеба протей має постійну форми тіла.
4. Хламідомонада рухається за допомогою джгутиків і живе в добре освітленій частині прісної водойми.
5. Вольвокс – колоніальний організм.
6. Спосіб розмноження дріжджів – брунькування.

ІІ рівень

Вибери правильні відповіді.

7. Назвіть ознаки, властиві представникам типу Найпростіші:

а) статеве розмноження; б) складний цикл розвитку; в) статевий процес; г) здатність утворювати колонії; ґ) вегетативне розмноження; д) личинкові стадії розвитку; е) простий цикл розвитку; є) нестатеве розмноження; ж) тіло, що складається з однієї клітини.

8. Ознакою того, що найпростіші — це тварини, а не рослини, є наявність у них: а) фотосинтезу; б) активного переміщення;

в) клітинної оболонки; г) хлорофілу; ґ) живлення органічною речовиною; д) ядра і вакуолі; е) подразливості.

9. Визначіть середовища існування Найпростіших:

а) на суходолі; б) у морській воді; в) у ґрунті; г) у калюжах після дощу; ґ) у тілі багатоклітинних тварин; д) в акваріумі; е) у старій сухій деревині; є) у клітинах багатоклітинних тварин; ж) у повітрі.

10. Органи руху найпростіших:

а) кінцівки; б) несправжні ніжки; в) щупальця; г) джгутики;

ґ) скоротливі волокна; д) скоротливі вакуолі.

11. Вкажіть Найпростіших, що спричинюють хвороби в людей:

а) амеба звичайна; б) лямблія; в) вольвокс; г) радіолярія;

ґ) інфузорія туфелька; д) малярійний плазмодій; е) лейшманія;

є) дизентерійна амеба.

12. Визначіть хвороби, збудниками яких є найпростіші:

а) туберкульоз; б) грип; в) сонна хвороба; г) виразка шлунка;

ґ) дизентерія; д) запалення легенів; е) лямбліоз; є) токсоплазмоз.

ІІІ рівень

Встановіть логічні пари:
13.А). Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, одне ядро, одну скоротливу вакуолю, органи руху - джгутики, живлення змішане, розмножується не статево - поділом клітини навпіл. - це: а) амеба протей; б) евглена зелена; в) інфузорія-туфелька.
2. Організм, який складається з однієї клітини, не має сталої форми тіла, має ядро, псевдоподії, скоротливу вакуолю, живлення – фагоцитозом і піноцитозом, розмножується не статево - поділом клітини навпіл.

1) евглена зелена; 2) інфузорія-туфелька, 3) амеба протей;

 

ІУ рівень.

14.Яка роль бактерій в природі та житті людини?

ІУ.Підсумок уроку.

У.Завдання додому. Повторити основні поняття.

Підготувати повідомлення про значення одноклітинних для життя людини.

 

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.