Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок № 2. Тема: Основні властивості живого






Тема: Основні властивості живого

Мета: поглибити знання учнів про основні властивості живого; розвивати уміння порівнювати тіла природи; уміння виділяти головне у матеріалі, що вивчається; уміння логічно мислити та робити висновки; виховувати бережливе ставлення до живої природи планети.

 

Обладнання і матеріали: картки, малюнки

Базові поняття і терміни: ріст, розвиток, рух, автотрофне живлення, гетеротрофне живлення, розмноження.

Тип уроку: Засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання до учнів:

1. Що таке жива природа?

2. Що вивчає біологія?

3. У яких галузях діяльності людини використовують біологічні знання?

4. Чому ХХІ століття вважають століттям біології?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Що таке життя? Чим живе відрізняється від неживого? Відповісти на ці питання й дати точне визначення живого дуже важко. Проте відомі ознаки живого. Спираючись на них, можна відрізнити живі організми від неживих предметів.

Розгляньте подані малюнки, визначте живі та неживі об’єкти.

 

 

За якими ознаками ви зробили свій вибір? Чи важко вам було? Чому?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Основні властивості живого

Основними ознаками живих організмів є живлення, дихання, виділення, подразливість, ріст і розвиток, розмноження.

2. Живлення Їжа потрібна всім живим організмам. Вона є джерелом речовин та енергії, які необхідні для росту, розвитку й життєдіяльності. Надходження в живий організм поживних речовин та енергії й перетворення їх в організмі називають обміном речовин. Обмін речовин — це характерна особливість живого.

3. Дихання

Для процесів життєдіяльності живим організмам потрібна енергія. Основна частина поживних речовин, які надходять в організм, використовується для отримання енергії. Енергія з поживних речовин вивільняється при диханні. У процесі дихання поживні речовини за участю кисню розпадаються з виділенням енергії та вуглекислого газу. Енергію організм використовує, а вуглекислий газ видихає в навколишнє середовище. Дихання так само є важливою ознакою життя. Усі живі організми дихають.

4.Виділення

Засвоєння їжі організмами супроводжується виділенням непотрібних, незрідка отруйних речовин. Виділення — також важлива ознака живого.

5. Подразливість

Подразливість — це здатність живих організмів відповідати на дію факторів навколишнього світу. Зачувши небезпеку, тварина тікає, а помітивши їжу, рухається в її бік. У рослин подразливість виявляється менш активно. Але все одно виявляється. Наприклад, рослина на підвіконні тягнеться до світла.

Подразливість притаманна тільки живим організмам. Вона допомагає їм пристосовуватися до умов життя, які повсякчас змінюються.

6.Ріст і розвиток

Ріст — це збільшення розмірів живого організму або його органів. Наприклад, після розпускання бруньок росте листя, воно стає більшим. Упродовж багатьох років ростуть, збільшуючись у розмірах, дерева.

Розвиток — це поява в процесі росту організму нових частин або органів. Наприклад, поява в рослин квіток та плодів. Ріст і розвиток відбуваються за рахунок поживних речовин та енергії.

7. Розмноження

Нові покоління живих організмів з’являються внаслідок розмноження. При цьому в потомства зберігаються основні ознаки батьків.

Живлення, дихання, обмін речовин, подразливість, ріст і розвиток — усі ці властивості живого організму називають функціями (від латин. слова «функціо» — звершення, виконання).

Важливою ознакою живого є й те, що живі організми — це більш складні й упорядковані системи, аніж компоненти неживої природи.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

Вправа для порівняння.

Знайти ознаки живого.

1. Сталактити і сталагміти – кам’яні нарости із солей кальцію в печерах, що збільшуються з кожним роком. Отже, вони ростуть.

2. Синичка щодня приносить своїм пташенятам гусінь та різних комашок. Вони їдять, отже, збільшуються у розмірах.

3. З великої гранітної брили шляхом подрібнення виробляють щебінь, тобто каменів стає багато, отже – це розмноження.

4. Кульбаба поширює вітром парашутики з насінинками, з яких виростають нові рослини. Це розмноження.

5. Під час дощу річка поповнюється водою – це називають живленням річки.

6. Рослина вбирає воду, вуглекислий газ та сонячне проміння, здійснює фотосинтез і так живиться.

7. На вершині гори є кратер вулкану, який періодично випускає дим – це дихання вулкану.

8. Дельфін вистрибує з води, вбирає повітря, так він дихає.

9. Дюни та бархани рухаються, коли вітер піднімає і перекидає пісок.

10. Соняшник рухається, повертаючи свої квіти до сонця.

VІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати матеріал підручника.

2. Напишіть вірш чи казку про ознаки живого

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.