Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Заключна частина уроку






Мовна зарядка

T.: Are you a sportsman?

P.: Yes, I am.

T.: Are you a football player?

P.: Yes, I am a football player.

T.: Are you fond of sports?

P.: Yes, I am fond of sports.

 

Основна частина уроку

 

Checking home work

T.: Look trough the text «The Olympic Games» part 1.

T.: Correct me if I am wrong.

1) The Olympic Games began more than one hundred years ego in Japan.

2) The famous Games at Olympia took place every two years.

3) It was a tradition to stop work for the time of the Olympic Games.

4) The competitions lasted for ten days.

5) The winners in each kind of sport got gold medals.

T.: Open the p.106, answer the questions.

 

Читання

T.: Read the text «The Olympic Games» part 2 and translate it.

T.: Answer the questions from the ex.3.

 

2.3 Фізкультхвилинка

Stand up!

Bend forward,

Bend back,

Bend right,

Bend left.

Sit down.

 

Письмо

T.: Open your work-books at p.49, ex.11, complete the sentences below.

T.: Ex.12 make a list of the Olympic Games.

Заключна частина уроку

3.1 Оцінювання

3.2 Домашнє завдання

T.: Your home work will be to do ex.13, p.51 from the WB.

 

 

Клас: 1

Тема уроку: My toys

Мета уроку: Повторити й активізувати лексику теми, вивчити нову лексику, вивчити нові букви, вивчити кольори, розвивати вміння спілкуватися, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового, виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: малюнки, книги, зошити, дошка.

 

Хід уроку:

1. Початок уроку. Введення в іншомовну атмосферу

1.1 Привітання. Організаційний момент

T.: Good morning, children.

P.: Good morning, teacher.

 

1.2Повідомлення теми, мети уроку

T.: Today we are going to learn the colours.

 

1.3 Фонетична зарядка WARMING-UP

T.: Lets sing a song «Hello».

 

Мовна зарядка

T.: Look at the smiles on the blackboard and murk the mood you are.

T.: How are you?

P.: I am fine, thank you.

T.: Oh, I see most of you are very happy and I am pleased. So we can start our lesson.

 

Основна частина уроку

2.1 Введення нової лексики

T.: Look at the blackboard, repeat after me: blue, green, yellow, red.

Читання

T.: Open your books at p. 44, ex.2, listen and repeat the dialogue.

T.: Ex.3, repeat after me the rhyme.

 

 

2.3 Фізкультхвилинка

Stand up!

Bend forward,

Bend back,

Bend right,

Bend left.

Sit down.

Письмо

T.: Open your WB at p.28, ex.2, trace, name and write the letter.

T.: P.28, ex.3, trace and colour.

 

Summing-up

T.: What have you learned at the lesson?

 

Заключна частина уроку

T.: Good bye.

P.: Good bye.

 

Клас: 2

Тема уроку: Let’s play

Мета уроку: Повторити й активізувати лексику теми, вивчити нову лексику, вдосконалювати техніку читання. розвивати вміння спілкуватися, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового, вивчити нову граматичну конструкцію, навчити утворювати речення, застосовуючи нову граматичну конструкцію, виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: роздатковий матеріал, книги, зошити, дошка.

 

Хід уроку:

1. Початок уроку. Введення в іншомовну атмосферу

1.1 Привітання. Організаційний момент

T.: Good morning, children.

P.: Good morning, teacher.

 

1.2Повідомлення теми, мети уроку

T.: Today we are going to learn the colours.

 

1.3 Фонетична зарядка WARMING-UP

T.: Lets sing a song «Hello».

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.