Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






ХIХ. Что Христос есть жених, а невеста у Него Церковь, от которой имеют рождаться духовные чада






У Иоиля: вострубите трубою в Сионе, освятите пост, проповедите цельбу, соберите люди, освятите церковь, изберите старейшины, совокупите младенцы ссущыя сосцы; да изыдет жених от ложа своего и невеста от чертога своего (2, 15–16). Также у Иеремии: И упраздню от градов Иудиных и от путей Иерусалимлих глас радующихся и глас веселящихся, глас жениха и глас невесты (7, 34). И в псалме 18 (ст. 6–7): И той яко жених исходяй от чертога своего, возрадуется яко исполин тещи путь. От края небесе исход его и сретение его до края небесе, и несть иже укрыется теплоты его. То же в Апокалипсисе: гряди, покажу ти невесту агнчу жену. И веде мя духом на гору велику и высоку и показа ми град... святый Иерусалим нисходящ с небесе от Бога, имущ славу Божию (21, 9–11). И в Евангелии от Иоанна: вы сами мне свидетельствуете, яко рех (посланным ко мне из Иерусалима): несмь аз Христос, но яко послан есмь пред ним. Имеяй невесту жених есть; а друг женихов, стоя и послушая его, радостию радуется за глас женихов (3, 28–29). Эта тайна указана и при том случае, когда Иисусу Навину повелено было разуться, в ознаменование, что не он жених; ибо, по закону, отказывавшийся от брака снимал обувь, а будущий жених обувался (см. Руф. 4, 7). Вот слова из книги Иисуса Навина: И бысть егда бяше Иисус у Иерихона, и воззрев очима своима, виде человека стояща пред ним, и мечь его обнажен в руце его. И приступив Иисус рече ему: наш ли еси или от сопостат наших? Он же рече ему: аз архистратиг силы Господни, ныне приидох. И Иисус паде лицем своим на землю и поклонися ему, и рече: Господи, что повелеваеши рабу Твоему? И рече архистратиг Господень ко Иисусу: иззуй сапог с ногу твоею, место бо, на немже ты стоиши, свято есть (5, 13–15). Равно и Моисею, так как и тот не был жених, повелевается снять обувь, по сказанию книги Исхода: явися же ему Ангел Господень в пламене огненне из купины; и видит, яко купина горит огнем, купина же не сгараше. Рече же Моисей: мимошед увижду видение великое сие, яко не сгорает купина. Егда же виде Господь, яко приступает видети, воззва его Господь из купины, глаголя: Моисее! Моисее! он же рече: что есть, Господи? Он же рече: не приближайся семо; иззуй сапоги от ног твоих, место бо, на немже ты стоиши, земля свята есть. И рече ему: Аз есмь Бог отца твоего, Бог Авраамов и Бог Исааков и Бог Иаковль (3, 2–6). То же самое объясняется в Евангелии от Иоанна: отвеща им Иоанн глаголя: аз крещаю водою, посреде же вас стоит, Егоже вы не весте; Той есть грядый по мне, иже предо мною бысть, Ему же несмь аз достоин, да отрешу ремень сапогу Его (1, 26–27). В Евангелии от Луки говорится: да будут чресла ваша препоясана и светильницы горящии. И вы подобни человеком чающим Господа своего, когда возвратится от брака, да пришедшу и толкнувшу абие отверзут ему. Блажени раби тии, ихже пришед Господь обрящет бдящих (12, 35–37). И еще в Апокалипсисе: воцарися Господь Бог Вседержитель: радуимся и веселимся и дадим славу Ему; яко прииде брак агнчий и жена Его уготовила есть себе (19, 6–7).






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.