Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Молитва Пресвятой Троице






Молитвы утренние

Востав от сна, прежде всякого другого дела, стань благоговейно, представляя себя пред Всевидящим Богом, и, совершая крестное знамение, произнеси:

 

Во и=мя Отца=, и Сы=на, и Свята=го Ду=ха. Ами=нь.

 

Затем немного подожди, пока все чувства твои не придут в тишину и мысли твои не оставят все земное, и тогда произноси следующие молитвы, без поспешности и со вниманием сердечным:

 

Молитва мытаря

(Евангелие от Луки, глава 18, стих 13)

 

Бо=же, ми=лостив бу=ди мне гре=шному. (Поклон)

 

Молитва предначинательная

Моли=твами святы=х оте=ц на=ших, Го=споди Иису=се Христе=, Бо=же наш, поми=луй нас. Ами=нь.

Сла=ва Тебе=, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

 

Молитва Святому Духу

Царю= Небе=сный, Уте=шителю, Ду=ше и=стины, И=же везде= сый и вся исполня=яй, Сокро=вище благи=х и жи=зни Пода=телю, прииди= и всели=ся в ны, и очи=сти ны от вся=кия скве=рны, и спаси=, Бла=же, ду=ши на=ша.

 

Трисвятое

Святы=й Бо=же, Святы=й Кре=пкий, Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас.

(Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном.)

 

Сла=ва Отцу= и Сы=ну и Свято=му Ду=ху, и ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в. Ами=нь.

 

Молитва Пресвятой Троице

Пресвята=я Тро=ице, поми=луй нас; Го=споди, очи=сти грехи= на=ша; Влады=ко, прости= беззако=ния на=ша; Святы=й, посети= и исцели= не=мощи на=ша, и=мене Твоего= ра=ди.

Го=споди, поми=луй. (Трижды). Сла=ва, и ны=не[1]:

 

Молитва Господня

О=тче наш, И=же еси= на Небесе=х, да святи=тся и=мя Твое=, да прии=дет Ца=рствие Твое=, да бу=дет во=ля Твоя=, я=ко на Небеси= и на земли=. Хлеб наш насу=щный да=ждь нам днесь; и оста=ви нам до=лги на=ша, я=коже и мы оставля=ем должнико=м на=шим; и не введи= нас во искуше=ние, но изба=ви нас от лука=ваго.

 

Тропари Тро=ичные

Воста=вше от сна, припа=даем Ти, Бла=же, и а=нгельскую песнь вопие=м Ти, Си=льне: Свят, Свят, Свят еси=, Бо=же, Богоро=дицею поми=луй нас.

Слава: От одра= и сна воздви=гл мя еси=, Го=споди, ум мой просвети= и се=рдце, и устне= мои= отве=рзи, во е=же пе=ти Тя, Свята=я Тро=ице: Свят, Свят, Свят еси=, Бо=же, Богоро=дицею поми=луй нас.

И ныне: Внеза=пно Судия= прии=дет, и коего=ждо дея=ния обнажа=тся, но стра=хом зове=м в полу=нощи: Свят, Свят, Свят еси=, Бо=же, Богоро=дицею поми=луй нас.

Го=споди, поми=луй. (12 раз)

 

Молитва Пресвятой Троице

От сна воста=в, благодарю= Тя, Свята=я Тро=ице, я=ко мно=гия ра=ди Твоея= бла=гости и долготерпе=ния не прогне=вался еси= на мя, лени=ваго и гре=шнаго, ниже= погуби=л мя еси= со беззако=ньми мои=ми; но человеколю=бствовал еси= обы=чно и в неча=янии лежа=щаго воздви=гл мя еси=, во е=же у=треневати и славосло=вити держа=ву Твою=. И ны=не просвети= мои= о=чи мы=сленныя, отве=рзи моя= уста= поуча=тися словесе=м Твои=м, и разуме=ти за=поведи Твоя=, и твори=ти во=лю Твою=, и пе=ти Тя во исповеда=нии серде=чнем, и воспева=ти всесвято=е и=мя Твое=, Отца= и Сы=на и Свята=го Ду=ха, ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в. Ами=нь.

 

Прииди=те, поклони=мся Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Христу=, Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Самому= Христу=, Царе=ви и Бо=гу на=шему. (Поклон)

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.