Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Вход. Прокимен дне. И чтения.






Премудрости соломоновы чтение [глава 3]:

Праведных души в руце Божией, и не прикоснется их мука. Непщевани быша во очию безумных умрети, и вменися озлобление исход их, и еже от нас шествие сокрушение: они же суть в мире. Ибо перед лицем человеческим аще и муку приимут, упование их безсмертия исполнено: и вмале наказани бывше, великими благодетельствовани будут, яко Бог искуси их и обрете их достойны себе: яко злато в горниле искуси их, и яко всеплодие жертвенное прият я. И во время посещения их возсияют, и яко искры по стеблию потекут: судят языком и обладают людьми, и воцарится в них Господь во веки. Надеющиися Нань уразумеют истину, и вернии в любви пребудут Ему, яко благодать и милость в преподобных Его и посещение во избранных Его.

Царств третиих чтение [главы 8 и 9]:

Ста Соломон пред лицем олтаря Господня пред всем собором Израилевым и воздвиже руце свои на небо, и рече: Господи Боже Израилев, несть якоже Ты Бог на небеси горе и на земли низу, храняй завет и милость рабу Твоему ходящему пред Тобою всем сердцем своим, яже сохранил еси рабу Твоему Давиду, отцу моему: ибо глаголал еси усты Твоими и рукама Твоима совершил еси, якоже день сей: и ныне, Господи Боже Израилев, сохрани рабу Твоему Давиду, отцу моему, яже рекл еси Ему, глаголя: не оскудеет муж от лица моего седяй на престоле Израилеве, токмо аще сохранят чада Твоя пути своя, еже ходити предо мною, якоже ходил еси предо мною: и услышиши молитву раба Твоего и людий Твоих Израиля, о нихже помолятся на месте сем: и Ты услышиши на месте обиталища твоего на небеси, и сотвориши и помилуеши: елика, аще согрешит кийждо ко искреннему своему, и аще приимет на него клятву еже кляти его, и приидет, и исповесть пред лицем олтаря твоего в храме сем: и ты услышиши от небесе, и сотвориши суд людем Твоим Израилю: осудити беззаконнаго, дати путь его на главу его, и оправдити праведнаго, дати ему по правде его: егда падут людие твои Израиль пред враги, яко согрешат Ти, и обратятся к Тебе, и исповедятся имени Твоему, и помолятся и возглаголют молитву к Тебе в храме сем: и ты услышиши с небесе, и милостив будеши о согрешениих людий своих Израиля, и возвратиши я в землю, юже дал еси отцем их: яко согрешат Ти, яко несть человек, иже не согрешит, и разгневаешися на ня, и предаси я пред враги, и попленят их пленящии в землю далече, или близ, и обратят сердца своя в земли, аможе преселишася, и обратятся, и помолятся Тебе в земли преселения своего, глаголюще: согрешихом, беззаконновахом, неправдовахом: и обратятся ко Тебе всем сердцем своим и всею душею своею в земли враг своих, аможе превел еси их, и помолятся к Тебе по пути земли своея, юже дал еси отцем их, и ко граду, егоже избрал еси, и ко храму, егоже создах имени Твоему: и услышиши от небесе, от готоваго жилища Твоего молитву их и моление их, и сотвориши оправдание им: да будет Господь Бог наш с нами, якоже бе со отцы нашими: да не оставит нас, ниже да отвратит нас, преклонити сердца наша к нему, еже ходити во всех путех Его и хранити вся заповеди Его и повеления Его и оправдания Его, яже заповеда отцем нашим: и рече к Соломону Господь: услышах глас молитвы твоея и моления твоего, имже молился еси предо Мною: сотворих ти по всей молитве твоей, и освятих храм сей, егоже создал еси, еже положити имя Мое тамо во веки, и будут очи мои ту и сердце мое во вся дни: и ты аще пойдеши предо мною, якоже ходи Давид, отец твой в преподобии сердца и в правоте, и еже творити по всем, яже заповедах ему, и повеления моя и заповеди моя сохраниши: и возставлю престол царствия твоего во Израили во веки, якоже глаголах к Давиду, отцу твоему, глаголя: не оскудеет ти муж властелин во Израили.

Пророчества Исаиина чтение [главы 61 и 62]:

Дух Господень на мне, егоже ради помаза мя, благовестити нищым посла мя, исцелити сокрушенныя сердцем, проповедати пленником отпущение и слепым прозрение, нарещи лето Господне приятно и день воздаяния; утешити вся плачущыя, дати плачущым Сиона славу вместо пепела, помазание веселия плачущым, украшения славы вместо духа уныния, и нарекутся родове правды, насаждение Господне во славу. Да возрадуется душа моя о Господе: облече бо мя в ризу спасения и одеждею веселия одея мя: яко на жениха, возложи на мя венец, и, яко невесту, украси мя красотою. И яко земля, растящая цвет свой, и яко вертоград семена своя прозябает, тако возрастит Господь, Господь правду и веселие пред всеми языки. Сиона ради не умолчу и Иерусалима ради не попущу, дондеже изыдет, яко свет, правда моя и спасение мое, яко светило, разжжется. И узрят языцы правду Твою, и царие славу Твою, и прозовут Тя именем новым, имже Господь наименует е. И будеши венец доброты в руце Господни и диадима царствия в руце Бога твоего. И не прозовешися ктому оставлен, и земля твоя ктому не наречется пуста: тебе бо прозовется воля моя, и земля твоя вселенная: яко благоволи Господь в тебе, и земля твоя вкупе населится. И якоже живяй юноша с девою, тако поживут сынове твои с тобою: и будет якоже радуется жених о невесте, тако возрадуется Господь о тебе.

 

На литии стихиры, глас 4-й:

Егда Ты, Царю Преславный, /от жидов на заколение ведeн быв, / велию рaдость с Царицею и Чaды имел еси, / егда служитель Божій посещaше Тя, слyжбу Божию совершaя. / Таковаго Благочестиваго Царя и Помaзанника Божия множaйшии от Народа отвратишася, / како забыша Слово Божие, /призывaющее почитaти Царя, / и прииде на вся ны гнев Божий. /Сего рaди в покаянии зовeм: / Господи, подаждь стрaждущей Держaве Российстей, / предстaтельством Великаго Царя- Искупителя Николая/ от богомерзких жидов избавление//и возставлeние Престола Правослaвных Царей.

Воспевaем Тя, Царю Николае, многострадaльный Венценосче, / понeже всех в сeрдце Своeм вмещал еси/ какоже Павел Апостол, алчущаго насыщaя, скорбящаго утешая, / и страждущему соскорбя, о заблуждающих печалуя, / осуждeннаго злодея милуя, клевету и непрaвду кротко снося, /о вере и благочестии ревнyя, / слaву и богaтство мiра сего ни во что же вменяя, /пaче же отягощаяся ими, попечeние о мире всего мiра имея, /любовию ко всем пламенея./ Приими и нас в сердце твое, о многострадальный Царю-искупителю, /и моли милостиваго Бога, //да помилует нас, и подаст нам крепость подражатели Твои быти.

Слава, глас 8

Не о славе Царства земнаго попечение имел еси, / славный Царю-искупителю Николае, /егда венчание на Царство и миром помазание восприял еси, /но помышлял еси о славе Божией и о Царстве Небесном, / в молитве пред Народом глаголя: /Владыко мой и Господи, / настави мя и вразуми в великом служении сем, / да будет со мною Твоя Божественная Премудрость, / посли ю с Небес Святых Твоих, / да разумею, что есть угодно пред Очима Твоима, /и что есть право по заповедем Твоим, / буди сердце Мое Тобою управлено, /еже все устроити ко славе Твоей, / и к пользе душевней врученных Мне людей. /Сия молитва угодна бысть пред Богом, /и ныне, како одесную Ему предстояй, /не престай молити Бога о пользе духовней Твоих людей, /како да милостив будет к ним, // подая нам оставление грехов, мирови велию милость.

И ныне, Богородичен:

Богородице, Ты еси Лоза истинная, / возрастившая нам Плод Живота, / Тебе молимся, / молися, Владычице, / с Царем-Искупителем Николаем и Святым Семейством Его, / помиловати душы наша.

На стиховне стихиры, глас 5-й: Подобен: Радуйся:

Радуйся, Царю Николае, / Помазанниче Божий, / Российския Державы хранителю / и Веры Православныя Благочестивый ревнителю, / о мире всего мiра попечителю, / заблуждших истинный вразумителю, / скорбящих, алчущих и страждущих утешителю, / молитвенниче о всех теплейший, / ныне к Тебе прибегаем, / Божий угодниче и Жертво всеусердная, / моли спастися душам нашим.

Стих: Вознесох избраннаго / от людей Моих.

Радуйся, Царю Николае, / Богом от рождества на на Подвиг искупления уготованный / и, якоже Иов многострадальный, / праведность во страдании явивый, / ныне же с Небесным Царем царствуяй, / молися о Державе Российстей / и о Благочестивейшем Царе ея.

 

Стих: Елеем святым моим / помазах Его.

Радуйся, Царю Николае, / славо и красото Российских Царей и Князей, / якоже святии страстотерпцы и мученицы / Борис, Глеб и Андрей, / от ближних Твоих предан быв, / убиение от сатанина войска приял еси, / ныне же молишися о прощении врагов Твоих / и спасении душ наших.

Слава, глас 8-й: Подобен: О, преславнаго чудесе:

Искупителю Царю Николае, / от юности Царя Силы возлюбил еси, / да Ему до смерти последуеши, / якоже Церковь проповедует: / слава Христа Бога / Крест и Воскресение. / Ныне же славу Небесную от Христа приемый, / приими и земное прославление / и моли спастися душам нашим.

 

И ныне, глас и подобен тойже:

О, преславнае чудесе! / Небесе и земли Царица, / от Святых сродников наших умоляемая, / до ныне Землю Русскую покрывает / и Лика Своего изображении милостивно обогащает. / О Владычице Державная! / Не престани и на будущее время / во утверждение на Руси Православия милости и чудеса изливати до века. Аминь.

Тропарь Царю-искупителю, глас 4

Жертве Христовой в подобие, / яко Агнец Непорочный, / волею полагаешися во искупление/ греха измены Народа Русскаго, / Царству в себе раздельшемуся, / в Себе же даруеши исцеление, / Святый Царю-искупителю Николае, / страдания Твоя смертная славим, / ими бо Царствие воскрешается/ во славу Бога – Царя Небеснаго, / и во спасение душ наших.

 

Тропарь, глас 4-й:

Днесь, людие Русские, светло почтим / седмерицу честную Царственных Подвижников, / Христову едину домашнюю церковь: / Николая и Александру, / Алексия, Ольгу, Татиану, Марию и Анастасию, / Тии бо, уз и страданий многоразличных не убоявшеся, / от богоборных смерть и поругание телес прияша / и дерзновение ко Господу в молитве улучиша, / Сего ради к ним с любовию возопиим: / О святии Страдальцы Царственнии, / гласу покаяния и стенанию Народа нашего вонмите, / Землю Рускую в любви к Православию утвердите, / от междоусобныя брани сохраните, / мир мiрови у Бога испросите / и душам нашим велию милость.

НА УТРЕНИ

На Бог Господь: тропарь Царю-искупителю дважды.

Слава, и ныне: Богородичен, глас 4:

Еже от века утаенное / и Ангелом несведомое таинство: / Тобою, Богородице сущым на земли явися Бог, / в неслитном соединении воплощаем, / и Крест волею нас ради восприим, / имже воскресив первозданнаго, / спасе от смерти души наша.

По 1-м стихословии седален, глас 8. Подобен: Повеленное тайно.

Попечение имел еси о Вере Православней, Боговенчанный Царю Николае, от Апостол Церкви нашей преданней, разумея Ей быти Русской Земли утверждением.

Слава, и ныне: Богородичен:

В поношении и обдержании языков есмы, вси бо преогорчихом Сына Твоего, и той посети ны прещением Своим, но умоли Дево Пречистая, от Тебе рождшагося, аще не до конца прогневался есть, да простит и помилует Державу Российскую.

По 2-м стихословии седален, глас 8. Подобен: Премудрости:

Егда богоборные мучителие заточиша Тя с Царицею, Чады и верными слуги Твоими, тогда взывал еси псаломски: помяни, Господи, Давида и всю кротость Его. И послан бысть Тебе, Царю Николае, кроткому и смиренному сердцем, венец Велий, сего ради моли спастися душам нашим.

Слава, и ныне, Богородичен:

Востани, Владычице Державная, и облечется Русь Святая в крепость свою, и вода желчная от полыни будет нам яко мед, да напитаемся теснотами, яже от Зиждителя суть, и восхвалим Державу Твою.

Величание:

Величаем, величаем Тя, Святый Царю-искупителю Николае, и чтим Христоподобный Подвиг и Страдания Твоя, яже за грех измены Народа Русскаго претерпеть изволил еси.

 

Величаем Вас, / Святии Царственнии Новомученицы, / и чтим честная страдания ваша, / яже за Царя/ для Воскресения Руси/ претерпели есте.

 

а. Бог нам прибежище и сила,

б. Помощник в скорбех, обретших ны зело,

а. Сего ради не убоимся, внегда смущается земля.

б. Боже, кто уподобится Тебе, да не премолчиши, ниже укротиши, Боже.

Слава, и ныне. Аллилуиа [трижды].

 

По полиелеи седален, глас 3:

Днесь Царь-искупитель с Семейством предстоят Царю царствующих и Господу господствующих и с Державною Владычицею непрестанно молят Бога: спаси, Господи, люди Твоя и благослови достояние Твое, Державу нашу Российскую помилуй, Милостиве Вседержителю, во веки веков. Аминь.

 

Слава, и ныне, Богородичен, глас тойже:

Вострубим трубою песней, воспоим согласно Царице Богородице: радуйся, Заступнице Усердная, благоволением Твоим Отечество наше от лет древннх покрывающая и благодать тому источающая. Темже, тобою хвалящеся, глаголем: Твои бо есмы раби, да не постыдимся.

 

Степенна, 1-й антифон 4-го гласа. Прокимен, глас 4:

Пролияша кровь их, / яко воду.

Стих: Вменихомся яко овцы заколения.

Всякое дыхание:

Евангелие от Матфея, зач. 36

Cлава: Молитвами Святаго Царя-искупителя Николая, Милостиве, очисти множество согрешений наших.

И ныне: Молитвами Богородицы:

По 50-м Псалме стихира, глас 6:

Помазанниче Христов, / Царю Николае, / по имени Твоему житие Твое. / Сего ради врази Твои / не возмогша сокрыти славу Твою. / Кроток бысть и молчалив во страданиих Твоих, / прося не мстити за Себе. / Житие твое оклеветано бысть, / кончина же Твоя с Новомученики святыми славна. / Сего ради моли Христа о душах наших.

Канон






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.