Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Новый доме Евфрафов, / уделе избранный, / Русь Святая, / храни веру православную, // в нейже тебе утверждение.






Радуются Небо и земля, / ангели ликуют, людие торжествуют, / се бо Христос, Бог наш, / яко невесту украшенну и избранну, / Церковь Русскую Себе обручи, / люди ея на пажить безсмертия приведе / и спасе от работы вражия Крещением святым, // подая мир душам нашим. Радуйся, земле Русская, / купелию Крещения обновленная, / в нейже от греха омылася еси, / тьму идольскую поправши, / и суемудрие иудейское и агарянское отринула еси, / правую веру в чистоте восприявши, / и Христа, Солнце Праведное, / от Востока взыскала еси, // подающаго мир душам нашим, Радуйся, земле Русская, / от восток солнца до запад / одеждею Крещения светло украшенная, / кровьми мученик обагренная, / слезами преподобных омовенная, / труды святителей возделанная / и, яко сад райский, процветши, / плод сторицею Христу принесла еси, // подающему мир душам нашим. Радуйся, Церковь Русская, / благочестия сило непобедимая, / еюже одолела еси вся наветы вражия, / святыни сокровищнице неоскудеваемая, / терпения кладезю неизчерпаемый, / милосердия деснице безмездная, / веры, надежды и любве столпе огненный, / восходяй до Христа, Сына Божия, // подающаго мир душам нашим.

Вход. Прокимен дне и чтения три.
К римляном послания святаго апостола Павла чтение
(зачало 91):

Братие, елицы во Христа Иисуса крестихомся, в смерть Его крестихомся. Спогребохомся убо Ему Крещением в смерть, да, якоже воста Христос от мертвых славою Отчею, тако и мы во обновлении жизни ходити начнем. Аще бо сообразни быхом подобию смерти Его, то и воскресению будем. Сие ведяще, яко ветхий наш человек с Ним распятся, да упразднится тело греховное, яко ктому не работати нам греху. Умерый бо, оправдися от греха. Аще ли умрохом со Христом, веруем, яко и жити будем с Ним. Ведяще, яко Христос воста от мертвых, ктому уже не умирает, смерть Ему ктому не обладает. Еже бо умре - греху умре единою, а еже живет - Богови живет. Такожде и вы помышляйте себе, мертвым убо быти греху, живым же - Богови, о Христе Иисусе, Господе нашем.

К Титу послания святаго апостола Павла чтение
(зачало 302):

Чадо Тите, явися благодать Божия, спасительная всем человеком, наказующи нас, да отвергшеся нечестия и всех похотей, целомудренно и праведно, и благочестно поживем в нынешнем веце, ждуще блаженнаго упования и явления славы великаго Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, Иже дал есть Себе за ны, да избавит ны от всякаго беззакония и очистит Себе люди избранны, ревнители добрым делом. Егда же благодать и человеколюбие явися Спаса нашего Бога, не от дел праведных, ихже сотворихом мы, но по своей Его милости, спасе нас банею пакибытия и обновлением Духа Святаго, Егоже излия на нас обильно Иисус Христом, спасителем нашим, да, оправдившеся благодатию Его, наследницы будем по упованию Жизни Вечныя.

К коринфяном послания святаго апостола Павла чтение
(зачала 153 - 154):

Братие, аще языки человеческими глаголю и ангельскими, любве же не имам, бых (яко) медь звенящи или кимвал звяцаяй. И аще имам пророчество, и вем тайны вся и весь разум, и аще имам всю веру, яко и горы преставляти, любве же не имам, ничтоже есмь. И аще раздам вся имения моя, и аще предам тело мое, во еже сжещи е, любве же не имам, никая польза ми есть. Любы долготерпит, милосердствует; любы не завидит; любы не превозносится, не гордится, не безчинствует, не ищет своя си, не раздражается, не мыслит зла. Не радуется о неправде, радуется же о истине. Вся любит, всему веру емлет, вся уповает, вся терпит. Любы николиже отпадает: аще пророчествия упразднятся, аще ли языцы умолкнут, аще разум испразднится. От части бо разумеваем, и от части пророчествуем, егда же приидет совершенное, тогда, еже от части, упразднится. Егда бех младенец, яко младенец глаголах, яко младенец мудрствовах, яко младенец смышлях: егда же бых муж, отвергох младенческая. Видим бо ныне якоже зерцалом в гадании, тогда же лицем к лицу: ныне разумею от части, тогда же познаю, якоже и познан бых. Ныне же пребывают вера, надежда, любы, три сия: больши же сих любы.

На литии стихира, глас 1.
Подобен: О, дивное чудо:

О, дивное чудо! / Древо Жизни / над Русью воздвизается / и всем спасительное бывает, / веселися, Церковь Русская, / новый Христов доме, / равноапостольных Владимира и Ольгу имуще предстателей, / велегласно возопиим, вернии: / Живоносный Кресте, радуйся! / Тобою Господь // подает спасение и велию милость.

Слава, глас тойже. Самогласен:

О, дивное чудо! / Водою Крещения / жизнь вечная даруется / и начало спасения купель бывает, / веселися, Церковь Русская, / новая дщи Христова. / Возопиим, вернии, / святых земли нашея имуще предстателей: / Живоносный Кресте, радуйся! / Тобою Господь // подает воскресение и велию милость.

И ныне, Богородичен, глас 8.
Подобен: О, преславнаго чудесе: < /span>

О, преславнаго чудесе! / Небесе и земли Царица, / от святых сродников наших умоляемая, / до ныне землю Русскую покрывает / и лика Своего изображении милостивно обогащает. / О Владычице Державная! / Не престани и на будущее время / во утверждение на Руси православия // милости и чудеса изливати до века. Аминь.

Аще изволит настоятель, поем на стиховне
стихиры Всех русских святых, глас 2.
Подобен: Доме Евфрафов:

Земле Русская, / граде святый, / украшай твой дом, / в немже Божественный // велий сонм святых прослави.Стих: Господи, Господь наш, / яко чудно Имя Твое по всей земли.Церковь Русская, / красуйся и ликуй, / се бо чада твоя / Престолу Владычню // во славе предстоят, радующеся.Стих: Святым, иже суть на земли Его, / удиви Господь вся хотения Своя в них.Соборе святых русских, / полче Божественный, / молитеся ко Господу / о земном отечестве вашем // и о почитающих вас любовию.

Слава, глас и подобен тойже:

Новый доме Евфрафов, / уделе избранный, / Русь Святая, / храни веру православную, // в нейже тебе утверждение.

И ныне, глас и подобен тойже:






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.